Caddx Alarm Kurulumu ve Bağlantıları

'Ra

Ticaret Kategori Sorumlu Yardımcısı
21 Kas 2015
2,402
960
rvFaN3qgOT.png

Merhabalar Türk Hack Team Ailesi

bu gün sizlerle birlikte caddx alarm montaj unsurları ve programlama temelini atacağız bu konuyu 2 ana başlıkta ve bu ana başlıkların alt başlıkları ile inceleyeceğiz

Ana Başlıklar ve Alt Başlıklar

1-Caddx Nedir?

-Caddx Alarm Sistemini Kimler Kullanabilir?

-Caddx Alarm Sistemi Avantajları

-Açılış/Kapanış - Panik ve Hırsızlık Alarmı Sinyal Gönderimi

-Caddx Alarm Sistemine Kaç Adet Zone Bağlanabilir?

2-Caddx Montaj Elemanları

-Hareket (Pır) Sensörü

-Duman Dedektörü

-Tuş Takımı

-Siren

-Ana Panel Montajı

jP1UaY8rSxi.gif

1-Caddx Nedir?

Caddx başlıktan anlayacağınız gibi bir hırsızlık alarm sistemidir piyasada ki diğer sistemler gibi hırsızlık durumunda alarm çaldırıp teknik destek ekibinin merkez ofisine sinyal gönderir ve operatörler duruma göre polis veya iş yeri sahibini arayıp bilgi alışverişi yaparak durumu çözerler

şuan benim de bulunduğum şirkette alarm gelirse operatöre verilen kamera sistemi sayesinde müşteriye bilgi verdikten sonra kameraları izlemeye başlar bu sırada güvenlik amacıyla olay yerine devriye ekibini sevk eder ve son çare olarak polise direkt bağlantısı sayesinde ekip yönlendirebilir olay yerine bu sistemler genelde banka gibi büyük yerlere montajını yapıyoruz ev içinde kurulumu mevcut olsada genelde bankalar tercih sebebidir en azından bulunduğum bölgede en büyük şirket Teknisyeni olarak bunu rahatça söyleyebilirim size

jP1UaY8rSxi.gif

-Caddx Alarm Sistemini Kimler Kullanabilir?

bu sistemi aslında isteyen herkes kullanabilir bir sınır veya şart taşımaksızın insanların güvende olması için kurulumunu yaptığımız güzel bir sistemdir kablolu veya kablosuz olarak tüm gıcık müşteri tiplerine de uyum sağlaması çok iyidir

jP1UaY8rSxi.gif

-Avantajları Nelerdir?

Caddx Alarm sisteminin bence en büyük avantajı sinyal kesilme olasılığı çok düşük olmasıdır bunun için özel olarak yerleştirdiğimiz belli mahallelerde olan antenler sayesinde sinyal sıkıntısı çekilmemesidir ayrıca elektrik kesintisinde diğer benzeri sistemlere göre daha aktif ve optimize olarak çalışmasıdır.

jP1UaY8rSxi.gif

-Açılış/Kapanış - Panik ve Hırsızlık Alarmı Sinyal Gönderimi

bu sistemde yukarıda anlattığım gibi antenler sayesinde sinyal alışverişi alınıyor bu bilgileri doğrulamak amacıyla kurulumu yaptığımız yerde ki yetkili kişi/kişilerden aldığımız kapanış açılış saatleri gibi bilgiler sayesinde neden açılmadığını bir sorun olup olmadığını öğrenebiliyoruz. Panik ve Hırsızlık alarmı durumunda Merkez ofise bilgi düşerek operatörlerin hızla müdahale etmesini sağlar.

panik alarmları 3'e ayrılır

Polis / Yangın / Ambulans

tuş takımının üzerinde yer alan 3 tuş sayesinde hızlıca panik tuşları ile müşterinin ne istediğini daha iyi anlamamıza yardımcı olmaktadır bu sayede doğru ve hızlı müdahale edebilmekteyiz.

jP1UaY8rSxi.gif

-Caddx Alarm Sistemine Kaç Adet Zone Bağlanabilir?

