Blog yazarak ayda $1000 kazanmak mümkün mü?

Ghostunex

Uzman üye
31 Eki 2015
1,158
0
Merhaba arkadaşlar, ana dilime eşdeğer düzeyde İngilizce biliyorum, Youtube'da bir süre yabancı bilim içerikli videolar oluşturdum ancak 10 dakikalık video bile hazırlamak saatler bazen günler sürdüğü için (animasyon-ses-efektler-araştırma vs.). Bir kaç videodan sonra pes etmek zorunda kaldım. Son zamanlarda biraz araştırayım dedim ve Blog yazmanın kârlı bir iş olabileceğini öğrendim ancak bazı kuşkularım var. Blog yazmak kolay bir iş değil biliyorum, her gün yeni yazı paylaşmak gerekiyor vs, uzun özenli olacak ancak, internette herhangi bir şey merak ettiğinizde Google'a yazdığınızda çıkan sonuçların %80'i blog yazılarına ait. Gözüme kestirdim yapma konusunda sıkıntı yok, domain-hosting alıp wordpress kurarım, yazılım bilgim de var mühendisim zaten buraya kadar sıkıntı yok. Ancak tek bir şüphem var, buna emin olduktan sonra işe kalkışacağım. Gerçekten iyi para gelme potansiyeli yüksek olan bir iş mi? İnternette araştırdığımda ortalama bir Blogger'ın yıllık $32.000 kazandığı yazıyor. 200.000TL'den fazla bir miktar bu Türk Lira'sına dönüştürünce. Ayrıca bu blog sahiplerinin %7 gibi küçük bir kısmı da olsa yılda $204.000 kazandıkları belirtilmiş. Bu da 1.400.000TL yapar. Bana nedense gerçek olamayacak kadar güzel geldi ancak öte yandan bir çok blog sahibi kendi blogu için birden çok yazar ve çalışan tutuyor ve maaşa bağlıyor, bu da gösteriyor ki iyi bir gelirleri var ki bu miktarları ödeyebiliyorlar. Youtube'da bazı blog sahiplerinin anlatımlarını izledim, aylık $1000, $9000, $30.000 kazandıklarını iddia eden blog yazarları var. Kulağa hoş geliyor ama yalan mı söylüyorlar bilemedim. Altta referanslı link vs bulunduruyorlar, ya damadem bu kadar çok para kazanıyorsunuz Youtube işine neden girdiniz vs aklımda soru işaretleri var. Bunların dışında her bir website'ye girdiğimde kesin sağda solda AdSense reklamlarına rastlıyorum. Bu insanlar boşbir iş olsa neden bu kadar site açsınlar uğraşsınlar vs. Sizce nedir bu işin aslı? Aylarca blog postları yazıp zamanımı tüketip sonucunda aylık 300-500TL kazanacaksam hiç bulaşmayayım. Ancak dedikleri gibi 1 yıl gibi bir sürede ortalama bir blog sürekli yeni içerik paylaşığında günlük $100 gibi bir meblağ kazanabiliyorsa bir an önce atılmak isterim. Sizin görüşünüz nedir bu konuda?

Kısaca ben edindiğim bilgilerden şöyle bir sonuca ulaştım;
Google AdSense reklamlarına tıklama oranı ortalama %1, yani siteye giren her 100 kişiden biri reklamlara tıklıyor. Tıklama başına da ortalama $0.25-$1 veriyorlar. (içerik İngilizce olacağından Amerika, İngiltere, Avustralya gibi para birimi değerli ülkeler okuyacak ve ortalama oran bu.)
İşte diyorum bir yazı oluştursam gündemle ilgili işte atıyorum yeni çıkan bir teknolojik ürünle ilgili bir yazı, genel özellikleri bilgilendirme gibi... Her bir sayfaya günlük 100-200 kişi bile girse, deminki bahsettiğim orandan ortalama $0.50 gelecek. Günde 1 yazı paylaşsam yıl sonunda 300'den fazla yazı olacak sitede ve her bir paylaşıma Google'dan aratarak günde minimum 100 kişi bile denk gelse günde $150 yapar. %20 vergiye gidiyor. $120 kalır. Hadi $20 da istediğimden daha az oldu diyelim günlük $100 yapar. Bu sadece Google Adsense tıklama takamları, ayrıca Adsense 1000 gösterim başına ortalama $1-$10 veriyor. Minimum $2 desek günlük 300 siteye 100 kişiden 30.000 kişi, ayda 900.000 kişi yapar. (1 milyon varsayalım) Her 1000 için $2 daha verse $2000 daha gelecek. Günlük $100'dan 3000 de tıklamadan zaten geliyordu etti $5000. Bunun dışında amazon partnerliği var tıkladıkları reklamdan ürün alırlarsa mesela laptop aldılar, %3 ila %10'u reklam göstericisine gidiyor. Genelde herkes bu metodun bile sadece reklamlardan daha çok kazandırdığını söylüyor. Yani aylık toplamda $5000-$10.000 gibi bir kazanç görünüyor ve sadece blog yazarak. Hani bu işler kârlı olmasa diyeceğim de, TurkHackTeam'de bile reklamlar var üstte. Yani kazançlı görünüyor ya bilemedim.

