C# kodumda yanlışlık var.

28 Tem 2022
54
21
Burda kırmızıyla işaretlediğim yerlerdeki kodları anlayamadım
int toplam = 0; // burda toplam değişkeninin değeri sıfırdır demek değilmi ?
mesela if scopunun içinde toplam sonucunu yazdırırken toplam değerini çağırırken neden 0 olarak gelmiyorda orası farklı bi şekilde geliyor bu kısımları anlayamadım bi yardımcı olursanız sevinirim

f0zw52a.png

Çözüm
kod sorunsuz olarak çalışıyor zaten modatatör öyle düzenlemiş işaretlediğim kırmızı alanlardaki kodların mantığını anlayamadım sadece onu sormak istedim
int toplam = 0;
burada toplam adı altında int bir değişken yaratıyorsun.

string girilenDeger = Console.ReadLine();
burada kullancının girdiği sayı değerini string türünde "girilenDeger" değişkeni altında saklıyorsun.

toplam += int.Parse(girilenDeger);
burada ise string türünde sakladığın veriyi "toplam" değişkenine ekliyorsun. Ancak "toplam" değişkenin int türünde, "girilenDeger" değişkenin string türünde olduğu için bu ikisini direkt olarak toplayamazsın. Bu yüzden önce string türünde olan "girilenDeger" değişkenini [ int.Parse(girilenDeger); ] komutuyla...

Anglisc

Üye
17 Tem 2012
57
3
26
u33d8x857
Aşağıda belirttiğim kod derlendiğinde sorunsuz olarak çalışıyor. Tekrar dener misin?
Linkten deneyebilirsin : kod linki

using System; public class Program { public static void Main() { int toplam = 0; while (true) { Console.WriteLine("Lütfen bir sayı giriniz : "); string girilenDeger = Console.ReadLine(); if (girilenDeger == "t") { Console.WriteLine("Toplam Sonuç: " + toplam); break; } else { toplam += int.Parse(girilenDeger); } } } }

28 Tem 2022
54
21
Aşağıda belirttiğim kod derlendiğinde sorunsuz olarak çalışıyor. Tekrar dener misin?

using System; public class Program { public static void Main() { int toplam = 0; while (true) { Console.WriteLine("Lütfen bir sayı giriniz : "); string girilenDeger = Console.ReadLine(); if (girilenDeger == "t") { Console.WriteLine("Toplam Sonuç: " + toplam); break; } else { toplam += int.Parse(girilenDeger); } } } }
kod sorunsuz olarak çalışıyor zaten modatatör öyle düzenlemiş işaretlediğim kırmızı alanlardaki kodların mantığını anlayamadım sadece onu sormak istedim

28 Tem 2022
54
21
yazıdığın kod girilen değerle sıfırı topluyor yani girilen değeri veriyor ne yapmaya çalıştığını anlamadım ne yapmak istediğini söylersen yardımcı olurum
anlamadığım kısım mesela kullanıcıdan bir değer alıyoruz ya mesela alınan değeride orda girilenDeger olarak adlandırmışız
orda int toplam= 0 yazmışsız ya mesela burda int girilenDeger=0 olması lazım değilmiydi çünkü kullanıcdan biz girilenDeger değişkeni altında değer alıyoruz
neden toplam diye bi değişken ataması yaptık orayı anlayamadım

Anglisc

Üye
17 Tem 2012
57
3
26
u33d8x857
int toplam = 0;

burada kullancının girdiği sayı değerini string türünde "girilenDeger" değişkeni altında saklıyorsun.

burada ise string türünde sakladığın veriyi "toplam" değişkenine ekliyorsun. Ancak "toplam" değişkenin int türünde, "girilenDeger" değişkenin string türünde olduğu için bu ikisini direkt olarak toplayamazsın. Bu yüzden önce string türünde olan "girilenDeger" değişkenini [ int.Parse(girilenDeger); ] komutuyla önce int türüne çeviriyorsun sonra toplama işlemini yapıyorsun.

Çözüm
28 Tem 2022
54
21
int toplam = 0;

burada ise string türünde sakladığın veriyi "toplam" değişkenine ekliyorsun. Ancak "toplam" değişkenin int türünde, "girilenDeger" değişkenin string türünde olduğu için bu ikisini direkt olarak toplayamazsın. Bu yüzden önce string türünde olan "girilenDeger" değişkenini [ int.Parse(girilenDeger); ] komutuyla önce int türüne çeviriyorsun sonra toplama işlemini yapıyorsun.
Teşekkür ederim anladım şimdi

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.