Bilişim Suçları ve TCK (Türk Ceza Kanunu)

S79 MeDuSa

Katılımcı Üye
29 Şub 2020
343
0
BİLİŞİM SUÇU NEDİR?


Elektronik ortamlarda, kişilere karşı yapılan gasp vb. işlenen her türlü suç bilişim suçudur. Siber suçlarda denilebilir. Teknoloji yaygınlaştıkça bilişim suçlarıda artmaktadır. Bu nedenle bilişim hukuku doğmuştur. Bilişim suçlarının birçok çeşidi vardır; Sabotaj, Terörist faaliyetleri, dolandırıcılık, verileri çalmak ve ifşalamak, sistemlere yetkisiz erişim...
Bunların en büyük nedenlerinden biride kullanıcıların bilinçsiz olmasından kaynaklanıyor.
Türkiye'de bilişim hukuku ile ilgili en kapsamlı düzenleme 2007 yılında gerçekleşmiştir.TÜRK CEZA KANUNUBilişim sistemine girme suçu;

Madde 243-(1) Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren veya orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir.

(2) Yukarıdaki fıkrada tanımlanan fiillerin bedeli karşılığı yararlanılabilen sistemler hakkında işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranına kadar indirilir.

(3)Bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, altı aydan iki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.


(4) (Ek: 24/3/2016-6698/30 md.) Bir bilişim sisteminin kendi içinde veya bilişim sistemleri arasında gerçekleşen veri nakillerini, sisteme girmeksizin teknik araçlarla hukuka aykırı olarak izleyen kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.Sistem engelleme, bozma, erişilmez kılma, verileri yok etme veya değiştirme;

Madde 244-(1) Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.


(2) Bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Bu fiillerin bir banka veya kredi kurumuna ya da bir kamu kurum veya kuruluşuna ait bilişim sistemi üzerinde işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.


(4) Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlamasının başka bir suç oluşturmaması halinde, iki yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.

Banka veya kredi kartını kötüye kullanma;

Madde 245 –(Değişik: 29/6/2005 –5377/27 md.) (1) Başkasına ait bir banka veya kredi kartını, her ne suretle olursa olsun ele geçiren veya elinde bulunduran kimse, kart sahibinin veya kartın kendisine verilmesi gereken kişinin rızası olmaksızın bunu kullanarak veya kullandırtarak kendisine veya başkasına yarar sağlarsa, üç yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

(2) Başkalarına ait banka hesaplarıyla ilişkilendirilerek sahte banka veya kredi kartı üreten, satan, devreden, satın alan veya kabul eden kişi üç yıldan yedi yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır

(3) Sahte oluşturulan veya üzerinde sahtecilik yapılan bir banka veya kredi kartını kullanmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlayan kişi, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, dört yıldan sekiz yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.
(4) Birinci fıkrada yer alan suçun;

a) Haklarında ayrılık kararı verilmemiş eşlerden birinin,

b) Üstsoy veya altsoyunun veya bu derecede kayın hısımlarından birinin veya evlat edinen veya evlâtlığın, c) Aynı konutta beraber yaşayan kardeşlerden birinin,
Zararına olarak işlenmesi hâlinde, ilgili akraba hakkında cezaya hükmolunmaz.


(5)(Ek: 6/12/2006 –5560/11 md.)Birinci fıkra kapsamına giren fiillerle ilgili olarak bu Kanunun malvarlığına karşı suçlara ilişkin etkin pişmanlık hükümleri uygulanır.


Yasak cihaz veya programlar;

Madde 245/A-(Ek: 24/3/2016-6698/30 md.)

(1) Bir cihazın, bilgisayar programının, şifrenin veya sair güvenlik kodunun; münhasıran bu Bölümde yer alan suçlar ile bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle işlenebilen diğer suçların işlenmesi için yapılması veya oluşturulması durumunda, bunları imal eden, ithal eden, sevk eden, nakleden, depolayan, kabul eden, satan, satışa arz eden, satın alan, başkalarınaveren veya bulunduran kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır


Maddeler Türk Ceza Kanunu'ndan birebir alıntıdır.
S79 MeDuSa

 
Son düzenleme:

ByZehirx

Yaşayan Forum Efsanesi
10 Şub 2012
10,507
11
Osmaniye
Bir cok kişinin bir apk dosyasinin calisma yada paket ismi ne tür yazilir gibi cok basit bi o kadar yaygin bir bilgiye dahi sahipsizken bugun rat rat pesinden koşanlarin okuyacagi bir konu tezinde dahi ciddiyeti yoktur konunun.

Oysa bilinmesi gereken ve vakit buldukca ilgisi olmadiqi halde amma velakin alakadar olmak zorunda oldugu bir bilgidir bu konu.

Bu tarz konularin israrlan yayginlaşmasi ve ceşitli yaşanmiş konularlan desteklenip sunulmasi gerek bu forumda.
 

S79 MeDuSa

Katılımcı Üye
29 Şub 2020
343
0
Bir cok kişinin bir apk dosyasinin calisma yada paket ismi ne tür yazilir gibi cok basit bi o kadar yaygin bir bilgiye dahi sahipsizken bugun rat rat pesinden koşanlarin okuyacagi bir konu tezinde dahi ciddiyeti yoktur konunun.

Oysa bilinmesi gereken ve vakit buldukca ilgisi olmadiqi halde amma velakin alakadar olmak zorunda oldugu bir bilgidir bu konu.

Bu tarz konularin israrlan yayginlaşmasi ve ceşitli yaşanmiş konularlan desteklenip sunulmasi gerek bu forumda.


Yani bu gibi durumları yaşamış forum üyelerimiz, hem yapmış oldukları suçların sonuçlarını hemde pişmanlıklarını anlatırlarsa bu konu daha da ciddiye alınabilir.
 

SiyahYunus

Katılımcı Üye
4 Ocak 2020
560
0
Eline Emeğine Sağlık Medusa. Böyle Konuların Yaygınlaşması Lazım ki sonra "hesap çaldım ceza alırmıyım" veya vb konulara gerek kalmasın. İllegal veya Kanun Dışı Yapılan Her Hareket, Hukuksal Açıdan Sizi Sıkıntı Sokacaktır.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.