Bir Rehber Lazim

8 Haz 2014
81
0
Herkeze İyi Forumlar

Yasim 14 Web Programlamaya (xhtml,javascript,php v.b) Baslamayi Dusunuyorum Bana Rehber Olabilecek Yazilimci Abilerimiz Var Mi?

Son düzenleme:

ihan3t

Kadim Üye
7 Şub 2012
5,018
23
Ben web'e gectim web programlama xhtml basliyorum siz bu dilde bilgilimisiniz?

Evet html web in temelidir. Programlama dili değildir işaretleme dilidir ama web programlamaya html bilmeden atılmak olmaz. Daha sonrasında php/asp.net(c#)/java dillerinden birisiyle server-side programlama çalışmalısınız. Benim önerim bu işi hobi olarak yapıp hızlıca öğrenmek bol kaynak bulmak istiyorsanız php dir ayrıca ücretsiz ve açık kaynaktır.. Client-side taraflıda geliştirme yapmak için javascript öğrenmeniz gerekir, hiç değilse jquery-ajax sayfa post back olmadan yapılan işlemler vs.

TheUnStopped

Katılımcı Üye
5 Haz 2015
995
1
Evet html web in temelidir. Programlama dili değildir işaretleme dilidir ama web programlamaya html bilmeden atılmak olmaz. Daha sonrasında php/asp.net(c#)/java dillerinden birisiyle server-side programlama çalışmalısınız. Benim önerim bu işi hobi olarak yapıp hızlıca öğrenmek bol kaynak bulmak istiyorsanız php dir ayrıca ücretsiz ve açık kaynaktır.. Client-side taraflıda geliştirme yapmak için javascript öğrenmeniz gerekir, hiç değilse jquery-ajax sayfa post back olmadan yapılan işlemler vs.

Pekala Saolun Xhtml Devam Ediyorum Ben Sonra asp.net Mi Geciyim Yoksa Phpmi Size Gore Simdi C# Ve Java Programlama dillerinide İcine Aliyorsa asp.net Baya Zordur :) Yani Xhtml Bittikten Sonra asp.net mi ogreneyim phpmi? (İkisinide Ogrenmeye Calisacagim Ama İlk Olarak Hangisinden Basliyayim?

ihan3t

Kadim Üye
7 Şub 2012
5,018
23
Pekala Saolun Xhtml Devam Ediyorum Ben Sonra asp.net Mi Geciyim Yoksa Phpmi Size Gore Simdi C# Ve Java Programlama dillerinide İcine Aliyorsa asp.net Baya Zordur :) Yani Xhtml Bittikten Sonra asp.net mi ogreneyim phpmi? (İkisinide Ogrenmeye Calisacagim Ama İlk Olarak Hangisinden Basliyayim?

Asp.net c# ile yazılıyor fakat javayla alakası yok. Javanın web tarafı tamamen farklı. Asp.net öğrenmek ilk başlarda daha zor gelecektir, kaynak sıkıntısı bazı ayrıntıları vs vs.. Bu alanda kariyer düşünmüyorsanız, php ile devam etmeniz daha iyi olur bol türkçe kaynak ve örnekleri netten bulabileceğiniz her şeyi mevcut.

Arkadaşa verdiğim tavsiyeler sizin içinde geçerli.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sypx

Üye
4 Haz 2015
128
0
Hobi olarak yapmak istiyorsan Php uygun ve kolay fakat bunu ileride ciddi sekilde is imkanına ceviricem diyorsan asp.net'i tavsiye ederim. Artık yavas yavas piyasa MVC'ye dönmek üzere. Web App'lerin bi cogu MVC tercihli olmaya basladı ama tabi digerlerine nazaran daha zor diyebilirim. Bunların yanında her sekilde ajax, javascript, jquery ögren. Hangi tarafa yönelirsen yönel bunlar her zaman yardımcı oluyolar sana. Ve arkadaslarımında dedigi gibi en temeli html.. xhtml geride kalmak üzere onun yerine CSS3 ve HTML5' e yönelmeni tavsiye ederim. Hem daha az kod kalabalıgı var hem daha kullanıslı

TheUnStopped

Katılımcı Üye
5 Haz 2015
995
1
Hobi olarak yapmak istiyorsan Php uygun ve kolay fakat bunu ileride ciddi sekilde is imkanına ceviricem diyorsan asp.net'i tavsiye ederim. Artık yavas yavas piyasa MVC'ye dönmek üzere. Web App'lerin bi cogu MVC tercihli olmaya basladı ama tabi digerlerine nazaran daha zor diyebilirim. Bunların yanında her sekilde ajax, javascript, jquery ögren. Hangi tarafa yönelirsen yönel bunlar her zaman yardımcı oluyolar sana. Ve arkadaslarımında dedigi gibi en temeli html.. xhtml geride kalmak üzere onun yerine CSS3 ve HTML5' e yönelmeni tavsiye ederim. Hem daha az kod kalabalıgı var hem daha kullanıslı

Hmm html5 Ve Css 3 Ogrenebilirim Kolay Bir Sekilde Ayrica Pratik Videolarimda Var Hemde Adam Guzelce Anlatiyor Javascript De Ogrenebilieim Onuda Ayni Yerde Var Php Zaten Arkadaslar Kolayca Bulabilirsin Diyorlar Bundan Sonra Ne Ogreneyim Pek aanlayamadim Kusura Bakmayin -_-

Sypx

Üye
4 Haz 2015
128
0
Ögrenebilirim diyosan asp.net ögren derim ben. Asp.Net ögreniksende WebForm'u bi yüzeysel ögren ama asıl MVC ögrenmeni tavsiye ederim. Hem bilen sayısı az hemde cok fazla aranıyor suanda

ihan3t

Kadim Üye
7 Şub 2012
5,018
23
Ögrenebilirim diyosan asp.net ögren derim ben. Asp.Net ögreniksende WebForm'u bi yüzeysel ögren ama asıl MVC ögrenmeni tavsiye ederim. Hem bilen sayısı az hemde cok fazla aranıyor suanda

Web form vakit kaybı. Artık asp.net mvc geçerli. Hobi olarak yapan birisinin mvc öğrenmesi mantıklı değil bana kalırsa. Php de daha hızlı ilerler freelance iş bulma olanağı da daha fazla. He kurumsal seviyede çalışacak olan varsa asp.net mvc de veya javada ilerlesin o ayrı.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.