C hakkında

Toxic Spider

Yeni üye
16 Eki 2019
15
0
Merhaba arkadaşlar size C programlama dili hakkında yardım talebinde bulunuyorum.
Üniversite 1.sınıf Siber Güvenlik bölümü öğrencisiyim.Vizelerim biraz sıkıntılı notlarla başladı benim için en önemli olan dersim kredisi en yüksek ve alan dersim olan ve ilerideki meslek hayatımı etkilieyecek olan dersim Temel Programlama dersim ve ilk vizemden işler yolunda gitmediği için düşük bir not aldım finallerden ise yüksek almam lazım benim amacım sadece sınav falan değil hocamız C diline başlayacak ancak ben hoca başlamadan başlamak istiyorum şimdiye kadar gereksiz işe yarmaz şeylerle uğraştım hep ama bu programlama dilleri bilgisayar yazılım benim için bir aşk ancak ne yazıkki pek gayretim olmadı bu konuda. C diline başlıyorum hemen hakkında birsürü video mevcut ancak hangisi daha verimli anlatıyor hangisi daha sağlıklı bunları pek blimiyorum o yüzden bilen insanlar varsa aramızda onlara sormak istedim o yüzden bu konuyu açıyorum ve kendimi bu konuda geliştirmem için yeni bilgisayar tercihim oyun bilgisayarından yana oldu doğru mu ettim yanlış mı ettim bilmiyorum alırken mantığım oyun bilgisayarı zaten sistemini güçlü yapmışlar çoğu işi görür dedim.Bilgisayarım Monster Abra A7 ve şimdi sorularıma yanıt için soruyorum sorularımı cevap veren bilip yardımcı olmak isteyen herkese şimdiden teşekkürler.

1-) Monster Abra A7 bilgisayar yazılım için her işe uygun mu sistemi düşük kalır dediğiniz bir olayı var mı ?
2-) C dilini kolayca değil öğrenmemi kolaylaştıracak bir tavsiyeniz var mı ?
3-) Boş vaktim oluyor genelde oturup hangi kanaldan C dilini izlememi tavsiye edersiniz?(link olarakta atabilirsiniz)
4-) C dilinde ben çok iyiyim diyebilen birisi bana özel mesaj atabilir mi ?

Bu kadar arkadaşlar bu arada söyleyen olursa şimdiden söyleyim.Ben bu bölümü seçerken zorla yada sırf üniye gitmek için seçmedim içimdeki bilgisayar sevgisini oyun oynamak değilde yazılım yapmak üzerine devam etmek istediğim için bu işi seçtim o yüzden bilmeden yargılayan olursa şimdiden söyleyim dedim yani 1.olsam sınavda yine en iyi yerde bilgisayar mühendisliği yazardım öyle söyleyim uzun lafın kısası yardımlarınız için teşekkürler şimdiden güzel insanlar. THT Ailesine selamlar...

Moderatör tarafında düzenlendi:

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
390
Ankara
Cevap: C hakkında yardım ve tavsiye istiyorum

Asla, ama asla izleme. Oku. Şöyle anlatayım, 300 sayfalık bir pdf dosyasını en yavaş okuyanınız bile 6 saatte okur. Bu pdf'te anlatılan her şeyi tam olarak videoya çekmeye çalışırsak, en az 48 saatlik video çıkarırım ben o pdf'ten. Hocanızın ders anlatmasını düşünün, 300 sayfalık tarih kitabı 1 dönemde biter değil mi?

Yani video eğitimleri üstünden geçer, tam anlatmaz. Yarım yamalak öğrenmek hiç öğrenmemekten daha kötüdür. Bir bardakta sirke varsa, o sirkenin üstüne bal dökemezsiniz. Önce sirkeyi döküp, bardağı iyice yıkayıp ancak balı dökersiniz. Aynı şekilde kafanızda yarım yamalak bilgi varken gerçek bilgiyi alamazsınız. Önce eskileri unutmak gerekir ve bu da çok ama çok zordur.

