c++ dizi sorusu

ggaz

Yeni üye
4 Tem 2016
23
2
Herkese selamlar saygılar.
On kişilik bir sınıfta her öğrencinin dönem başı ve dönem sonu sınavlarının ortalamasını bulunuz.
Hatamı açıklayarak anlatırsanız çok sevinirim.
#include <iostream>

using namespace std;

int main(){
int a[10][2];
float ort[10];
for(int i=0;i<10;++i){
cout<<i+1<<".ogrencinin sinav sonucunu girin:";
for(int j=0;j<2;++j){
cin>>a[j];
}
ort=(a+a[j])/2;
}
for(int p=0;p<10;++p){
cout<<p+1<<".ogrencinin ortalamasi:"<<ort[p]<<endl;
}
}
Bazı yerler de kodu kopyaladığım gibi kopyalamıyor(cin>>a[j];),(ort=(a+a[j])/2).

Son düzenleme:

_Penguen_

Üye
23 Ağu 2022
81
70
Ufak bir hileyle kodun bir kısmını düzelttim tek bir yerde hata bıraktım, orasıda mantık hata kısmı, onu senin bulmanı istiyorum buyur.

C++:
#include <iostream>
#include <stdio.h>

using namespace std;

int main(){
int a[10][2];
float ort[10];
for(int i=0;i<10;++i){
for(int j=0;j<2;++j){
scanf("%d",&j);
ort=(a+a[j])/2;
}
for(int p=0;p<10;++p){
}}}

ggaz

Yeni üye
4 Tem 2016
23
2
Ufak bir hileyle kodun bir kısmını düzelttim tek bir yerde hata bıraktım, orasıda mantık hata kısmı, onu senin bulmanı istiyorum buyur.

C++:
#include <iostream>
#include <stdio.h>

using namespace std;

int main(){
int a[10][2];
float ort[10];
for(int i=0;i<10;++i){
for(int j=0;j<2;++j){
scanf("%d",&j);
ort=(a+a[j])/2;
}
for(int p=0;p<10;++p){
}}}
Yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekür ederim fakat scanf ın içerisin de gösterici konusuyla alakalı bir terim geçiyor sanırım,dilin bütün konularına hakim olmadığım için mantığını oturtamadım.Rica etsem küçük hileler yapmadan sadece diziler mantığı içerisin de yardımcı olma şansınız var mı.

_Penguen_

Üye
23 Ağu 2022
81
70
Yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekür ederim fakat scanf ın içerisin de gösterici konusuyla alakalı bir terim geçiyor sanırım,dilin bütün konularına hakim olmadığım için mantığını oturtamadım.Rica etsem küçük hileler yapmadan sadece diziler mantığı içerisin de yardımcı olma şansınız var mı.
Tabiki dostum ama yine mantık hatasını bilerek bırakıyorum ki bu hata ile daha sonra karşılaşma çözümü senin bulmanı istiyorum.

C++:
#include <iostream>

using namespace std;

int main(){
int a[10][2];
float ort[10];
for(int i=0;i<10;++i){
for(int j=0;j<2;++j){
cin>>j;
ort=(a+a[j])/2;
}
for(int p=0;p<10;++p){
}}}

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.