Cdn Nedir Ve Ne İşe Yarar ? // The Hacker

'Creative

Kıdemli Üye
16 Mar 2017
3,246
92
Herkese Merhaba , uzun bir süreden sonra açtığım ilk konum bu :) bu konuda "CDN NEDİR ve NE İŞE YARAR" bunu anlatacağım.
CDN NEDİR ve Ne İşe Yarar ?

CDN açılımı " Content Delivery Network" ve Türkçesi"İçerik Dağıtım Ağı". Cdn büyük boyutlu sitelerin sunucularını rahatlatmak ve sitelerine giren ziyaretçi için dosyaların daha hızlı bir şekilde açılmasını sağlamak amacıyla ziyaretçinin en yakın cdn sunucusuna statik dosyaları (css,js,resim,video vb.) göndererek sitenizin daha hızlı açılmasını ve ziyaretçi içinde güzel bir deneyim olmasını sağlar. Bu sayede web sitenizin kaynak kullanımı da büyük ölçüde rahatlamış olur sadece büyük boyutlu siteler için değil küçük siteler içinde performans artışı için tercih edilebilir. Resimle örneklendirmek gerekirse;

35vNfp.jpeg

CDN sunucu örnekleri ;Akamai, Amazon CloudFront, Broadpeak , Google Cloud Cdn Ayrıca Google Cloud Cdn "CEDEXİS" tarafından "dünya çapında en hızlı SSL CDN "
Olarak seçti.
Kod:
[URL="https://itm.cloud.com/ui/reports/share/s5lqtiia428?primaryDimension=platform&time=last_30_days&source=community&ipSource=client&statistic=percentile_50&probeType=0&group0Sort=percentile_50&group0Order=asc&vis.group0Sort=percentile_50&vis.group0Order=asc&table.group0Limit=10&table.group0Sort=percentile_50&table.group0Order=asc&vis.group1Limit=5&vis.group1Sort=percentile_50&vis.group1Order=asc&table.group1Limit=10&table.group1Sort=percentile_50&table.group1Order=asc&vis.platform%5B%5D=33381&vis.platform%5B%5D=32431&vis.platform%5B%5D=20367&vis.platform%5B%5D=29&vis.platform%5B%5D=17653&timeScale=&bqBackend=&dumbo=&platform%5B%5D=33381&platform%5B%5D=32431&platform%5B%5D=20367&platform%5B%5D=29&platform%5B%5D=17653"]Global Latency Performance[/URL]

Kod:
[URL="https://quizlet.com/blog/whats-the-best-cloud-probably-gcp"]What's the Best Cloud? Probably GCP[/URL]

Bölgenize uygun olarak en iyi Cdn hizmetini
" https://www.citrix.com/products/citrix-intelligent-traffic-management/country-reports.html "
buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Wordpress içinde "W3 total cache" eklentisini kullanabilirsiniz. https://tr.wordpress.org/plugins/w3-total-cache/
Cdn Nasıl Çalışır ?
Aslında nasıl çalıştığını yukarıda anlattım şu an ise birkaç alt başlıktan bahsedeceğim.

HdFlLr.png

Cdn Ne Kadar Güvenlidir ?

İlk sorumuz bu olsun sitenizin verileri tek bir sunucu üzerinde ise saldırıların hedefi olur ve birden fazla sızma yöntemi ile site verileriniz kolay bir şekilde çalınabilir.Sızma yöntemlerinden bahsetmeyeceğim sonuçta "Siber Güvenlik Forumundayız" biraz bölümlerde gezmeniz yetecektir.
Peki Cdn bize nasıl bir koruma sağlar. İlk olarak site verilerinizi vekil sunucular üzerinden iletmesi güzel bir hedef şaşırtma olarak gösterilebilir.
Artı olarak Tls/Ssl serfitikasını her zaman güncel tutarak verilerinizi korur.

Kod:
[URL="https://www.cloudflare.com/learning/cdn/cdn-ssl-tls-security/"]https://www.cloudflare.com/learning/cdn/cdn-ssl-tls-security/[/URL]

Seo

Sitenizin arama yapıldığında üst kısımlarda yer almasını sağlayacak etkenlerden bir tanesi de sitenizin hızlı açılmasıdır eğer farklı ülkelerden sitenize ulaşmak isteyen bir kullanıcı olursa ve Cdn kullanmıyorsanız sitenizin resim, video, ses dosyası gibi verileri sitenizin geç açılmasına neden olacaktır. Fakat Cdn sayesinde en yakın sunucudan statik veriler alınır ve site açılım hızını minimum seviyeye indirmiş olursunuz.

Cdn Çeşitleri ?

Pull CDN : Sitenize girmek isteyen bir kullanıcıyı en yakın Cdn sunucusu tarafına yönlendirir tüm içerik tek bir yerde depolanır ve istek halinde veriler "Çekilerek" kullanıcıya iletilir. Aynı kişi yeniden girmek için istek yolladığında veriler depolanan önbellekten çekilir ve site açılım hızı en iyi hale getirilmiş olur ayrıca bu sayede ana sunucu üzerindeki yük en aza indirilmiş olur.

Push CDN: Basit bir şekilde anlatmak gerekir ise ikincil bir sunucu demek yanlış olmaz site sahibi içeriği kendi seçerek size ayrılan Ftp sunucusuna yükler bütün servis sağlayıcıları ftp kullanmaz Rest ve Soap gibi protokollerde kullanılır. (alt kısımda ne olduğuna dair bilgi verdim) . Artık pek rağbet görmemektedir nedeni ise manuel olması.

