Bu Soru Ne istiyor ?

Fazz

Yeni üye
15 May 2021
10
0
Türkiye, Balıkesir
Selam Dostlar Python ile ilgili bir soru var fakat benden tam olarak ne istediğini anlıyamadım yardım edermisiniz.

Soru : Katılımcıların ders kapsamında konu anlatımında örnek olarak verilen koşul deyim örneğine benzer bir şekilde çalışacak deyim kodlamasını gerçekleştirmesi beklenilmektedir. Katılımcı, kullanıcıdan input fonksiyonu ile yaşını serbest olarak seçeceği bir değişkene pozitif bir tamsayı değer olarak girmesini sağlayacaktır. Girilen değer 100’den küçükse bu durumda değerin 50’den küçük ya da büyük olma durumu kontrol edilecektir. Eğer değer 50’den küçükse kullanıcıya girilen değerin 0-50 aralığında olduğu, değilse girilen değerin 50-100 aralığında olduğu mesajı verilecektir. Değerin 100’den büyük olduğu durumlarda kullanıcıya 0-100 aralığında bir değer girilmesini hatırlatacak mesaj ekrana çıktı olarak verilecektir.

Şimdiden teşekkürler.

Pwdec

Kıdemli Üye
28 Haz 2016
4,607
148
/etc/passwd
tam olarak neyini anlamadin çok basit bi soru if elif else kullanacan

age = input("yaş gir")
str(age)
if age <100 and age<50:
print 50 100 arasi
else >100:
print dogru sayi gir lan

cevabi vermedim ne yapman grrekeni anla diye. Çok basic bu senin ödevinse yapman şart.

D3DS3C

Uzman üye
19 Ağu 2017
1,060
575
TEOMAN
age = input("yaş gir")
str(age)
if age <100 and age<50:
print 50 100 arasi
else >100:
print dogru sayi gir lan

cevabi vermedim ne yapman grrekeni anla diye. Çok basic bu senin ödevinse yapman şart.
str() yerine int() ve else olan yer elif olmali ve ya else:
print()

seklinde olmalidir.

edit:

Python:
yas = int(input("yas girin: "))
if yas < 50:
    print("1 ile 50")
elif 50 < yas < 100:
    print("50 ile 100")
else:
    print("1 ile 100 arasi sayi girilmeli")

Son düzenleme:

Pwdec

Kıdemli Üye
28 Haz 2016
4,607
148
/etc/passwd
str() yerine int() ve else olan yer elif olmali ve ya else:
print()

seklinde olmalidir.

edit:

Python:
yas = int(input("yas girin: "))
if yas < 50:
    print("1 ile 50")
elif 50 < yas < 100:
    print("50 ile 100")
else:
    print("1 ile 100 arasi sayi girilmeli")
integer doğru. :D bunda else if yok karistirmisim, sen sosyal medyaydin ne zaman bu işlere yöneldin.

Ayrıca ben bilerek yazmadım önem vermeyerek, öğrensin diye :$

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.