Çanakkale Deniz Savaşı

xocka

Yeni üye
1 Ara 2018
45
0
Türkiye
Hepinize merhabalar. Bugün sizlere Çanakkale Deniz Savaşı'nın önemli hamle ve şaşırtıcı olaylarını anlatacağım. Dilerseniz başlayalım..

Çanakkale Savaşı, 1. Dünya Savaşı'nda Almanya'nın yanında olan Osmanlı Devletine karşı Çanakkale Gelibolu Yarımadası ve çevresinde gerçekleşmiş bir savaştır. Osmanlı ordusunun başına kendi ülkesinde yüksek rütbeli (rütbesini hatırlamıyorum) bir Alman komutan getirilmiştir. Düşmanlarımız ise Fransa; İngiltere ve Anzac (Avustralya ve Yeni Zelanda Birliği)'dır. Düşman orduları yöneten kişi Winston Churchill'dir.

369Yrj

Ben savaşın ilgi çekici kısım ve taktiklerine gelmek istiyorum. Düşman gemileri kıyıya 15 km kala durup siperlere top yağdırmıştı. Çünkü Türk ordusunun o menzile atış yapabilecek topları olmadığını biliyorlardı. Herkes sığınaklara girince gemiler saldırıya geçti ve topların sınırına girdi. Türkler atış yapabilirdi fakat topları taşımak için gerekli olan raylı top sistemi bombalar sonucunda hasar görmüştü. Tamir edilecek zaman yoktu. Elleri kolları bağlı bekleyen Türkler düşünürken Seyid Onbaşı "Ben taşırım." dedi ve 210 okka yani 268 kilogramlık topu taşımaya çalıştı. Şaşırtıcı tarafı başarılı oldu. Top fırlatıldı ve gemi hasar gördü. Geri çekilmeleri için daha fazla gerekiyordu. Seyid Onbaşı'ndan kanlar akmasına rağmen 2.'de kaldırmak istedi ve kaldırdı. İyice yorgun düşmüştü ancak düşman vuruldukça mutlu oluyordu. Son bir top gerekiyordu ve Seyid Onabşı kan revan içinde tekrar taşımak istedi ve taşıdı. Yorgunluktan yere yığıldı ve düşman gemisinin vurulmasını izledi. Bir taraftan da boğaza bırakılan mayınlar patlamaya başladı. Birçok gemi hasar gördü veya battı. Bunu gören düşman geri çekildi ve 18 Mart 1915'de Çanakkale Deniz Zaferi ilan edildi. Fakat savaş toplamda yaklaşık 10 ay, deniz savaşı 1 ay ve kara savaşı ise sonradan Mustafa Kemal yönetiminde 9 ayda kazanılmıştır.

Biraz amatör bir anlatım oldu ama kusura bakmayın. Not: Alıntı değildir, bu sabah seminerde 2 saat boyunca duyduklarımın ve gördüklerimin ilginç kısımlarını anlattım.
Sağlıcakla kalın.

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.