Rest Nedir?
Kısaca veri transfer yöntemi .Açılımı ile "Representational State Transfer " Http Metotları ((GET, POST, PUT ,DELETE) ile gerekli yetkileri vererek sunucu-istemci arasındaki bağlantıyı sağlar. Verilen yetkiler sayesinde belirli dosya ekleyebilir,silebilir,yeniden düzenleyebilirsiniz.
Bütün niteliklere sahip olan API'lere "Restful" denilir.

Soap Nedir ?
HTTP Protokolleri ile haberleşmeyi sağlar.SOAP(en: Simple Access Protocol ,tr: Basit Nesne Erişim Protokolu)Web servisleri veya Makineler arasında veri haberleşmesini sağlar. RPC ( Remote Procedure Call/Uzak Yordam Çağrısı) modelini kullanır Rest'e göre daha zordur , Xml tabanlıdır.

Konu buraya kadardı umarım yararlı olmuştu olabildiğince basit tutmaya çalıştım. İyi hafta sonları dilerim.

Son düzenleme:

ratio

Kıdemli Üye
6 Tem 2013
2,456
6
Turk
Eline sağlık, güzel bir anlatım olmuş. Gelecek sefer yazım ve imlayı da göz önünde bulundurursan daha da güzel olacağını düşünüyorum.

SP

Deneyimli Moderatör
29 Eki 2018
2,741
615
discordun şu cdn. sini merak ediyordum saolun hocam

'Creative

Kıdemli Üye
16 Mar 2017
3,246
92
Eline sağlık, güzel bir anlatım olmuş. Gelecek sefer yazım ve imlayı da göz önünde bulundurursan daha da güzel olacağını düşünüyorum.

Birazdan kontrol edeceğim. Acele bir şekilde konu açınca böyle oluyor , teşekkürler.

discordun şu cdn. sini merak ediyordum saolun hocam

Teşekkürler

Ellerinize sağlık, başarılı bir anlatım olmuş hocam :)

Teşekkürler Xowly

eline sağlık. Web sitesi olanlara konunun önerilmesi iyi olur.

Sağolasın Hydra

Son düzenleme:

NYANKO

Üye
22 Eki 2019
215
2
Bir bağ var yada yok bilmiyorum ama, cgn ile bir bağı var mı şu cdn yapısının ? varsa şayet siz konu sahibine soracaklarım var

'Creative

Kıdemli Üye
16 Mar 2017
3,246
92

Phoique 7

Katılımcı Üye
14 Mar 2017
505
1
Manisa
Performans artışı sağlar demişsiniz, server side render olan bir sitede cdn dosyaları cache tutuluyor mu?
Cache tutulmuyorsa bu durumda her bir request'te tekrardan render olmak zorunda kalıyor. Cache tutuyorsa zaten sıkıntı yok.
Resim, video gibi boyutu büyük dosyalarda optimizasyonu nasıl olacak?
Bunu client veya server tarafında yaptığımız zaman gereksiz yere cdn kullanmış olacağız. Optimizasyon yapmazsak boyutu büyük dosyaları render edesiye kadar sayfa çok geç yüklenecek.
Peki bootstrapın cdn kullandığımızda sadece grid sistemi için kullandığımızı var sayarsak, geriye kalan tüm css kodlarını da eklemiş oluyor haliyle bu da boşa render süreci demek. Bu durumda cdn fayda yerine zarar sağlıyor.

'Creative

Kıdemli Üye
16 Mar 2017
3,246
92
İlk defa gördüm. Ellerine sağlık bence yararlı bir konu :)

Sağolasın Memory :)

Performans artışı sağlar demişsiniz, server side render olan bir sitede cdn dosyaları cache tutuluyor mu?
Cache tutulmuyorsa bu durumda her bir request'te tekrardan render olmak zorunda kalıyor. Cache tutuyorsa zaten sıkıntı yok.
Resim, video gibi boyutu büyük dosyalarda optimizasyonu nasıl olacak?
Bunu client veya server tarafında yaptığımız zaman gereksiz yere cdn kullanmış olacağız. Optimizasyon yapmazsak boyutu büyük dosyaları render edesiye kadar sayfa çok geç yüklenecek.
Peki bootstrapın cdn kullandığımızda sadece grid sistemi için kullandığımızı var sayarsak, geriye kalan tüm css kodlarını da eklemiş oluyor haliyle bu da boşa render süreci demek. Bu durumda cdn fayda yerine zarar sağlıyor.

Sağlam sorular ilk sorun için , evet cache tutuluyor.
İkinci için bunu kendim yazmadım alıntılayacağım zamanım yok yazmaya ;

"Bir cihaz için bir görüntüyü dinamik olarak optimize ederken, Görüntü CDN'si üç adım uygular:

İlk olarak, görüntünün boyutunu değiştirmek için cihaz çözünürlüğünü kullanır. Örneğin, Samsung Galaxy S8 durumunda, bir görüntüyü genişliği en fazla 1440 piksel olacak şekilde azaltır.

İkincisi, bir görüntü optimizasyon algoritması kullanarak görüntüyü sıkıştırır. Bu, görüntünün algılanabilir görsel kalitesini düşürmeden görüntüdeki gereksiz ayrıntıları kaldırır. En gelişmiş sunuculardan gelen cihaz zekası sayesinde ne kadar optimize edileceğini bilir.

Son olarak, cihaz, tarayıcı ve işletim sistemi sürümü tarafından desteklenen en verimli dosya formatını seçer. Örneğin, Samsung Galaxy S8 kullanıcımızın durumunda, Android 8.0'da Chrome çalıştıran optimize edici bir WebP dosyası sağlayacaktır ."

+ olarak https://www.medianova.com/tr-blog/2019/10/25/imaj-optimizasyonu-nedir

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.