birden çok Svchost.exe

KuzeyBozkurt

Katılımcı Üye
8 Haz 2016
419
0
Görev yöneticisi ayrıntılar kısmında 5-6 tane svchost var hepsi system yani virüs olmadığına eminim her bilgisayarda 5-6 tane var sanırım ancak hepsinin PID Değeri neden farklı birisi açıklayabilri mi

'TÜRKÇÜ

Kıdemli Üye
3 Haz 2017
2,059
2
Merhabalar,

Svchost.exe, DLL (Dynamic-link Libraries) dosyalarından başlatılan işlemlerin yürütülmesini sağlayan bir sistem uygulamasıdır. Bu uygulama işletim siteminin kararlı ve güvenli yapısının korunması açısından önemlidir ve bu yüzden sonlandırılmaması gerekir. Bu uygulamanın ortaya çıkış nedeni ise Windows sistem dosyaları olan DLL dosyalarının çalıştırılabilir olmaması nedeniyle bir başlatıcıya ihtiyaç duymaları. İşte bu başlatıcı da svchost.exe dir.

harcadığı byte veya cpu kullanım miktarına bakmaktır. Eğer 100.000 KB'tan fazla hafıza harcıyorsa o da muhtemelen virüstür.Ya da %100 yakın Cpu kullanıyorsa o da muhtamelen virüstür.

Günümüzde güncel bir antivirüs kullanıp bilgisayarınızı düzenli olarak taratırsanız herhangi bir problemle karşılaşmazsınız.Ama bu virüsle karşılaşıldığında ya da Bilgisayarınıza bulaştığında pekte kolay kurtulamaya bilirsiniz.Ben bu konuda Combofix ile taratmayı tavsiye ediyorum ama o da çoğu kez bu konuda başarısız kalıyor en iyisi temiz bir format atmak ya da sistem geri yükleme yapmak.

Umranim sorunuza yanit bulmussunuzdur. Iyi aksamlar dilerim

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.