c# anlamadığım kod

hacksolexe

Yeni üye
30 Haz 2020
16
0
Form2 yeni = new Form2();
yeni.Show();
this.Hide();
arkadaşlar bu konu açıklar mısınız anlayamadım
2 form ekranı oluşturdum birinden diğerine geçme kodu
şimdi bu 1. form2 ne 2. form2 ne 2. de neden parantez var new ne işe yarıyor

LosT

Yaşayan Forum Efsanesi
5 Şub 2015
8,116
31
-
Form2, oluşturduğun Windows Applicationdaki 2. Form. İlk satırda Form2yi yeni ye tanımlamış oldun. yeni yi açıyor yani Form2 yi açıyor. this.Hide() ile mevcut Formu gizliyor.

Rozz

Uzman üye
19 Ağu 2019
1,386
47
Form2yi yeni ismi ile bir değişkene tanımlıyor,
Yeni.show ile yeni formunu gösteriyor,
This.hide ile ise üstünde bulunduğu formu gizliyor

Son düzenleme:

Scrabin

Yeni üye
8 Nis 2020
50
1
Bu kodda nesne tanımlanmış.
Kod:

Şöyle;

Nesne nesneye verilecek ad = new Nesne();

new anahtar sözcüğü burda nesne oluşturmamıza yaradı.

Bu arada şöyle kullanabilirsin.

Kod:
new Form2().Show();

Dargaaltay

Uzman üye
7 Mar 2019
1,747
407
Kainat
yeni.Show();
this.Hide();
arkadaşlar bu konu açıklar mısınız anlayamadım
2 form ekranı oluşturdum birinden diğerine geçme kodu
şimdi bu 1. form2 ne 2. form2 ne 2. de neden parantez var new ne işe yarıyor

Yeni adlı bir değişkene form2'nin özelliklerini tanımlamış oluyoruz bu kod sayesinde

Az önce "yeni" diye oluşturduğumuz değişkeni gösteriyoruz( show ingilizce bir kelime Türkçe de göstermek anlamına gelir)
yeni.Show yazmasının amacı form2 ye geçiş yapmasıdır. Eğer Form2 gösterilmezse nasıl yeni bir form'a geçiş yapsın değil mi?

Bu form'u gizle demek(Hide İngilizce bir kelime Türkçesi Gizlemek anlamına gelir)
Bu genelde ilk form'u gizlemek için kullanılır. Eğer bunu kullanmazsanız hemk form1 hemde form2 kullanıcıya gösterilir yani 2 adet form olur ekranda. Eğer bunu kullanırsanız ilk form gizlenir yani ekranda tek form olur

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.