Çok Amaçlı Web Güvenlik Açığı Tarayıcısı / RAPIDSCAN

MyKrallife

Kıdemli Üye
20 Kas 2015
2,861
89
/profile.php

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=KPWTJ6UKzq8&feature=youtu.be[/ame]
İçerdiği Bazı Araçlar
Kod:
Nmap
dnsrecon
wafw00f,
uniscan,
sslyze,
fierce,
lbd,
theharvester,
dnswalk,
golismero

Genel Notlar

1. RAPIDSCAN birçok aracın yaptığı görevi tek başına yaparak size oldukça zaman kazandırır.
2. Bazı işlemler 1 saat ya da daha fazla sürebilir ihtiyacınız olmadığını düşünüyor iseniz CTRL+C ile o işlemi atlayabilirsiniz.
3. Açığın fixlenmesi (giderilmesi/onarılması) için size ipucu verir,böylelikle kendi sisteminizde açık bulduysanız size yardımı olacaktır.
4. Tarattığınız site WordPress ise wordpress araçları otomatik olarak devreye girer.​

Bu Araç Ne İşe Yarar (A)
Kod:
✔️ DNS/HTTP Load Balancers & Web Application Firewalls.
✔️ Checks for Joomla, WordPress and Drupal 
✔️ SSL related Vulnerabilities (HEARTBLEED, FREAK, POODLE, CCS Injection, LOGJAM, OCSP Stapling).
✔️ Commonly Opened Ports.
✔️ DNS Zone Transfers using multiple tools (Fierce, DNSWalk, DNSRecon, DNSEnum).
✔️ Sub-Domains Brute Forcing.
✔️ Open Directory/File Brute Forcing.
✔️ Shallow XSS, SQLi and BSQLi Banners.
✔️ Slow-Loris DoS Attack, LFI (Local File Inclusion), RFI (Remote File Inclusion) & RCE (Remote Code Execution).

5Nj12z.png

Kod:
[CENTER][B][COLOR="Lime"]git clone https://github.com/BerkeUnal/RAPIDSCAN.git[/COLOR][/B][/CENTER]
Komutunu terminale yazarak RAPIDSCAN aracını indiriyoruz.

AOjdgv.png

cd RAPIDSCAN komutu ile klasöre geçiyoruz.
ls komutu ile içindekilere göz atıyoruz.

003oLZ.png

Kod:
[CENTER][COLOR="lime"][B]./rapidscan.py –h[/B][/COLOR][/CENTER]
Komutu ile herhangi bir kurulum yapmadan programın yardım menüsüne göz atabilirsiniz.

4pNv8A.png

Kod:
[COLOR="lime"][B][CENTER]./rapidscan.py site.com[/CENTER][/B][/COLOR]
Kullanımı yukarıdaki gibidir ./rapidscan.py komutundan sonra hedefinizdeki siteyi belirtmeniz yeterlidir.Gerekli araçlar aktif olacaktır.

JVjy6J.png

1. İşlemin 30 saniye ya da daha kısa bir sürede biteceğini gösteriyor.
2. 80 adet işlem yapılacağını ve şuanki işlemin 1. Sırada yer aldığını gösteriyor.
3. Hangi işlemin yapıldığı hakkında bilgi veriyor.
4. İşlemin kaç saniyede bittiğini belirtiyor.
5. Bulunan açık ya da bilgilendirmenin önem derecesini belirtiyor ve hemen altında açık ya da bilgilendirme ile alakalı önemli bilgiler veriyor. Google Çeviriden yararlanarak daha anlaşılabilir hale getirebilirsiniz.

OrjpB4.png

XSS,SQL açık taraması bitmesi gereken sürenin çok daha üzerinde sürdü siteden siteye değişiklik gösterebilir fakat ben bu işlemi atlamak istediğim için CTRL+C kullanarak geçiyorum.

zGN7Y7.png

Tarama işlemi bittikten sonra rapidscan aracını indirdiğimiz yere cd RAPIDSCAN komutu ile gidiyoruz. ls komutu ile kontrol ettiğimizde içersinde bir sürü temp dosyası olduğunu görüyoruz.80 Tarama da ayrı ayrı dosyalar halinde kayıt altında tutuluyor.
İncelemek istediğiniz sonucu
Kod:
[COLOR="Lime"][B][CENTER]gedit temp_dosyadi [/CENTER][/B][/COLOR]
komutu ile inceleyebilirsiniz.

Hangi dosya hangi sonucu içeriyor nerden bilicez diyor iseniz;
Terminal üzerinden kontrol edebilirsiniz,yeni bir terminal ekranı açın ve temp dosyalarını o terminal üzerinden kontrol edin. Örneğin Rapidscan aracı tarama esnasında nmap aracı ile işinize yaracak bir şey bulmuş ise temp_nmap_xxxx olan sonuçları incelemeniz size zaman kazandıracaktır.

GZjO5r.png

Rapor dosyalarını tek tek inceleyerek topladığınız bilgiler doğrultusunda kendinize bir yol çizebilirsiniz. En başlarda bu dosyalar kafanızı karıştıracaktır ne olduklarını anlayamayacaksınız. Fakat zamanla araştırma yaparak a sitesinde xss b sitesinde sql c sitesinde bir başka açık bularak zamanla konuya hakim olacaksınız.

SİBER GÜVENLİK KULÜBÜ

Son düzenleme:

x4807

Katılımcı Üye
10 Ağu 2019
985
17
Ellerine sağlık konunun görünüşü çok hoşuma gitti. Bence tool zaten yararlı anlatımı da güzel olmuş. Bu tool benim Türk Hack Team'de ilk açtığım faydalı konuydu. Doğru düzgün konu editlemesi vb. bilmiyordum . Aklıma o geldi :) Ellerine sağlık tekrardan. Güzel faydalı bir içerik ve kaliteli bir anlatım daha ne olsun :siritan2

https://www.turkhackteam.org/web-se...afiyet-tarayicisi-rapid-scan-noah-parker.html

MyKrallife

Kıdemli Üye
20 Kas 2015
2,861
89
/profile.php
Eline sağlık dostum.
Tool sana mı ait editleme mi ?
Elinize sağlık yararlı bir paylaşım.
Eline sağlık. Emek var.

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum,

Hayır tool bana ait değil,editleme de değil hali hazırda popüler bir araç kullanımı forumda daha önce paylaşılmıştı internette çoğu kaynakta da mevcut fakat ben yinede kendi anlatımımla sizlere sunmak istedim.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.