C# Değişkenler -Örnekleri(string,int,char,bool,float) //TheSh3KiLL

TheSh3KiLL

Üye
3 Şub 2019
55
0
Öncelikle şunları söyleyeyim; Programları telefondan yaptığım ve bilgisayarım şuanlık olmadığı için console uygulaması yapıyorum telefondan sadece bu mümkün
Konumuza gelirsek ;

Ders vermek yerine derslerin konularına ilişkin örnekleri vererek bu sayede c# konularını işleyen arkadaşlar örneklerle daha iyi kavrayabilir, form application yerine consoleden öğrenmeniz daha iyi olacaktır c#'a başlayan arkadaşlar için

Her neyse konumuza geçelim;
-Konunun başlığında bazı değişkenler var,diğerlerini yapmadım genelde ben Konunun başlığındaki gibi değişkenleri kullanıyorum.

İnt;
Tam sayılar için kullanılır (başka tam sayılarda var ama ben bunu kullanıyorum)

Örneği;
Kod:
int sayi;
sayi=700;
Console.WriteLine(sayi);
Yukarıdaki kodda ekrana 700 yazdırdık

Float;
Ondalıklı sayılar için kullanılır

Örneği ;
Kod:
float z=4.10f
Console.WriteLine(z);
Ekrana 4,10 yazdırdık

String;
Metinsel ifadeler için kullanılır

Örneği ;
Kod:
string isim;
Console.WriteLine("İsminizi giriniz");
isim=Console.ReadLine();
Console.WriteLine("Merhaba {0}",isim);
Burada kullanıcıdan ismini girmesini istedik girdikten sonra "Merhaba" isim şeklinde ismiyle Merhaba'yı birleştirdik

Char;
Burada klavyedeki bir karakter girilir.

Örneğin ;
Kod:
char hangiTur;
HangiTur = (char)Console.Read();
if (HangiTur == 'M')
            {
                Console.WriteLine("Meyve seviyorsunuz");
            }
            else if (HangiTur == 'S')
            {
                Console.WriteLine("Sebze seviyorsunuz");
            }
            else if (HangiTur == 'E')
            {
                Console.WriteLine("Et seviyorsunuz");
            }
Burada hangi tuş girilirse ona göre yemek türü söylüyor

Bool;
True yada False değeri alır

Örneği;
Kod:
Console.WriteLine("Bir sayı girin...:");
         int sayi = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
         bool sayikucuk10 = sayi < 10;
         bool sayi05arasi = (0 <= sayi) && (sayi <= 5);
         Console.WriteLine("Girilen sayı 10'dan küçük mü ? {0}", sayikucuk10);
         Console.WriteLine("Girilen sayı 0 ile 5 arasında mı? {0}", sayi05arasi);
         Console.ReadKey();
Burada bir sayı girilmesini ve girilen sayının değerine göre sayikucuk10 veya sayi05arasi değişklenleri True veya False değerlerini alırlar…

Diğer derslerimizde görüşmek üzere takipte kalın

ARES AFFETMEZ

Uzman üye
23 Ağu 2017
1,759
1
C:\
Bir eklemede ben yapayım form üzerinde geliştirme yapılırken integer ile değişken belirlenirse to.string kullanılması ve convert etmenizde gerekir. (Bu konsol üzerindede geçerlidir) Console ile sürekli devam edipte form üzerinde çakmayın. İf ve else deyimide şudur: if doğru ise girilen işlemi yap else yanlış ise girilen işlemi yap else if konsola girileni belirlenen işleme göre yap if ve else kullanırken birden fazla işlem yapılmıyorsa küme parantezi koymasakta fark eden bir şey olmaz.

Sen konsol üzerinden derse devam et bende form üzerinden başlayayım?

Son düzenleme:

TheSh3KiLL

Üye
3 Şub 2019
55
0
Dha farklı programlar yazdın mı ? daha da karmaşık veya öğretici olabilir ellerine sağlık güzel konu

"Char" kısmı çok tutarlı olmamış ancak eline sağlık.
Bence gayet güzel :), Teşekkürler
Hocam C# ne derecede biliyorsunuz?
Kendime yetecek kadar ;) sorun nedir? H4ckers04

Bir eklemede ben yapayım form üzerinde geliştirme yapılırken integer ile değişken belirlenirse to.string kullanılması ve convert etmenizde gerekir. (Bu konsol üzerindede geçerlidir) Console ile sürekli devam edipte form üzerinde çakmayın. İf ve else deyimide şudur: if doğru ise girilen işlemi yap else yanlış ise girilen işlemi yap else if konsola girileni belirlenen işleme göre yap if ve else kullanırken birden fazla işlem yapılmıyorsa küme parantezi koymasakta fark eden bir şey olmaz.

Sen konsol üzerinden derse devam et bende form üzerinden başlayayım?
Farketmez, Teşekkürler

//

Yakında yeni örnekler eklenecektir :
Örnekler daha kapsamlı ve geniş içerikli olacaktır
Örneğin :Döngülere geldiğimizde döngü içeren bir Atm programı yazacak ve daha iyi kavramanızı sağlayacağım

Şu anlık değişkenlerlerle pek birşey yapılmadığı için sade bıraktım, Bilgilerinize

Moderatör tarafında düzenlendi:

-Akıncı-

Uzman üye
13 Nis 2013
1,847
12
Antalya
Ellerine sağlık lakin, bir sürü değişken türleri geçilmiş. Ayrıca interger'in belli bir sayı sınırı var. Aşağıda ki resmi konuya ekleseniz daha iyi olacaktır.

RrGBA7.png

TheSh3KiLL

Üye
3 Şub 2019
55
0

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.