C++ Başlangıç ve Temel Fonksiyonları

*-*Alpagu*-*

Uzman üye
10 Tem 2012
1,867
1
Ankara / Zürih
Bu dönem içerisinden daha doğrusu bütünlemede yükseltmek istediğim konulardan birisini yani C Plus Plus (CPP yada C++) konularını hem bloga yazarak anlatmak,hemde kendim tekrar etmek açısından yavaştan giriyim dedim.(Aslında dersten kalmadım ama C++ dersinde C yerine fiziğin ağır konularından sorunca sınırdan geçtim..Tekrar yükseltmek istedim)
C++ demek yerine genellikle CPP diyoruz..Öncelikle CPP ne diyenlerin kafasındaki ilk soruyu halledelim :)
Öncelikle CPP masaüstü programları hazırlamak için kullandığımız temel programlardan birisidir..Bu program sayesinden istediğimiz herhangi bir programı yazabiliyoruz..
CPP kodlarını istersek notepad üzerinde yazabiliriz ama kodlardaki hatalarımızı bulmak için basit bir derleyici programı olan Bloodshed Dev-C++ programını kullanabiliriz..
Programın Adresi | İndirme linki
Programla ilgili ufak bir ipucu vermek istedim..Yazdığınız kodları önce derleyip,sonra çalıştırmanız gerekiyor..Yani kod yazdıktan sonra klavyenizdeki f9 tuşuna basarak kodu kaydedip öyle çalıştırabilirsiniz.

CPP Kodlarında mantık olarak eğer diğer programlama dillerini biliyorsanız sıkıntınız olacağını düşünmüyorum ama yine de en temel seviyeden anlatıyım..

CPP de temel kütüphaneler mevcuttur..Yani bu kütüphaneleri kodlarımızın en başına include yani türkçe karşılığı dahil ederek programımızı yazmaya başlıyoruz..
#include <iostream>

using namespace std;

Using namespace kodu ise cout,cin gibi kodlarla yazıcağımızı gösteriyor.
Yukarıdaki kodlar temel olarak tüm programlama dillerinde yazmamız gereken kodlardır..
Ve şimdi yazıcağımız kodları int main dizinine almamız gerekicek..Yani toplam olarak şu şekilde bir düzen oluşturmamız gerekiyor.

Kod:
[/COLOR]
[COLOR=Yellow]#include <iostream> using namespace std;   int main() {   }[/COLOR][COLOR=Yellow]

Int main parametreleri arasında ise yazmak istediğimiz kodları yazmaya başlıyoruz..
Ayrıca msdos olarak çıktısını almak istediğimizden dolayı msdos otomatik olarak sorgulama yapıp kapatmasın diyerek return 0; komutunu eklememiz gerekiyor..
#include <iostream> using namespace std; int main() { cout << "Merhaba Dünya!"; return 0; }

Kodunu not defterinde yada Dev CPP de yazıp .exe olarak kaydettiğimizde ms dos komutunda “Merhaba Dünya” yazısını ekranda görebiliriz.
Değer Tanımlama ve İşlemler

Sıradaki işlemimiz ise CPP de programa değer girip,değerimize değişken atayarak değerleri işlemi sokmak..
Yani klavyeden girdiğimiz sayı değerlerini programımızın içerisinde tanımlayarak işlem yapıcaz..
Kod:
#include <iostream> using namespace std;  int main() {   int a, b, toplam;   cout << "Iki farkli deger giriniz : ";   cin >> a >> b;   toplam = a + b;   cout << "Girilen sayilarin toplam degeri: " << toplam << endl;    return 0; }
Örnek olarak yukarıda 3 farklı değişken atadık..Bunlar a,b ve toplam değişkenleri.Bu değişkenlere cin ile girilen değerler olduğunu söyledik..Yani boş ekranda girdiğimiz 2 değer dedik..a ve b değerleri klavyemizden girdiğimiz değerlerdir..
Yani ekran olarak.

Bu şekilde bir değer giricez..İki değer arasında klavyemizdeki boşluk tuşunu kullanabilirsiniz.
Girilen ilk değer a,ikinci değer b olarak tanımlanacaktır.
Toplam değeri ise (yukarıda tanımlamamız gerekiyor) a ve b değerlerinin toplamı olacaktır.. a + b şeklinde toplam değerinin yeni değişken değerini tanımladık.
Cout fonksiyonu kullanarak toplam değerini ekrana bastığımızda klavyemizle girdiğimiz a ve b değerlerinin toplamı ekrana yansıyacaktır..
Temel seviyede C++ başlangıç bu kadar..

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.