Bilişim Hukukuna Aykırı Eylemler Nelerdir?

2nokta

Yaşayan Forum Efsanesi
28 Şub 2013
16,689
16
content_99_2063280976536b3b47a04d2.jpg
Bu yazımda Bilişim Hukuku'na aykırı eylemler hakkında bilgilendirici bir bilgilere yer verdim.

Günümüzde internetin kullanım oranı giderek artmaktadır.Milyonlarca internet kullanıcısı kişisel bilgi ve belgelerini bu ortamlarda muhafaza etmeye çalışmaktadır.. İnternet bir çok işimizi kolaylıkla halledebilmemizi sağlıyor.. Geçmişte de olduğu gibi interneti amaç dışı kullanmak isteyen kötü niyetli kişilerde gün geçtikçe artmaktadır. Kötü niyetli kişilerin interneti amaç dışı olarak kullanması da Bilişim Hukuku'na aykırı eylemler olarak kabul edilmektedir... Bunların yanı sıra kişilik haklarına internet üzerinden saldırma kişisel bilgileri ele geçirme, internet üzerinden kişilere hakaret etme veya internet sitelerinden kişilerin izni olmadan onların adına resmi işlemlerin yapılmasıdır...

Bilişim hukukuna aykırı eylemlerin bir kaç tanesini sıralayacak olursak;

1-) E-mail veya Web sitelerine saldırmak günümüzde önemli derecede suç teşkil eden bir konudur. Kişiler ele geçirdikleri e-mail veya web sitelerini kendi amaçları dahilinde kullanabilirler veya buradan ele geçirdikleri isim, soyisim, telefon, adres gibi bilgi ve belgeleri internet ortamında izinsizce ve suç teşkil ettiği halde yayabilirler.. Bu durumda kişi haklarına açık bir şekilde saldırıdır. Ve yüksek derecede bilişim suçu olarak kabul edilir

2-) Sosyal Medya hesapları üzerinden kişilere haksız yere yapılan hakaretler, küfürler veya onlar hakkında karalayıcı yazılar yazmakta bilişim hukukuna aykırı bir eylem sayılmaktadır. Çünkü kurallar bütünü olarak hukuk insanların kişilik haklarını koruma altına almıştır. Kişiler kendilerine isnat edilen bir suça karşılık hakarette bulunan kişilere dava açabilir ve açılan dava olumlu sonuçlandığı takdirde tazminattan hapis cezasına kadar çeşitli cezalara çarptırılabilir.

alıntıdır

proefe

Üye
1 Tem 2013
209
0
Linux
bir keresinde türk devlet sitesine sırf shell yiyor mu diye deneme yapmıştım shell yemişti sonra geri kaldırdım logları sildim :D

Pinhole

Yeni üye
20 Nis 2015
31
0
Kardeşim bence böyle bir konu açtıysan bunu daha da genişletip daha güzel yapabilrisin. Bence senin burda yazdıkların nerdeyse hepimizn bilgiği şeyler.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.