Yazılım | Programlama Bios ekranında donma / no such partition hatası

10 Ara 2017
107
4
Ötüken
Merhaba arkadaşlar öncelikle sorunumun çıkış noktasından bahsedeyim bilgisayarıma 2 işletim sistemi kurmuştum "kali ve windows 7" kaliyi silme yolunu bilmediğim ve bunun hakkında kaynak bulamadığım için kalinin bulunduğu disk bölümünü biçimlendirip windowsunkine aktardım ve kalini grub önyükleyicisi kaldığı için windowsu başlatamıyorum sorunum şu şekilde bilgisayarı açtığımda bilgisayar boot oluyor fakat grub önyükleyicisine gelip "error: no such partition" adında bir hata alıyorum. çözümlerine bakındım ve bulabildiğim tek şey bir format usb/dvd si ile windows'u onarmak bir format usb si hazırladım fakat onu taktığımda boot ekranında donuyor biosa girip ondan sonra taktığımdada aynı bilgisayarımda dvd-rv kısmı bozuk yani tek yolum usb bunun hakkında yardım edebilecek birisi olursa çok sevinirim :(

kurtdereli

Uzman üye
19 Tem 2020
1,086
243
-Türkistan-
hatayı aldığınız yere “ls” yazıp Enter’a basın
2.karşınıza bilgisayardan bilgisayara sayısı bakımından deişen (hd0) kodları çıkacak. misal bende 5 adet çıktı.sizde kaç tane varsa teker teker şu kodları yazıyoruz;
ls (hd0,msdos1) sonra Enter’a basın. Karşınıza “Filesystem is unknow” yazısı çıktıysa devam edin ta ki çıkmayıncaya kadar. Yani;
ls (hd0,msdos2) – Enter- “Filesystem is unknow” çıkarsa devam;
ls (hd0,msdos3)-Enter
Şimdi burada atıyorum ikinci denemenizde buldunuz direk 3. adımdan devam edin. yok eğer hiç birinde çıkmadıysa, yani hepsini denediniz ve “Filesystem is unknow” yazısıyla karşılaştınız O zaman bulmak için şunu yazıyoruz devam;
set -Enter-
“set” yazdığımızda karşımıza direk çıkacak hangisinin doğru olduğu. misal bende (hd0,msdos7) çıktı, sizde farklı olabilir. yani şu yazı çıktı karşıma,* cmdpath=(hd0) / prefix=(hd0,msdos7)/boot/grub / root=hd0,msdos7 * buradan anladım (hd0,msdos7) olduğunu.
Neyse devam edelim, en son ‘set’ yazıp Enter’a başmıştık, Sırayla şu komutları yazıp enter’a basıyoruz peşpeşe;
set boot=(hd0,msdos7) -Enter-
set prefix=(hd0,msdos7)/boot/grub -Enter-
insmod normal -Enter-
normal -Enter-
ve karşınıza grub ekranı düzgün bir biçimde çıkacak, ve buradan , Windows’u seçip Enter’ a bastığımızda bilgisayarımız açılacak.

WASDci

Katılımcı Üye
11 Ağu 2018
411
1
Merhaba
Bilgisayarınız da SSD ve ya HDD var ise bi yakın arkadaşınızın bilgisayarında ve ya bir internet cafede HDD nize Windows u kopyalayabilirsiniz.
HDD kopyalama hakkında BURAYA Bakabilirsin.
İyi Forumlar