şimdi bu sistem her sistemde olduğu gibi katlanarak gidiyor en düşüğü 4 -8 -16 gibi 4'ün katlarına eşit ilerler ama şöyle bir durum vardır örneğin daha önceki konumda bahsettiğim Direnç sayesinde 4'lü zone 8 adet cihaz bağlayabiliyoruz 8'li cihaza 16 tane cihaz bağlanabilir yani sistemi 4'ün katı x 2 şeklinde ilerler.

jP1UaY8rSxi.gif

2-Caddx Montaj Elamanları

bu konu için size özel hazırladığım montajlı tahta üzerinden anlatacağım konuyu tüm çekimler bütün konularımda olduğu gibi yine bana aittir

Önemli : Müşterilerimizin güvenliği nedeniyle sizinle sinyal panel fotoğraflarını paylaşamam sadece bağlantıları göstereceğim

jP1UaY8rSxi.gif

-Hareket Sensörü (Pır) Nedir? ve Bağlantısı

Hareket sensörü genelde kapı ve pencere etrafına takılır bu sensörler hareketi algıladıktan sonra programlanmasına bağlı olarak ya süre başlatır yada ani bölge olarak direkt sireni çaldırıp merkeze sinyal gönderimini sağlar.

hareket sensörü programlanmasında

1-Ani bölge

bu programlanmada kişinin giriş kapısı hariç diğer kapı ve camlara baktırılan sensörlere uygulanır bu program hareket gördüğü anda alarmı devreye sokarak merkez ofise bilgi gönderimi sağlar

2-Geçikmeli bölge

bu program hareket sensörünün kişinin giriş kapısına baktırıldığı zaman verilir sinyal göndermeden önce kullanıcının verdiği süre kadar bekler bu süre içerisinde şifre girilerek alarm devre dışı bırakılmazsa alarm devreye girer ve sinyal gönderilimi yapılır.

3- Takip eden

bu programlama ise şöyle anlatayım örneğim kapıya manyetik taktığını ve ayrıyetten kapıyı gören sensör taktınız bu durumda kişinin giriş güzergahında 2 eleman bulunuyor bunlardan birine gecikme verip diğerini ani bölge yaparsanız kullanıcı kapıyı açtığında alarm devreye girer bunun önüne geçebilmek için takip eden bölge olarak bilinen gecikmeli bölgeden sonra verilen programdır.

igLcmQlhKM9n.jpeg

burada gördüğünüz gibi pırın içerisi böyledir bağlantı şeması

hloGqP5uzF-.jpeg

kartın üzerinde yazıyor ama bağlantı yaptığımdan dolayı şuan kapanmış o kısımlar sağdan sola doğru şöyle ilerler

- / + / Alarm / Com / Tamper / Tamper

burada kullandığınız renk veya kablo önemli değildir ben yanımda cat6 olduğu için cat6 üzerinden yaptım ama dikkat etmeniz gereken husus panelde aynı renkleri bağlamaktır.

cihazlar
12v ile çalışır

Alarm kısmına taktığınız kabloyu panelde
3.7 veya 6Kohm ile desteklemeniz lazım farkını panel tarafında anlatacağım size

com kısmına ise panel tarafında direkt olarak bağlayabilirsiniz.

tamper bağlantısı cihazlara müdahale olduğunu anlamak için yaparız.

jP1UaY8rSxi.gif

-Duman Bağlantısı

önceki konumda anlattığım duman ile burada ki duman aynı mantığa sahiptir sadece bağlantı kısımları değişiktir.

Alarm panelinde ki duman dedektörü ani bölgedir yani dumanı alır almaz alarma sokar sistemi

yXeQg4tazE7.jpeg

(konuyu yazarken çektim fotoğrafı kaybettim o yüzden etraf karanlık çünkü en iyilerimiz en karanlık zamanlarda parlar )gördüğünüz gibi
dedektörün arkasında com + - gibi bilgileri var bizim kullandığımız sistem kapalı devredir yani bütün bağlantılar NC COM üzerinden gerçekleşir

