BlackArch Linux mu yoksa Kali Linux mu?

Jagable

Yeni üye
8 Mar 2023
6
0
Evet sorum başlıkta olduğu gibi, {ana işletim sistemi} olarak hangisini kurmak daha iyidir?

"Squ4LL

Özel Üye
14 Tem 2009
14,316
591
Her ikisi de popüler güvenlik odaklı Linux dağıtımlarıdır ve her birinin kendine özgü avantajları vardır. Hangi Linux dağıtımını kullanacağınıza karar vermeden önce ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi belirlemeniz önemlidir.

Kali Linux, birçok güvenlik aracına sahip bir dağıtımdır ve özellikle ağ güvenliği ve penetrasyon testi gibi alanlarda kullanıcılar arasında popülerdir. Ön yüklenmiş araçlar ve özel bir kullanıcı arayüzü içerir.

Diğer yandan, BlackArch Linux, binlerce güvenlik aracına sahip geniş bir depoya sahip olan bir dağıtımdır. Tüm paketleri şematize eder ve çeşitli güvenlik testlerini gerçekleştirmek için kullanmak için farklı araçları seçme esnekliği sunar.

ihtiyaçlarınız ve kullanım senaryonuza bağlı olarak hangi dağıtımı seçeceğiniz size kalmıştır. Bir güvenlik uzmanı veya öğrenciyseniz ve ağ güvenliği, güvenlik analizi veya penetrasyon testleri hakkında daha fazla çalışıyorsanız, Kali Linux sizin için daha uygun olabilir. Öte yandan, daha geniş bir araç yelpazesine ve daha esnek bir yapıya ihtiyacınız varsa, BlackArch Linux sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.

FalconTurk

Yeni üye
22 Kas 2023
2
3
İkisi de değil. Kali aslında son kullanıcı dağıtımı değildir. Pentest için oluşturulmuş bir dağıtım. Bana kalırsa sanal makinede kullanmak daha mantıklı. Blackarch da son kullanıcı için iyi bir çözüm değil. Ama çok öğretici olacaktır. Arch'ın apayrı bir dünyası var. Son kullanıcıysanız ubuntu, mint, manjaro kullanmanız daha mantıklı olacaktır. Zaten oraya da istediğiniz paketleri kurabilirsiniz. Evet diğer ekranlar daha etkileyici görünüyor ancak günlük hayatta kullanılabilirliği çok düşük. Eğer hem pentest hem de son kullanıcı olarak devam etmekte ısrarcıysanız parrotOS önerebilirim. O etkileyici hacker efektini de verecektir. Hem günlük kullanımda çok pratik hem de çok fazla pentest toolunu içinde barındırıyor.

tamam ağa

Uzman üye
7 Haz 2023
1,458
831
Bu soruların genel cevabı şöyledir.
her linux dağıtımı aynıdır bir dağıtımdaki işi diğer dağıtımda da yapabilirsin tek fark zevklerdir.

linux dağıtımlarının genel özeti ise aşağıdaki gibidir.

maxresdefault.jpg

FalconTurk

Yeni üye
22 Kas 2023
2
3
Aslında evet dağıtımlar değişse de linux, linuxtur. Ancak işlevselliği, yazılım uyumluluğu, paket yönetim sistemleri, güncelleme alma hızı, community desteği, performansları göz önüne almak gerek. Örnek vermek gerekirse kurduğunuz linux dağıtımı KDE kullanıyordur ve siz bunu gnome'a geçirebilirsiniz. Ama bu ciddi bir uğraş. Veya community destekli eklentilerle istediğiniz temayı yüklersiniz. Ama güncelleme alınca community'nin o eklentisi patlamaya başlar. Bir dağıtım güvenlik yamalarını hızlıca geçerken diğeri çok geç kalabilir. Birisi debian güncellemelerini çok hızlı alırken diğeri bir ay sonraya planlayabilir.

Yani başa dönersek evet linux dağıtımların hepsi linuxtur. Ama bu insanların hepsi insandır demek gibi bir şey olur. Doğrudur fakat eksiktir. Kimisi zekidir, kimisi alımlıdır, kimisi çirkindir, kimisi aptaldır, kimisi zengindir, kimisinin arkadaşı çoktur, kimisi matematikte çok yetenekliyken kimisi el işlerinde yeteneklidir.Matematikte yetenekli birini çok çalıştırırsak el işlerinde de başarılı olmasını sağlayabiliriz. Ancak zaten el işlerine yatkın ve yetenekli bir insanı yetiştirmek çok daha kolay ve daha az maliyetlidir. Yani bize en uygun dağıtımı seçip yeteneklerini ona göre yönlendirmek daha mantıklı gibi.

tamam ağa

Uzman üye
7 Haz 2023
1,458
831
Aslında evet dağıtımlar değişse de linux, linuxtur. Ancak işlevselliği, yazılım uyumluluğu, paket yönetim sistemleri, güncelleme alma hızı, community desteği, performansları göz önüne almak gerek. Örnek vermek gerekirse kurduğunuz linux dağıtımı KDE kullanıyordur ve siz bunu gnome'a geçirebilirsiniz. Ama bu ciddi bir uğraş. Veya community destekli eklentilerle istediğiniz temayı yüklersiniz. Ama güncelleme alınca community'nin o eklentisi patlamaya başlar. Bir dağıtım güvenlik yamalarını hızlıca geçerken diğeri çok geç kalabilir. Birisi debian güncellemelerini çok hızlı alırken diğeri bir ay sonraya planlayabilir.
Farklı dağıtımları birlikte uyum içerisinde çalıştırabilirsin com'a takılma :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.