C öğrenirken amaç "algoritma" öğrenmektir. Bilgisayar sen ona söylemeden hiç bir şey yapmaz, sen ona söylemeden hiç bir şey bilmez. Yapman gereken, derdini nasıl anlatacağını öğrenmektir. Bundan en baştan başlarsın;

- Literaller: Bilgisayar neyi bilebilir, neyi hafızasında tutabilir, bilgisayar için "veri" nedir?
- Değişkenler: Bilgisayar bu bilgiyi aklında nasıl tutar?
- Koşullar: Bilgisayara "bak yavrum şunu kontrol et, duruma göre ya şunu, ya da şunu yap" nasıl denir? Bilgisayara karar vermesi nasıl öğretilir?
- Döngüler: Bilgisayar aslında aptaldır. Dediğim gibi sen söylemeden bir şey yapamaz. Amele işlerini, tekrar tekrar nasıl yaptırırsın, nasıl çoklu işlem yaptırırsın?
- Fonksiyonlar: Programcı tembel adamdır. Fonksiyonlar code reuse'un, yani aynı kodu tekrar tekrar yazmak yerine bir yerde yazıp tekrar tekrar çağırmanın başlangıcıdır. Ne zaman fonksiyon oluşturursun, nasıl çağırırsın?
- Array, struct, pointerlar: Veriyi düzenleyip tam kontrolünü ele geçirmek için bu yapılar lazımdır. Temelde öğrenmen gereken son şeyler bunlardır.

Kalanı? Eninde sonunda öğrenirsin. Bak bir iki satırda yazıverdim. Bunları kafana tam olarak sokarsan, sadece C değil, diğer dilleri de öğrenmen çok kısa zamanını alır. Geri kalan her şey deneyimdir.

Bu basit yapıları öğrendikten sonra, başkalarının kodunu "okuyabilmeye" başlarsın. Bundan sonra da kalan, bol bol araştırma yapmak, google amcaya sormaktır.

Toxic Spider

Yeni üye
16 Eki 2019
15
0

Asla, ama asla izleme. Oku. Şöyle anlatayım, 300 sayfalık bir pdf dosyasını en yavaş okuyanınız bile 6 saatte okur. Bu pdf'te anlatılan her şeyi tam olarak videoya çekmeye çalışırsak, en az 48 saatlik video çıkarırım ben o pdf'ten. Hocanızın ders anlatmasını düşünün, 300 sayfalık tarih kitabı 1 dönemde biter değil mi?

Yani video eğitimleri üstünden geçer, tam anlatmaz. Yarım yamalak öğrenmek hiç öğrenmemekten daha kötüdür. Bir bardakta sirke varsa, o sirkenin üstüne bal dökemezsiniz. Önce sirkeyi döküp, bardağı iyice yıkayıp ancak balı dökersiniz. Aynı şekilde kafanızda yarım yamalak bilgi varken gerçek bilgiyi alamazsınız. Önce eskileri unutmak gerekir ve bu da çok ama çok zordur.

C öğrenirken amaç "algoritma" öğrenmektir. Bilgisayar sen ona söylemeden hiç bir şey yapmaz, sen ona söylemeden hiç bir şey bilmez. Yapman gereken, derdini nasıl anlatacağını öğrenmektir. Bundan en baştan başlarsın;

- Literaller: Bilgisayar neyi bilebilir, neyi hafızasında tutabilir, bilgisayar için "veri" nedir?
- Değişkenler: Bilgisayar bu bilgiyi aklında nasıl tutar?
- Koşullar: Bilgisayara "bak yavrum şunu kontrol et, duruma göre ya şunu, ya da şunu yap" nasıl denir? Bilgisayara karar vermesi nasıl öğretilir?
- Döngüler: Bilgisayar aslında aptaldır. Dediğim gibi sen söylemeden bir şey yapamaz. Amele işlerini, tekrar tekrar nasıl yaptırırsın, nasıl çoklu işlem yaptırırsın?
- Fonksiyonlar: Programcı tembel adamdır. Fonksiyonlar code reuse'un, yani aynı kodu tekrar tekrar yazmak yerine bir yerde yazıp tekrar tekrar çağırmanın başlangıcıdır. Ne zaman fonksiyon oluşturursun, nasıl çağırırsın?
- Array, struct, pointerlar: Veriyi düzenleyip tam kontrolünü ele geçirmek için bu yapılar lazımdır. Temelde öğrenmen gereken son şeyler bunlardır.