RkG7Y.jpeg

bağlantı kısmı yangın sisteminden ayrı olarak şu şekilde ilerler

diyelim 3 adet dedektör montajı yapacaksınız ve elinizde cat 6 var 8 damarlı kablo + ve - yi çıkardığınızda elinizde 6 kablo kalıyor nc ve com için kahve ve yeşili aldınız geri kalanı kestiniz diğer dedektöre giden kabloda aynı şekilde aynı renkleri ayırdınız elinizde 2 kırmızı 2 siyah 2 kahverengi ve 2 yeşil oluyor + ve - her daim yerlerine takılacak
4 + 6 - dir bağlantı kısmında ilk dedektöre 2 kahve rengiyi nc ve com olarak giriyoruz kalan yeşil kabloları birbirine ekleyerek bantlıyoruz daha sonra 2. dedektörde + ve - yi taktıktan sonra bu sefer yeşilleri nc ve com olarak bağlıyorsunuz kahverengi kabloları birbirine ekleyerek bantlıyorsunuz bu son dedektöre kadar bu şekilde daha sonra son dedektörde normal bağlantısı yapılarak sonlandırılır.

jP1UaY8rSxi.gif

-Tuş Takımı

tuş takımı bu bağlantılar içerisinde en kolay olanıdır + - data bağlıyorsunuz bitiyor :d

o-Ew8.jpeg

bu bizim tuş takımımızdır gördüğünüz gibi LCD paneldir bunun diğer türlüsü direk tuşlamalı olarak var ama programlama ve estetik açısından ben bunu daha çok beğeniyorum

tuşların solunda gördüğünüz 3 tuş dediğimiz panik tuşlarıdır bunlar ile şifresiz direkt olarak alarm gönderebiliyorsunuz bağlantısı ise

DgfWI7clhSeG.jpeg

dediğim gibi + - ve data olarak takılır ben genelde + için kırmızı - için siyah data için ise yeşil gri kullanıyorum bu bağlantı dt8 ile yapılmıştır diğerleri gibi cat6 değildir ama kafanız karışmasın aynısı cat6 içinde geçerli

jP1UaY8rSxi.gif

-Siren bağlantısı

siren alarm durumunda etrafa ses yayarak kişinin kaçmasını ve diğer insanlara bilgi vermesi için vardır ve emin olun bütün mahalleyi ayağa kaldırabilir bu ses ile

maUucP4xfZAp.jpeg

bağlantı sırası yukarıdan aşağıya Tamper / + / - / Alarm şeklindedir.

jP1UaY8rSxi.gif

-Ana Panel Bağlantısı

qh7ZOzDFW.jpeg

kart üzerinde gördüğünüz z1 ile z4 e kadar olanlar zone bağlantısıdır bakın z1 üstünde com yazıyor yani alarm kısmında taktığınız kablolar buraya takılıyor direnç ilk 4 zone için 3.7 kOhm olarak takılır eğer 8 zone olarak ayarlanmak isterse 4 zone bittikten sonra tekrar birinci zone gelerek bu sefer 6kOhm direnç atılır böylece zone atlanmış olur.

z1 com z2 com z3 com z4 com

bu terimler kafanızı karıştırmasın aslında çok basittir şöyle düşünebilirsiniz.

Pır'a siz alarm kısmına kahve ve kahve beyaz taktığınızı düşünün (cat6 üzerinden örnek veriyorum)

kahverenginin ucuna 3.7kOhm direnç atığ z1'e gireceksiniz kahverengi beyaz ise coma girecektir aslında tüm sistem bu mantık üzerinedir dediğim gibi bu sistem kapalı devredir yani bütün bağlantıları NC ve COM üzerinden gerçekleşir

Elektrik kısmını z4 bitiminden sonra POS ve COM vardır oradan alıyorsunuz POS zaten + COM ise - dir

tuş takımı ise elektrik kısmının üzerinde yazan data kısmına bağlanır.

Okuduğunuz için teşekkür ederim birazdan sizlerle birlikte Programlama konusuna giriş yapacağız 3 ana konuya bölüyorum çünkü çok geniş bir konudur 1 konuya yazarsak hepinizin canı sıkılır benimde elim....

NOT: TÜM ÇEKİMLER BANA AİTTİR HİÇBİR ALINTI KULLANILMAMIŞTIR LÜTFEN BUNA DAYANARAK YORUM YAPINIZ....

İyi Forumlar
Önceki Konular;

bunları okuyarak görüşlerinizi bildirebilirsiniz

v5zRLfMuq326.gif

3ufvm_T.gif

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: CH

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.