Yazılım | Programlama c# ile ilgi soru

DarkHawk06

Uzman üye
12 Şub 2016
1,046
8
Pandora
c# ile arada zaman geçmesi için uğraşıyorum. Aklıma bir soru takıldı neden takıldı onuda bilmiyorum xD
1- Şimdi elimizde birkaç tane nesne var. Bunlar sırasıyla;
ev,araba,kitap,bilgisayar,kalem
Bu nesnelerin yanında herhangi bir buton olacak(checkbox, normal button gibi)
Her nesneye ait bir rakam-sayı olacak. Örnek;
ev = 1
araba = 2
kitap = 3
bilgisayar = 4
kalem = 5

Şimdi bizim seçtiğimiz butonlara göre labele ona karşılık gelen değeri yazmasını istiyorum. Örnek;
ev ve kitap butonları seçildi bunların rakam olarak karşılığı 1 ve 3 bunları toplayıp. Karşşılık gelen değeri labele yazdırmasını istiyorum.
1+3 = 4 4'te bilgisayara karşılık gelmekte labele bilgisayar yazdırmasını istiyorum. Bunu c# ile nasıl kodlayabilirim. mantığı nasıl olacak. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

'Insider

Katılımcı Üye
2 Eki 2016
654
0
0.0.0.0/0
c# ile arada zaman geçmesi için uğraşıyorum. Aklıma bir soru takıldı neden takıldı onuda bilmiyorum xD
1- Şimdi elimizde birkaç tane nesne var. Bunlar sırasıyla;
ev,araba,kitap,bilgisayar,kalem
Bu nesnelerin yanında herhangi bir buton olacak(checkbox, normal button gibi)
Her nesneye ait bir rakam-sayı olacak. Örnek;
ev = 1
araba = 2
kitap = 3
bilgisayar = 4
kalem = 5

Şimdi bizim seçtiğimiz butonlara göre labele ona karşılık gelen değeri yazmasını istiyorum. Örnek;
ev ve kitap butonları seçildi bunların rakam olarak karşılığı 1 ve 3 bunları toplayıp. Karşşılık gelen değeri labele yazdırmasını istiyorum.
1+3 = 4 4'te bilgisayara karşılık gelmekte labele bilgisayar yazdırmasını istiyorum. Bunu c# ile nasıl kodlayabilirim. mantığı nasıl olacak. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

dictionary kullanabilirsiniz.

Kod:
var deger = new Dictionary<string, int>
{
    { "ev", 1 },
    { "araba", 2 },
    .
    .
    .
};

var toplam = new Dictionary<int, string>
{
    { 1, "ev" },
    { 2, "araba" },
    .
    .
    .
};
gibi.

DarkHawk06

Uzman üye
12 Şub 2016
1,046
8
Pandora
dictionary kullanabilirsiniz.

Kod:
var deger = new Dictionary<string, int>
{
    { "ev", 1 },
    { "araba", 2 },
    .
    .
    .
};

var toplam = new Dictionary<int, string>
{
    { 1, "ev" },
    { 2, "araba" },
    .
    .
    .
};
gibi.

Hocam c# ta fazlasıyla amatörümde biraz googldan baktım lakin anlayamadım. Ben form uygulaması için düşünüyordum. Farklı bir şekilde farklı algoritma ile yapabilirmiyiz?

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.