Bitcoin Nedir? Sorunuz varsa sorabilirsiniz

Erenynr

Üye
1 Eyl 2014
199
0
İstanbul
Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamato rumuzlu bir Çin/Japon kullanıcı tarafından üretilen bir sanal para birimidir.

Bitcoin ağı madenci dediğimiz minerlar tarafından ayakta kalır. Madenciler bitcoin ağını ayakta tutmak için ASİC denilen makinelerle bitcoin üretimi sağlarlar. Aslında buna tam olarak üretim denilemez sistem şu şekilde işler.

Elinde 1 Bitcoini olan bir kullanıcı başka bir kullanıcıya bitcoin göndermek istiyor. 1 Bitcoini gönderirken 0.005BTC gibi bir fee yani kesinti ödüyor bu 0.005BTC madencilere ağı ayakta tuttukları için ödenene paradır çünkü ağda bulunan bitcoin işlemleri onay almazsa o bitcoin işlemi gerçek değildir.

Peki işlemimizin hiç onay almaması ne demek?

Eğer fee yi çok az yaptıysanız madenciler bu ücreti kabul etmez ve işleminizi onaylamazlar veya sahte bitcoin göndermeye çalışıyorsunuzdur ve bu bitcoinler onay almaz ise bakiyenize geçmez. Zaten madencilerin bir diğer görevide ağda bulunan işlemlere onay vererek gerçek ve sahte bitcoinlerin ayrılmasını sağlamak.

Peki bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

Öncelikle belirteyim kulaktan dolma laflarla "ya oğlum ben bilgisayarımla 30 bitcoin çıkartıyorum" laflarına inanmayınız. Böyle birşey günümüzde imkansız denecek kadar imkansızdır (nasıl bir cümle oldu ya :D )

Bitcoin'in zorluk denilen bir seviyesi vardır. Zorluk arttıkça bitcoin çıkartmakda o oranda artar durum böyle oluncada daha donanımlı makinelerle bitcoin üretmek gerekir.

Bu noktadada ASİC dediğimiz bitcoin üretimi için yapılmış minerlar devreye giriyor. EWlbette hızlı ve sağlam bir kar için bu makinelerden birden fazla almak gerekiyor.

Bulut madencilik nedir?

Piyasada Cloud mining çatısı altında yüzlerce PONZİ site bulunmakta. Bir ASİC'in modeline göre paranızı geri getirme süresi 10 aydan erken değildir. Hesabın içine elektrik kullanımını vs. de katarsanız bu süre uzuyor da gidiyor.

Yani Cloud mining denilen sitelerin NEREDEYSE HEPSİ sahtedir.

Altcoinler nedir?

Bitcoinib zorluk derecesi arttıkça işlemlerin onay alma süreside artıyor durum böyle olunca kullanıcılar altcoinlere sığınıyor ve onlar aracılığıyla işlemlerini gerçekleştiriyorlar.

ANCAK! Altcoinlere yatırım yaparken çok dikkatli olunmalıdır. Altcoin kurmak oldukc basittir c++ bilen ortalama birisi kendi altcoinini kurup cüzdanını çıkarabilir çünkü bitcoin açık kaynak kodludur kiileştirilebilirdir.

Etherum Dash Monerro Litecoin gibi arkasında sağlam ekipler bulunan coinlere yatırım yapınız (öneri değildir)

Bitcoin cüzdanı nasıl açılır?

Cüzdan açmak için onlarca seçenek var. Web cüzdanlar masaüstü cüzdanları ve hardware wallet dediğimiz cüzdanlar mevcut.

Elbette en güvenlisi hardware walletlar çünkü cüzdanın kontrolü size ait.

Bitcoine yeni başlıyorsanız web wallet kullanabilirsiniz ancak unutmayın. Bitcoin cüzdanınızda her adres için bir private ve public key üretilir. private key sizin o cüzdanı yönetmenize yarayan anahtardır. Web cüzdanlarında bu kodu göremezsiniz yani cüzdan seçerken mğmkünse xapo coinbase gibi güvenilir firmaları seçmeye çalışın. Geçmişte Mtgox adlı bir sitede binlerce bitcoin çalındı ve dava hala sürüyor!

Şimdilik aklıma bu kaar soru geldi sizinde sorularınız varsa konunun altına yazarsanız devaplamaya çalışırım.

Son düzenleme:

Halil59

Katılımcı Üye
31 Ara 2015
609
5
Bende Merak Ediyorsun Zannettim Dicektim Yardım Merkezinde Konu Aç :)

bailo

Yeni üye
17 Tem 2009
16
0
Yahu,şu Bit Miner io Scam mi değil mi bilen var mı?

hem upgrade yapmadı,hemde transfer süreci öööyle bekliyor.

Erenynr

Üye
1 Eyl 2014
199
0
İstanbul
Yahu,şu Bit Miner io Scam mi değil mi bilen var mı?

hem upgrade yapmadı,hemde transfer süreci öööyle bekliyor.

Scamdir bitcoine ilk başlayanların yaptığı büyük hata bu tür sitelerden umit beklemek. Bitcoini sıfırdan kazanmak zordur bu tür sitelere prim vermeyiniz

Alt Işık (Bitcoini oldukça iyi bilen birisi) bu site hakkında yaptığı video

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=PrLqXWZ6CcM[/ame]

shookdiamond

Katılımcı Üye
9 Nis 2016
382
0
Mersin
Onlar scam hocam adam gibi btc siteleri var fakat tam olarak bilmiyorum.Reklamlara tıklayıp btc kasıyorsunuz

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.