Son düzenleme:

Vepers

Kıdemli Üye
26 Ara 2015
2,297
30
21
İstanbul
Merhaba yazınızda belirttiğiniz gibi bu işin içine girmeden bilemezsiniz siz site kurmaktan başlamayın bence, blog sitelerinin yazar tuttuğunu iddia ediyorsunuz ilk önce yazar olarak bir sitede başlayın aklınıza yatar ise sonra site açın unutmayın tuvalet bile açsanız günde 300 kişi girse ayda 9.000 yapar her işte gelir vardır bence ;)

Ghostunex

Uzman üye
31 Eki 2015
1,158
0
Merhaba yazınızda belirttiğiniz gibi bu işin içine girmeden bilemezsiniz siz site kurmaktan başlamayın bence, blog sitelerinin yazar tuttuğunu iddia ediyorsunuz ilk önce yazar olarak bir sitede başlayın aklınıza yatar ise sonra site açın unutmayın tuvalet bile açsanız günde 300 kişi girse ayda 9.000 yapar her işte gelir vardır bence ;)

Yazar olarak girersem sabit maaşa bağlar, sadece yazıyı ben ona gönderirim o paylaşır. Kazançları da göremem az mı çok mu :) Kendi blog'umu açıp görmem en iyisi gibime geldi :)

LosT

Yaşayan Forum Efsanesi
5 Şub 2015
8,117
31
-
Blog yazarlığını meslek edinenler var ancak kazancını tahmin etmek zor. Buna ancak sen karar verebilirsin. Denersen zamandan başka kaybın olmaz sen bilirsin :)

Voldemort

Üye
30 Nis 2020
220
1
Benim fikrim bu işe başlaman yönün de dedikleri gibi en fazla zamanını kaybedersin yanına artı olarak da tecrübe kazanmış olursun güzel araştırmalar yapmışsın araştırma yönünden tam olarak tatmin olduktan sonra bi dene derim benim de aklım da bu tarz girişimler var umarım başarılı olursun:)

Heaven

Kıdemli Üye
28 Ocak 2016
2,451
629
Adsenste gerçekten güzel gelirler elde edebilirsiniz. Sitenize günlük gelen tekil hit sayısına göre dışardan gelen reklam teklifleri olacaktır ekstra bir pay elde edebilirsiniz. Ticaret sitelerinde Türkçe - İngilizce çeviri veya makale yazarak ekstra gelir elde edebilirsiniz.

YourMother

Yeni üye
16 Eki 2020
46
0
Georgian
Öncelikle Selamun Aleykum.
Bir blog dan para kaznmak için reklamlar gekli ve reklam almak içinde reklam şirketlerine başvurmalısın başvurman için de blog una günde kaç gişi girip yazılarını okuyor vs her türlü bilgiyi toplayıp göndermen gerekli yaani kısacası blog oluşturacaksan bir süre sabretmen gerekli çünkü belli bir kitleye ulaşmadan reklam şirketleri blog un reklam vermezler.

LETRX

Katılımcı Üye
21 Ocak 2010
355
4
Tromsø
ez4odc.png

Ghost Killer

Harici Saldırı Timleri Koordinatörü
13 Ocak 2019
11,238
7,702
Blog işine başla derim. Ayrıca o kadar para kazanan kişiler artık alanında uzmanlaşmış kişiler. Sende öyle olabilirsin, vakit kaybetmeden işe başla derim.

Memati'

Basın&Medya Direktörü
7 Nis 2020
2,272
3,482
Bende önceden bu kadar kazançlı olduğunu bilmiyordum. Ama bu işi en karlı hale getiren adsense. En önemli taktik ise dikkat çeken bir içerik oluşturma.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.