Kalanı? Eninde sonunda öğrenirsin. Bak bir iki satırda yazıverdim. Bunları kafana tam olarak sokarsan, sadece C değil, diğer dilleri de öğrenmen çok kısa zamanını alır. Geri kalan her şey deneyimdir.

Bu basit yapıları öğrendikten sonra, başkalarının kodunu "okuyabilmeye" başlarsın. Bundan sonra da kalan, bol bol araştırma yapmak, google amcaya sormaktır.

Öncelikle Teşekkürler cevap verdiğiniz için ve ben dediğiniz gibi okumak için C Programlamaya giriş adlı kitap aldım biraz aldım elime okudum en başından hatta tarihçesini bile okudum ancak kodlara komutlara gelince bir süre sonra yardım almam gerekti peki izleme konusunda şu şekilde uygun olur mu sizce? Ben kitaptan okusam önce beynimin durduğu yere kadar ezberleme olarak değilde öğrenme amaçlı film izler gibi okusam daha sonra okuduğum yere kadarki konuları izlesem sizce uygun olur mu ? daha sonra tam öğrendikten sonra diğer konularıda aynı şekilde okuyup okudğum yeri izlesem sizce iyi olur mu ? Şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkürler.

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
390
Ankara

Öncelikle Teşekkürler cevap verdiğiniz için ve ben dediğiniz gibi okumak için C Programlamaya giriş adlı kitap aldım biraz aldım elime okudum en başından hatta tarihçesini bile okudum ancak kodlara komutlara gelince bir süre sonra yardım almam gerekti peki izleme konusunda şu şekilde uygun olur mu sizce? Ben kitaptan okusam önce beynimin durduğu yere kadar ezberleme olarak değilde öğrenme amaçlı film izler gibi okusam daha sonra okuduğum yere kadarki konuları izlesem sizce uygun olur mu ? daha sonra tam öğrendikten sonra diğer konularıda aynı şekilde okuyup okudğum yeri izlesem sizce iyi olur mu ? Şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkürler.

Sırf okuma yetmez... En azından bir visual studio veya eclipse gibi C compiler'ı olan bir program indir, bir yandan da yap.

Temelin iyi olduğu sürece tabii ki izlemek sorun olmaz. Ama video "şunu yapıyoz, şunu yapıyoz, olduuu..." şeklinde açıklamadan, öğretmeden anlatıyorsa geç gitsin.

Bu arada, bu sitede soru sor. Ben geri döndüm, gördüğüm anda cevaplarım. Bir çok arkadaş da cevaplar.

Toxic Spider

Yeni üye
16 Eki 2019
15
0

Sırf okuma yetmez... En azından bir visual studio veya eclipse gibi C compiler'ı olan bir program indir, bir yandan da yap.

Temelin iyi olduğu sürece tabii ki izlemek sorun olmaz. Ama video "şunu yapıyoz, şunu yapıyoz, olduuu..." şeklinde açıklamadan, öğretmeden anlatıyorsa geç gitsin.

Bu arada, bu sitede soru sor. Ben geri döndüm, gördüğüm anda cevaplarım. Bir çok arkadaş da cevaplar.

Çok teşekkürler şuan veritabanı dersindeyiz.Hocamla birlikte okuduk :D yardımınız için sağol dediğiniz programların kullanımı hakkında bilgi toplayım biraz sürekli diyordum C ye başlayacağım şu gün falan baktım olmuyor anlık olarak dedim yarın falan yok bugün başlıyorum artık hayırlısı

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.