Bir rus trojan ile bilgisayarıma erişti ne yapabilirim

KaiLawliet03

Yeni üye
27 Ocak 2019
24
7
Merhabalar son 1 hafta içinde bilgisayarıma virüs bulaştı. Bir rus trojan ile bilgisayarıma erişti steamden aile modunu açıp kendi üstüne pin falan koymuştu ama onları halledip görev yöneticisinden arkaplanda çalışan uygulamanın dosya konumuna gidip o dosyaların hepsini temizledim. Hala tedirgin olsamda format atmamıştım. 3 Martta facebook hesabıma Reklam Yöneticisinden 3 tane reklam eklemeye çalışmış kendi hesabını arkadaş ekleyip reklam yöneticisi kısmına kendisini ortak olarak ekleyip reklam ekleme yetkileri vermiş. Reklamlarınız ihlal edildi, yayınlanamadı diye mailden bildirim gelmesi ile farkettim bunu. Adamı reklam yöneticiliğinden kaldırıp arkadaş listesinden sildim ve daha sonrasında windowsun kendi ayarlarından tüm dosyaları silme işlemini başlattım. Şu an bir sorun yok gibi duruyor. Adamın facebook hesabını ve Steam hesabını link olarak paylaşacağım.

Bu hesaplar adamın gerçek hesapları mı bilmiyorum, belki dikkatimi başkalarına vermek için kendi hesaplarımdan eklemiştir bunları.

Yardım istediğim konulara gelince;
1 - Bilgisayarımı windows ayarlarından formatladım ve kaspersky antivirüs ile bilgisayarımı taradım. Buna rağmen hala bir şeyler yapabilir mi?
2 - Facebook reklamlarda kendi üzerine eklediği 3 tane reklama 61 dolarlık bütçe eklemiş neyseki reklamlar ihlal edildiği için paylaşılmamış. Paylaşılsa bile benim kredi kartım falan kayıtlı değil. Ama yine de facebookun zorla isteyeceği düşüncesi gelmişti aklıma. O yüzden taslak olarak 0.10 Dolara çekebildim sadece.
Bu reklamları silmeye çalıştığımdaysa silemiyorum çünkü Facebook reklam hesabını devredışı bırakmış. Reklam hesabı tekrar kullanılabilir olduğunda direk yayınlamaya çalışır mı?

Reklam yöneticisi fotoğrafını atıyorum: https://hizliresim.com/NXg66y

Bildiklerinizi söylerseniz çok yardımınız dokunmuş olur şimdiden teşekkür ediyorum. Aktif olarak yorumlara bakacağım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

dark15s15

Katılımcı Üye
25 Ağu 2008
314
2
bilgisayarda hala olup olmadığını çalışan uygulamalardan tek tek inceleyip bulman gerekir, aktif işlem yoksa konu kapanmıştır.
reklam konularında ise herşey olabilir daha önce kartını kullandıysan çerezleri toplar kayıtlı şifreleri toplar binbir çeşit yol var

Gatex

Üye
10 Nis 2020
219
2
Türkiye
Anti-virüs programlarınızı güncel tutun ve otomatik tarama özelliğini aktif edin. Windows defenderi açık tutmaya özen gösterin. Görev yöneticisinde çalışan göze batan ve fazla ram kullanan bir uygulama görürseniz dosya konumuna gidip dosyayı silin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Kaspersky Antivirüs, ESET Nod32 kullanarak virüsleri temizleyebilirsiniz :)

masonz

Uzman üye
12 Ocak 2021
1,283
11
222
Tek Başına Bir Teşkilat
Merhaba ben her zaman şunu söylerim bir virüs girdiği zaman ne olursa olsun
ister büyük ister küçük format atmak temiz kurulum sıfırdan kurulum her zaman iyi olur

onun dışında şu ant-virüs programlarını kullanabilirsin

Kaspersky Internet Security
Eset nod32
Malwarebytes

gibi araçlar kullanarak tarat bulanları kaldır ama için rahat değilse temizlemene rağmen gene de bir format at
ne olur ne olmaz zaten trojen girdiği zaman belli oluyor işlemcide önemli artış oluyor %70 falan kullanıyor bilgiayarın
performans düşüşü yaşıyorsun donmalar kasmalar başlangıç sekmesini açamaman gibi birçok şey maruz kalıyorsun.

bence gene bellimi olur gene de bir format atıp şifrelerini güvenli hale getirmen senin için çok iyi olacaktır.

Ariss

Kıdemli Üye
8 Mar 2016
4,583
1
114
uzay
Dosyaları silmek çözüm değil format atman lazım KaiLawliet03

Başta format atman lazımdı sen biraz kaşınmışsın bildiğin halde adamı içeride tutmuşsun. Facebook ile ilgi soruna gelecek olursa facebook ile iletişime geçerek durumu açıklama ama net bir geri dönüş alacağını sanmıyorum yani bunu kanıtlayacak doğru dürüst bir kanıt yok elinde. Hesabını kapatabilirsin.

'Medusa

Katılımcı Üye
18 Ocak 2021
839
370
JAPAN
Merhaba , ilk önce internete bağlanmayın , bilgisayarınıza c ve d diskine tamamen temizleyin. Bu işlemi yaptıklan sonra bir daha virüs hakkında bir işlem göremezsiniz genelde trojen virüsler system32 ye yerleşiyor format ile düzelecektir. Bundan sonra hesaplarınızın parolasını değiştirin
düşünceme göre format atarken veya atılırken wifinizi kaptın internete erişimi kesin. Umarım sorununuz güzelce çözülür. Asla tedbiri elden bırakmayın açıldıktan sonra anti-virüs ile tarama yapınız.

İyi Forumlar

KaiLawliet03

Yeni üye
27 Ocak 2019
24
7
Herkese yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkür ediyorum. Anlamadığım bir kısım var. Windows ayarlarından bilgisayarı sıfırla dedikten sonra 2 seçenek çıkıyor. Ben "tüm dosyaları sil ve sürücüleri temizle" seçeneğini seçiyorum. Bu sürücüleri temizle, ayaları temizle kısmı gerçek formata girmiyor anladığım kadarı ile değil mi?

Ariss

Kıdemli Üye
8 Mar 2016
4,583
1
114
uzay
Herkese yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkür ediyorum. Anlamadığım bir kısım var. Windows ayarlarından bilgisayarı sıfırla dedikten sonra 2 seçenek çıkıyor. Ben "tüm dosyaları sil ve sürücüleri temizle" seçeneğini seçiyorum. Bu sürücüleri temizle, ayaları temizle kısmı gerçek formata girmiyor anladığım kadarı ile değil mi?

Hayır, bu format manasına gelmiyor.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.