Son düzenleme:
10 Ara 2017
107
4
Ötüken
hatayı aldığınız yere “ls” yazıp Enter’a basın
2.karşınıza bilgisayardan bilgisayara sayısı bakımından deişen (hd0) kodları çıkacak. misal bende 5 adet çıktı.sizde kaç tane varsa teker teker şu kodları yazıyoruz;
ls (hd0,msdos1) sonra Enter’a basın. Karşınıza “Filesystem is unknow” yazısı çıktıysa devam edin ta ki çıkmayıncaya kadar. Yani;
ls (hd0,msdos2) – Enter- “Filesystem is unknow” çıkarsa devam;
ls (hd0,msdos3)-Enter
Şimdi burada atıyorum ikinci denemenizde buldunuz direk 3. adımdan devam edin. yok eğer hiç birinde çıkmadıysa, yani hepsini denediniz ve “Filesystem is unknow” yazısıyla karşılaştınız O zaman bulmak için şunu yazıyoruz devam;
set -Enter-
“set” yazdığımızda karşımıza direk çıkacak hangisinin doğru olduğu. misal bende (hd0,msdos7) çıktı, sizde farklı olabilir. yani şu yazı çıktı karşıma,* cmdpath=(hd0) / prefix=(hd0,msdos7)/boot/grub / root=hd0,msdos7 * buradan anladım (hd0,msdos7) olduğunu.
Neyse devam edelim, en son ‘set’ yazıp Enter’a başmıştık, Sırayla şu komutları yazıp enter’a basıyoruz peşpeşe;
set boot=(hd0,msdos7) -Enter-
set prefix=(hd0,msdos7)/boot/grub -Enter-
insmod normal -Enter-
normal -Enter-
ve karşınıza grub ekranı düzgün bir biçimde çıkacak, ve buradan , Windows’u seçip Enter’ a bastığımızda bilgisayarımız açılacak.

Öncelikle güzel anlatımınız ve yardımınız için teşekkür ederim fakat "insmod normal" kısmında yine "no such partition" diye bir hata alıyorum bunun hakkında bir bilginiz var mı acaba ? :(

Merhaba
Bilgisayarınız da SSD ve ya HDD var ise bi yakın arkadaşınızın bilgisayarında ve ya bir internet cafede HDD nize Windows u kopyalayabilirsiniz.
HDD kopyalama hakkında BURAYA Bakabilirsin.
İyi Forumlar

yardımınız için teşekkür ederim diğer arkadaşın yazdığından sonuç alamazsam deneyeceğim

Moderatör tarafında düzenlendi:

asafakar

Yeni üye
29 Mar 2020
39
0
Selamlar, sanırım dual boot kali linux kurdunuz ve kali linux için ayırdığınız bölümü sildiniz.
Bunun için herhangi bir USB diske herhangi bir linux isosu yazdırın (rufus ile, DD mod)
Ardından dual boot kurulumunu yapın.
GRUB boot loader düzelecektir.
Windowsunuza ve dosyalarınıza format atmadan ulaşabilirsiniz.

Eğer linuxu ve grub önyükleyicisini silip windows önyükleyicisini geri getirmek istiyorsanız bakınız:
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Grub%27u_silip_Windows_%C3%B6ny%C3%BCkleyicisini_kurmak
Umarım sorununuzu çözmüşümdür.

10 Ara 2017
107
4
Ötüken
Selamlar, sanırım dual boot kali linux kurdunuz ve kali linux için ayırdığınız bölümü sildiniz.
Bunun için herhangi bir USB diske herhangi bir linux isosu yazdırın (rufus ile, DD mod)
Ardından dual boot kurulumunu yapın.
GRUB boot loader düzelecektir.
Windowsunuza ve dosyalarınıza format atmadan ulaşabilirsiniz.

Eğer linuxu ve grub önyükleyicisini silip windows önyükleyicisini geri getirmek istiyorsanız bakınız:
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Grub%27u_silip_Windows_%C3%B6ny%C3%BCkleyicisini_kurmak
Umarım sorununuzu çözmüşümdür.

öncelikle yardımınız için teşekkür ederim fakat herhangi bir flash diski herhangi bir slota taktığımda bios ekranı donuyor ve bilgisayar açılmıyor.

asafakar

Yeni üye
29 Mar 2020
39
0
öncelikle yardımınız için teşekkür ederim fakat herhangi bir flash diski herhangi bir slota taktığımda bios ekranı donuyor ve bilgisayar açılmıyor.

Bios pilinizi çıkarıp takın.
Ardından dediğimi yapın, format atmanıza gerek kalmaz.
Ayrıca önemli olan isoyu usb'ye "DD" modunda yazdırmanız.
Cihaz usb'yi görecektir ve boot menüsü açılacaktır.

