CageFS Kurulumu

Oğuz~#>

Kıdemli Üye
5 Tem 2009
4,769
0
Bursa
CageFS kendi kafes yapısını içeren sanal bir dosya sistemidir. Her kullanıcı için sanki ayrı bir disk mount ediyormuş gibi çalıştığı için bir kullanıcı sunucudaki kendi harici herhangi bir dizine erişemez çünkü direkt disk seviyesinde kendi kafesine hapsedilmiştir buna rağmen kullaıcı kendisi asla kısıtlanmış hissetmemektedir. Eskiden SecureLVE olarak bilinen bu yapıyı kurmak için öncelikle CloudLinux kullanıyor olmanız gerekiyor, ardından aşağıdaki adımları takip ederek kurulumu gerçekleştirebilirsiniz,

yum install cagefs Eğer cPanel ve ya Plesk'i Apache ile beraber kullanyorsanız CageFS ayarlarınızı otomatik olarak tespit edip Plesk'e ve ya WHM'ye CageFS isimli kendi eklentisini de yükleyecektir.
Daha sonra dosya sistemi şablonunu oluşturuyoruz
/usr/sbin/cagefsctl –init Bu işlem şablon dosyalarınızı /usr/share/cagefs-skeleton altında oluşturacak ve ayrıca ayar dosyalarınız da /etc/cagefs/conf.d dizinin de olacaktır. İlk kurumda CafeFS bütün siteler için deaktif olarak gelir. Bunu etkinleştirmek için WHM 'ye girip kullanıcıları seçip güncellemeniz gerekiyor.

Not : /usr/share/cagefs-skeleton dizini 5 ila 7GB disk alanına ihtiyaç duymaktadır eğer bu dizinde bu kadar yeriniz yoksa sembolik link oluşturduktan sonra kurulumu yapın.
Örnek olarak ;
mkdir /home/cagefs-skeleton ln -s /home/cagefs-skeleton /usr/share/cagefs-skeleton
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.