Bir sitenin hangi dil ile kodlandığını nasıl öğreniriz?

TURKHACKER2009

Kıdemli Üye
20 Eyl 2021
2,543
693
24
Arkadaşlar yabancı bir sitenin hangi dil ile kodlandığını görmem lazım. Bunu en basit yoldan nasıl anlarım pratik bir şekilde. Kolay olduğunu düşünüyorum ama bilgim yok bu konuda. Olumlu yanıt veren herkese teşekkürler. İstediğim sitenin id deyerlerine ulaşarak php ile yazıldığını öğrendim :D ama farklı yöntemler de varsa söylerseniz sevinirim bilmiş olayım.

Eagleweb

Kıdemli Üye
8 May 2021
2,120
1,151
localhost/e8
Merhaba,
Hiç aracı programlara ihtiyaç yok, bir sitede zaten HTML Vardır (PHP) olabilir, sayfanın içerşinde görsel varsa veya şekillendirme varsa mecbur css de olur animasyonlu veya hareketli yazılar varsa js de vardır bunların dışında site içerisndeki istatistik birimlerini görmek için sayfa kaynağını görüntüle yapıp <head> etiketi üzerinde bulunan analitik şirketlerini inceleyebilirsiniz sitenin seo değerini merak ederseniz alexa bakabilirsiniz. bu sayede kod bilginiz de gelişmiş olur hemen kolaya kaçmayın derim.

MuhammedTr768

Kıdemli Üye
7 Kas 2021
2,933
1,816
31
MyKrallife
Arkadaşlar yabancı bir sitenin hangi dil ile kodlandığını görmem lazım. Bunu en basit yoldan nasıl anlarım pratik bir şekilde. Kolay olduğunu düşünüyorum ama bilgim yok bu konuda. Olumlu yanıt veren herkese teşekkürler. İstediğim sitenin id deyerlerine ulaşarak php ile yazıldığını öğrendim :D ama farklı yöntemler de varsa söylerseniz sevinirim bilmiş olayım.
Sitenin urlsinin sonuna /index.html deneyin olmassa .php olmassa .asp olmazsa .aspx deneyin hangisinde açılırsa o dilde yazılmıştır bunu önceden konu olarak paylaşmıştım

Adanalıtrojan

Kıdemli Üye
25 Haz 2021
2,027
1,057
17
Konya Ovası Askeri Tesislerinde
Çok kolay index.html eğer sayfa açılıyorsa sayfa o dille yazılmıştır
www.example.com/İndex.html böyle
İyi forumlar

Nolife

Üye
28 Mar 2021
241
77
M
Merhaba şöyle açıklayayim çoğu website html, css, php, asp.net, javascript, vb. olarak yazılmır olmasada python django vardır ama olasılığı azdır. ama kullandıkları kütüphane olur onları öğrenmek içinde en uygun olan website bırakıyorum.

hangi teknolojiyle geliştirildiğini tam olarak öğrenebilirsiniz.

RasperPascal

Katılımcı Üye
19 May 2020
445
290
Atatürk'ün İzinde
Merhaba değerli üye ;

Site Hangi Dille Yazılmış?

Site hangi tabanlı bunun için farklı bir yollar, yöntemler mevcuttur.

• Bir sitenin kullandığı kodlama dili öğrenmek için builtwith. adresi bu konuda yardımcı olacaktır. Bu site giriş yaparak gireceğiniz site hakkında size tüm bilgileri sunacaktır.
  • Kullandığı wordpress eklentileri, reklam modelleri , wordpress sürümüne kadar size tüm bilgileri verecektir.

sitenin-yaz%C4%B1ld%C4%B1%C4%9F%C4%B1-kodlama-dili.jpg

Bu site üzerinden içerik yönetim sistemleri ( content management system ) alanından sitenin yazıldı dili bulmanız kolaylaşır.

• Bunun dışında bir siteye girdiğiniz bir yazı linki sonunda orneksayfa.html ya da orneksayfa.php uzantısından bulma şansınız vardır.
  • Bunun dışında bazı ipuçları olarak şeklinde site yönetci paneline giriş yapıyorsa wordpress yapısında ile giriş paneline ulaşabiliyorsanız bu site tabanı joomla ile yazılmış olmaktadır.
Fakat bazı eklentiler ile admin giriş panelinin yerini, yolunu değiştirebiliyorlar bu nedenle bu örnek bir sonuç vermeyebilir.

Son olarak bir sitenin kullandığı kodlama dili, alt yapısını öğrenmek, bulmak için siteye giriş yapıyoruz ve sitenin üzerinde
CTRL+U ( Sayfanın Kaynağı Görüntüle ) tuşlarına birlikte basınız.

sitenin-alt-yap%C4%B1s%C4%B1n%C4%B1-bulma.jpg

Sitenin kaynağı görüntüleme işleminde sizi farklı bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada arayacağınız tüm kaynak bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu kaynak dosyalarını incelemek sureti ile dosyalar size sitenin kullandığı alt yapısı hakkında bilgi vererek kullandığı kodlama dilini gösterecektir.

• Son olarak Chrome tarayıcıya wappalyzer eklentisi kurarak sitenin kullandığı dil hakkında bilgi verecektir. Bu eklenti işe yarayan bilgi veren bir plugin dir.

İYİ FORUMLAR DİLERİM.

R3DBL00D

Yeni üye
24 Haz 2021
32
6
22
Devrem bununla ilgili bir konu açmıştım fakat yetersizmiş diye kapatıldı...

UZAY 52

Uzman üye
14 Ağu 2021
1,297
833
Ddos
Squlmap ile siteyi tarayabilirsiniz işe yarar mı emin değilim

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.