10 Ara 2017
107
4
Ötüken

Peki çok teşekkür ederim deneyeceğim şimdi

Yardımınız için çok teşekkür ederim başarılı olabildim :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

asafakar

Yeni üye
29 Mar 2020
39
0
Denedim ve bios ekranında donmadı fakat boot ekranında flash belleğim görünmüyor :( boot ekranında "USB-ZIP-USB-HDD-USB-FDD) gibi seçenekler var onlardan herhangi birini seçip ilerlediğimde yine aynı ekran geliyor ve orada flash belleklerim görünyor :(

Boot menüsü açılınca "harddisk" bölümünü açın ardından imaj yazdığınız usb belleği seçiniz.

Eğer imaj yazdırdığınız usb bellek sandisk ise:
USB-HDD0: Sandisk (veya öyle bir şey)
Onu seçiniz.

Son düzenleme:
10 Ara 2017
107
4
Ötüken
Boot menüsü açılınca "harddisk" bölümünü açın ardından imaj yazdığınız usb belleği seçiniz.

Eğer imaj yazdırdığınız usb bellek sandisk ise:
USB-HDD0: Sandisk (veya öyle bir şey)
Onu seçiniz.

hocam ben ubuntuyu bir flash bellek ile çalıştırabildim fakat grub önyükleyicisini nasıl tamir edebileceğim hakkında bir fikrim yok şuan onun hakkında araştırma yapıyorum eğer bu konu hakkında da yardım edebilirseniz çok sevinirim :)

asafakar

Yeni üye
29 Mar 2020
39
0
hayır ubuntuyu sadece live olarak çalıştırabildim :/
(flash bellek üzerinden)

Dual boot kurun , boş alan için ise arkadaşınızdan (eğer sizde var ise kendi usbnizden) usb ödünç alın ve usbye kurun, grubu ise harddiskinize...
Grubu düzeltmek için windowsa giriş yapmanız gerek live ubuntu ile bir şey yapamazsınız.
(eğer windowsunuzu ve içindeki dosyaları kaybetmek istemiyorsanız)

10 Ara 2017
107
4
Ötüken
Dual boot kurun , boş alan için ise arkadaşınızdan (eğer sizde var ise kendi usbnizden) usb ödünç alın ve usbye kurun, grubu ise harddiskinize...
Grubu düzeltmek için windowsa giriş yapmanız gerek live ubuntu ile bir şey yapamazsınız.
(eğer windowsunuzu ve içindeki dosyaları kaybetmek istemiyorsanız)

öncelikle özür dilerim sizi bugün fazla meşgul ettim fakat daha ayrıntılı bir şekilde anlatabilirmisiniz? :|

asafakar

Yeni üye
29 Mar 2020
39
0
öncelikle özür dilerim sizi bugün fazla meşgul ettim fakat daha ayrıntılı bir şekilde anlatabilirmisiniz? :|

Kali linux dual boot kurulumu için diskten boş alan oluşturmamız gerekiyordu...
Ancak windowsa erişemeyeceğiniz için bunu yapma şansınız olmayacak.
Bundan dolayı boş alan yerine, ek bir USB kullanacaksınız.
Bunu yapma amacımız GRUB önyükleyici'yi düzeltmek ve windows'a geri erişmek.
GRUB önyükleyici kurulum ayarları gelince GRUB'u windows'un kurulu olduğu harddiske kurun.
Kurulum bitince eski GRUB'a geri geleceksiniz, ardından windows'a geçin. Windowsa geçince
bu site yardımıyla grubu silip windows önyükleyicisini geri getirebilirsiniz.

10 Ara 2017
107
4
Ötüken
GRUB önyükleyici kurulum ayarları gelince GRUB'u windows'un kurulu olduğu harddiske kurun.
Kurulum bitince eski GRUB'a geri geleceksiniz, ardından windows'a geçin. Windowsa geçince

anlatmak istediğinizi anladım çok teşekkür ederim sanırım bu bana yardımcı olur :)

10 Ara 2017
107
4
Ötüken

2 gündür uğraştığım şeyi sayende çözdüm ne kadar teşekkür etsem az kalır, var ol :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.