Biosta 89 derece gösteriyor

f0b0a0s0

Katılımcı Üye
27 Haz 2012
339
0
Arkadaslar benim bilgisayar açılıyor windows başlatılıyor diyor ve ardından kendini kapatıyor
Kasayı iyice temizledim.Termal macunu dahi yeniledim.Hala düzelmedi.Biostan ısısına baktığımda CPU ısısını 89 derece gösteriyor ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun.
:RpS_sad::RpS_sad::RpS_sad:

Hesap Askıda

Uzman üye
12 May 2013
1,212
0
bios pilin bozuluş olabilir. mesela benim bilgisayarın bios pili bitti, modemi her reslediğim zaman saat 00.00 oluyor ne alakaysa :D
Çünkü bios pili bazı sistem ayarlarını (bunlardan biri de saat ve tarih)siz elektiriği kapatsanız bile o pil o bilgilerin sıfırlanmamasını sağlar eğer bios pili biterse bilgiler sıfırlanır tarih varsayılan(bende 2000) olur saat te 00:00 olur

20 Haz 2013
64
0
bios pili ile cpu ısını neden bağladınız.
contack sprey alıp islemcinin taktıgınız yeri spreyle temizleyin belki termik macun bulaşmıştır yanlış ölcüm yapıyordur.
cpu bu tür sorunu cok çeşitli

psu bakılması gerekebilir gerekli voltaj verimlik gibi az voltaj işlemci cok calışma
cpu baçakları amd işlemci ise bacaklarda hasar kopma vs varmı ?
cpu entegre termik macun bulaşması hatalı ölcüm
cpu termik macun olmaması
işlemcinin yüksek ısıdan dolayı hasar görmüş olması
ram uyumsuzlugu

kuzey köprüsü dedigimiz chip termik macunun yenilenmesi
anakart temizligi

evet bu tür şey benimde başıma geldi
bios alakası yok psu power suplly güc kaynagı ile problemi olmuş ve sürekli pc kapanıyor acıldıgımda pc 89 derecelerde termik macun sürüp kontrol yapıp tekrardan baktım fakat tekrar bu sorun karşıma cıktı power suply degiştim sorun cözüldü.

ben bios pili olacagını sanmıyorum bios pili sistem saatinin gücünü sağlıyor.

dedigim gibi incemek lazım..
arkadaş işlemci fanını sökerken işlemci ile fan yapışık bir şekilde eline gelmiş nasıl sökmüşse artık bilmiyorum :) amd işlemcisinin bacakları 3 koptugunu belirtti ama. işlemcisinin tekrar takmiş calıştıgını belirtti. buna benzer bir sorun cıkmış onunda !!

Son düzenleme:

f0b0a0s0

Katılımcı Üye
27 Haz 2012
339
0
bios pili ile cpu ısını neden bağladınız.
contack sprey alıp islemcinin taktıgınız yeri spreyle temizleyin belki termik macun bulaşmıştır yanlış ölcüm yapıyordur.
cpu bu tür sorunu cok çeşitli

psu bakılması gerekebilir gerekli voltaj verimlik gibi az voltaj işlemci cok calışma
cpu baçakları amd işlemci ise bacaklarda hasar kopma vs varmı ?
cpu entegre termik macun bulaşması hatalı ölcüm
cpu termik macun olmaması
işlemcinin yüksek ısıdan dolayı hasar görmüş olması
ram uyumsuzlugu

kuzey köprüsü dedigimiz chip termik macunun yenilenmesi
anakart temizligi

evet bu tür şey benimde başıma geldi
bios alakası yok psu power suplly güc kaynagı ile problemi olmuş ve sürekli pc kapanıyor acıldıgımda pc 89 derecelerde termik macun sürüp kontrol yapıp tekrardan baktım fakat tekrar bu sorun karşıma cıktı power suply degiştim sorun cözüldü.

ben bios pili olacagını sanmıyorum bios pili sistem saatinin gücünü sağlıyor.

dedigim gibi incemek lazım..
arkadaş işlemci fanını sökerken işlemci ile fan yapışık bir şekilde eline gelmiş nasıl sökmüşse artık bilmiyorum :) amd işlemcisinin bacakları 3 koptugunu belirtti ama. işlemcisinin tekrar takmiş calıştıgını belirtti. buna benzer bir sorun cıkmış onunda !!

Kendimi bi tuhaf hissettim :D Termal macunu yeniledim.Maliyeti en az şekilde nasıl yapabilirim?İşlemci İntel , AMD değil.Yanlış ölçüm yaptığını sanmıyorum çünkü dokunduğumda elimi yaktı :D

pfupv.jpg

kasa içi görüntüsü belki bi yardımcı olur

20 Haz 2013
64
0
ozaman hocam termik macun yenile. fanı kontrol et tam oturmuşmu

elinde yedek tuttugun bir psu varmı denemek maksatlı !! değerlere bir öyle bak.

sonra fan yüksek derecede nasıl çalışıyor yoğunmu yoksa yavaşmı dönüyor.
fanın rahat dönmüyorsada yapabılır. dedıgım gıbı sıstem ılk başta temiz bir temizlencek

el altında balata spreyi varsa komple işlemciden tut anakartı onunla temizleyin varsa contact spreyde olur ama ucucu olanı olacak" yağlı olmayacak "

ilk başta termal macunu sürüp ısı tekrar bakarsınız baktınız 2 3 yükleme yaptıgınız yükseldi
güc kaynagını el altında varsa akım ölcerle bir akımları gözden geçirin yeterlimi degilmi sorunu güç kaynagıda cıkartabiliyor.

kuzey köprüsü chipine arkadaşlardan duydum termik macun sür dediler bence buda yanlış " termal şerit " bunlardan alıcaksınız böyle hamur kıvamlı chip entegre altına ısı yalıtımı notebook işlemcisi genellikle bunlar yalıtım yapılır " eğer termal macun sürülmüş ise ısı yalıtımı yetersız kalıyordur kasa icindeki ısıyı işlemci ısı olarak görüyordur.

gpu grafik işlemci ısı cpu degerinde göstermektedir" ekran kartınızdaki gpu işlemci sıcaklıgını bağzı sistemler cpu ısına eklemektedir." ekran kartının sıcaklıgına bakın

" işlemci ısınıyor diyorsunuz termal macun surdum fakat bir fayda alamadım "
"80 üzerine gecen bır işlemci benim gözümde ne yapsan fanda taksan hep yüksek sıcakta kalıyor diyorsanız işlemci ömrünü tamamlamıştır." ama tabiki bu milyonda bir sorunlar sizemi oluyor hayır
-hayır banada oldu.!!
amd x2 işlemcimi ne yapsam 90 dereceden düşüremedim yeni işlemci aldım sorun çözüldü!
nasılmı anladım evde 2 bilgisayar var 2side amd degiştirerek sorunu buldum.

" elinizde yedek parcalarınız mutlaka olsun sistem uqrade yaptıgınızda denemelık parcaları saklayın satmayın!!" deneme yanılma cözülür sorun!! elektronik parcadır sonuçta!!

Valantini

Yeni üye
22 Haz 2013
26
0
Heryer
Kesin sorunun çözümünü herşeyime güvenerek söylüyorum bios güncelle ve bios pilini değiştir.

Macunu değiştirmişsin
temizleme yapmışsın

geriye tek çözüm o...

UNUTULAN BİŞEY VARMI DİYE DÜŞÜNDÜM İŞLEMCİ FANI AYAKLARINA BAKAR MISIN Bİ GEVŞEME VEYA KOPMA VARSA OLABİLİR...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.