Bir dil en iyi şekilde nasıl öğrenilir?

singa

Yeni üye
22 May 2016
26
0
Merhaba ben 11. sınıfım meslek lisesinde bilgisayar bölümü okuyorum kodları ezberlemekte öğrenmekte biraz zorlanıyorum ne önerirsiniz yardım ederseniz minnettar olurum.

JrExclusive

Uzman üye
24 Eyl 2013
1,370
0
Anavatan
Zamanla,zamanla,zamanla.Sürekli yazarak,araştırarak,değiştirerek kendini geliştirmelisin.Bir iki yılını verdikten sonra ortalama bir seviyeye gelebilirsin anca,ama bu süreçte ingilizce kaynaklar bulup,okuyarak,örneklerini inceleyerek,hazır kodları editleyerek kendini geliştirmen gerekir

ihan3t

Kadim Üye
7 Şub 2012
5,018
23
Merhaba ben 11. sınıfım meslek lisesinde bilgisayar bölümü okuyorum kodları ezberlemekte öğrenmekte biraz zorlanıyorum ne önerirsiniz yardım ederseniz minnettar olurum.

Sana şuan yaşadığım bir durumdan örnek göstereyim.

Az önce bir işi almak için konuşma yapıyordum. Bir sitenin captcha sını geçmek gerekiyordu.
Şimdi burada yapılması gereken işlem ney ?
1- Siteye bağlanmak
2- Bağlandıktan sonra captcha fotoğrafını indirmek
3- İndirilen fotoğrafı önce siyah beyaza çevirmek, sonra filtre kullanarak görüntüdeki noise'u temizlemek en sonunda ocr işlemi ile yazıya dönüştürmek
4- Sitedeki ilgili alanlara bilgiyi yazmak ve butona tıklatmak
.
.
.

Bu kadar kodu ezberden yazabilir misin ? Python için belki, ama daha önce bu işlemi yapmadığın bir dilde yazman gerekirse bu projeyi ne yapacaksın ?

Algoritma bilgisi ve programlama tecrübesi edine edine, bu işlemi daha önce kullandığın bir dilde basitçe gerçekleştirebilirsin. (Ayrıca stackoverflow ve google'ın yardımıyla)

Peki algoritmadan kastım ne ? Algoritmadan kastım, gürültü azaltma algoritmaları (örneğin medyan filtresi veya türev filtreleri : sobel, prewit vs) , siyah beyaz dönüştürme algoritması gibi.

Denk geldi ki ben bu sene görüntü işleme dersi alıyorum, bu işlem için hangi algoritmaları kullanacağımı biliyorum.

Peki geriye ne kalıyor, hızlıca(performans olarak değil, süre açısından hız) yapabilmek için pythonda yapıyorum işlemi, python ile selenium kullanımı, python ile PIL kütüphanesinin kullanımı (görüntü işleme için) şeklinde birkaç araştırma daha önce bilmeyen birisinin işini görür.

PIL kütüphanesi içinde , convert ve filter metodlarına vereceği parametreyide düzgün seçti mi işlem tamam.

Yani uzun lafın kısası, programlamayı en iyi "proje geliştirerek" öğrenirsin. Bitirme projem yapay zeka ve makine öğrenmesi üzerine, daha önce hiç uğraşmadığım bir alan ama araştırarak okuyarak öğreniyor insan.

Yeni başlayan birisi için, bir kitap veya çok iyi bir eğitim serisi videosu edin. Sonrasında konu başlıklarını sırasıyla oku/izle öğren ve uygula.

Böyle böyle kendini geliştirirsin.

can3062

Katılımcı Üye
27 Nis 2016
699
1
Antalya
Öğrendiğin herhangi bir konuyu sürekli tekrar edip, geliştirmektir. Gerek programlama dilleri olsun gerek yabancı dil, günlük kullanmassanız boşa gider. Her gün kullanacaksınız, test ediceksiniz, öğrendiğinizi sıcağı sıcağına deneyeceksiniz :)

mmusab01

Yeni üye
13 May 2016
3
0
adana
hiç bilmiyorsan bile dil bilen birisiyle konuşmaya çalış hiç olmazsa jest ve mimiiklerinden ne demek istediğini anlarsın kelimenin ne anlamına geldiğini öyle öğrenirsin.(hiç pes etme)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.