C# Yazdır Butonu ekleme

candan4747

Katılımcı Üye
1 Eyl 2011
296
0
Hatay
C# Yazdır Butonu ekleme

merhaba arkadaslar ben C# kodlamaya yenı basladım ancak yaptıgım projede yazdır butonu eklemeye calsııyorum ancak nasıl oluyor bılmıyorum bana acılen yardımcı olurmusunuz?
:RpS_confused::RpS_confused:

prodox90

Yeni üye
20 Eyl 2015
49
0

{
DialogResult yazdirmaIslemi;
yazdirmaIslemi = printDialog1.ShowDialog();
if (yazdirmaIslemi == DialogResult.OK)
{
printDocu ment1.Print();
}
}

Sanırım bu işini görür kardeşim.

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
389
Ankara
Üstad kusura bakma çok yeniymişsin. Önce geliştir, sonra böyle atraksiyonlara gir.

Arkadaşın dediği gibi System.Windows.Forms.PrintDialog gösterirsin adama istersen, istemezsen göstermezsin. Ama önemli olan bir tane Print******** hazırlarsın. Bu yazacağın şey midir? Ne gezer.. Sadece basit ayarları yaparsın burada.

Sonra buna aynen düğmeye dugme.Click+=dugme_click diye event ekliyorsun ya, event eklersin, PrintPage event'i..

Burada hangi sayfada olduğunun, neyi nereye çizeceğinin, çizmeye devam edip etmeyeceğinin hesabını kendin tutarsın. Elinde bir System.Drawing.Graphics objesi vardır, sanki ekrana çizim yapıyor gibi çizersin. En sonunda da sana verilen PrintEventArguments objesinde "HasMorePages" özelliğini false yaparsan çizim işlemi biter, true yaparsan bir sonraki sayfa için aynı fonksiyon tekrar çağrılır.

Bu açıklama karışık geldi ise, daha erkendir.

candan4747

Katılımcı Üye
1 Eyl 2011
296
0
Hatay
Üstad kusura bakma çok yeniymişsin. Önce geliştir, sonra böyle atraksiyonlara gir.

Arkadaşın dediği gibi System.Windows.Forms.PrintDialog gösterirsin adama istersen, istemezsen göstermezsin. Ama önemli olan bir tane Print******** hazırlarsın. Bu yazacağın şey midir? Ne gezer.. Sadece basit ayarları yaparsın burada.

Sonra buna aynen düğmeye dugme.Click+=dugme_click diye event ekliyorsun ya, event eklersin, PrintPage event'i..

Burada hangi sayfada olduğunun, neyi nereye çizeceğinin, çizmeye devam edip etmeyeceğinin hesabını kendin tutarsın. Elinde bir System.Drawing.Graphics objesi vardır, sanki ekrana çizim yapıyor gibi çizersin. En sonunda da sana verilen PrintEventArguments objesinde "HasMorePages" özelliğini false yaparsan çizim işlemi biter, true yaparsan bir sonraki sayfa için aynı fonksiyon tekrar çağrılır.

Bu açıklama karışık geldi ise, daha erkendir.

yok anladım haklısın ondan dolayı once kucuk seylere basladık yawas yawas gelıstırecem.

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
389
Ankara
yok anladım haklısın ondan dolayı once kucuk seylere basladık yawas yawas gelıstırecem.

Çok ciddiyim. 10+ senedir C# ile program yazıyorum. Benden yazıcı çıktısı istedikleri anda "yaa ben onu pdf/word/excel olarak kaydetme imkanı vereyim daha yararlı olur" der geçerim, bu işlemler de uzun olmasına rağmen direkt yazıcı çıktısı almaya nazaran çok daha basittir. Çok can sıkıcı bir işlemdir çıktı almak. Bildiğin, her şey senin kontrolünde, her şeyi sen yapmak zorundasın.

Yani bu bundan dolayı biraz "büyük bir şey" oluyor. Karışık bir işlem, hata yapılacak püf noktası çok fazla ve de neticede yeni başlayan birini heyecanlandıracak, sevindirecek büyük bir sonuç yok. "Abi ben C#'tan çıktı aldım!", "Ne var lan, ben de word'de ctrl+p'ye bastım aynı işi yaptı."

candan4747

Katılımcı Üye
1 Eyl 2011
296
0
Hatay
Çok ciddiyim. 10+ senedir C# ile program yazıyorum. Benden yazıcı çıktısı istedikleri anda "yaa ben onu pdf/word/excel olarak kaydetme imkanı vereyim daha yararlı olur" der geçerim, bu işlemler de uzun olmasına rağmen direkt yazıcı çıktısı almaya nazaran çok daha basittir. Çok can sıkıcı bir işlemdir çıktı almak. Bildiğin, her şey senin kontrolünde, her şeyi sen yapmak zorundasın.

Yani bu bundan dolayı biraz "büyük bir şey" oluyor. Karışık bir işlem, hata yapılacak püf noktası çok fazla ve de neticede yeni başlayan birini heyecanlandıracak, sevindirecek büyük bir sonuç yok. "Abi ben C#'tan çıktı aldım!", "Ne var lan, ben de word'de ctrl+p'ye bastım aynı işi yaptı."

hahahaaaa

tamam sen bana excel e yada word e nasıl aktaracagımı anlat yeter abi :D

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.