C# üzerinde ufak bir oyun

mrsenemy

Üye
14 Şub 2016
64
0
nere olursa
Herkese selamlar, ufak bir oyun vardı elimde bunun kodları yok oyunu kendim yapmaya çalışıyorum ama ayarlayamadığım yerleri var başta yardıma ihtiyacım olan yer ise

oyunda button timer ile ortak lakin timer in süresi doldukça button tıklamasını aktif hale getirmek istiyorum yapamadım bunu süre sayıyor ama süre dolana kadar ne kadar basarsam butona o kadar yükleme yapıyor istediğim şey örneğin oyuna ilk girildiğinte topla düğmesine bastıktan sonra label değerini 30 arttırsın ve 30sn bekleme yaptırsın sonra tekrar butona basabileyim lakin ben bunu yapamadım timer çalışıyor topla dedikten sonra saymaya başlıyor ama o sayarken butona istediğin kadar bas her defasında değer artıyor bilmiyorum anlatabildimmi ama ben istediğim zamanlar arasında sadece tek tıklama yapmak istiyorum yardım ederseniz sevinirim

AhmetKnKc

Uzman üye
15 Mar 2018
1,080
9
19
Evden
Umarım sorununu istediğin gibi anlamışımdır. Eğer doğru anladıysam alttaki kod çalışıyor derleyip denedim.
mrsenemy

bool Basabilir = true;
int Kontrol = 0;

private **** button1_Click(object sender, EventArgs e)
{
if (Basabilir == false) MessageBox.Show("Lütfen " + Kontrol.ToString() + " Saniye daha bekleyin.");
if (Basabilir == true)
{
int Puan = Convert.ToInt16(label1.Text);
Puan += 30;
label1.Text = Puan.ToString();
timer1.Enabled = true;
Basabilir = false;
}

}

private **** timer1_Tick(object sender, EventArgs e)
{
Kontrol++;
if(Kontrol == 30)
{
Basabilir = true;
timer1.Enabled = false;
Kontrol = 0;
}
}

Son düzenleme:

Huaweis

Uzman üye
16 Tem 2016
1,236
0
Butona tıklayınca butonun enabledi 0 olsun daha sonra bir timer ekle timer tik'i istedigin gibi ayarla. Daha sonra her timer tikinde buton enabled 1 yap.

mrsenemy

Üye
14 Şub 2016
64
0
nere olursa
Butona tıklayınca butonun enabledi 0 olsun daha sonra bir timer ekle timer tik'i istedigin gibi ayarla. Daha sonra her timer tikinde buton enabled 1 yap.
onun gibi birşeyler denedim şu an için 30 sn bekletip butonu aktif hale getiriyo ama ondan sonra iş başa dönmüyor butonu açık halde bırakıyor sayım falan duruyor

Hocam benim verdiğim yöntem işe yaradımı?
sizin yöntemi denemem için yazdığım diğer kodlarıda değiştirmem gerekiyodu dün denemedim o yüzden ama bu gün sisin yöntem üzerine deneyeceğim bi tık ilerlettim ama tamamlayamadım istediğim kısmı hala

Moderatör tarafında düzenlendi:

BeoWulf007

Kıdemli Üye
19 Haz 2013
2,763
508
24
Praise The Fool
İstediğinizi tam olarak anlayamadım eksik bir şeyler varsa yazabilirseniz anlatabilirim.
Ben sadece 30 saniyede bir nasıl butonu aktif edebilirsiniz onu yazdım aşağıdaki örnekte gördüğünüz gibi.

Kod:
int counter = 0; // metodun içinde kullanılacak field

private v*id timer1_Tick(object sender, EventArgs e)
        {
            counter++;
            if (counter == 5)
            {
                counter = 0;
                timer.Enabled = false;
                button1.Enabled = true;
            }

}

private v*id button_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            // olaylar olay vs...

button1.Enabled = false;
            timer.Enabled = true;
        }

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.