Cookie nedir? Gelin hep beraber ögrenelim

ETHEMBEY

Üye
11 Ağu 2018
62
1
bruksel
Selamlar arkadaşlar,herzaman yapabildiklerimizin sınırlarını zorluyalım çünki geçmişte atalarımızın hiç bir konuda sınır tanımayıp kendilerini tüm hayatları boyunca geliştirdiklerini hepimiz biliyoruz. Konuya girmeden, belirtmek istiyorum ki konu fransızcaya çevrilecektir. Böylece fransızcadan anlayan arkadaşlara daha iyi anlama fırsatı veriyorum. Bu konumuzda cookie nedir onu anlatmak istiyorum ellimden geldiğince.

Bu cookies(çerrezler) denilen olay aslında bizim bir web sitesindeki alışkanlıklarımızı, kullanıcı bilgilerimizi kaydeden dosyaya verilen isimdir.Bu dosyanın amacı bize birdahaki ziyaretimizde siteye girdigimiz taktirde kolaylık sağlamaktır.Cookie ayarlarını nerde bulabilirim ? resimag.com/i/ea3ba2af12ac

Bu cookieler genelde JavaScript,Python ve Rugby gibi programlama dilleri ile yazılıyor.Herangi bir siteyi ziyaret ettiğimizde tarayıcımızın bir köşesinde "çerezlere izin ver" diye bir soru soruluyor. Izin ver dedigimiz taktirde o web sitesi tarayıcmıza bir cookie dosyası atar ve bidahaki ziyaretimizde o site sizin hareketlerinizi hatırlar ve size yardımcı olmak amacıyla size tekrar gerekenleri sunar.Örnek veriyorum,bir alışveriş sitesine girdiginiz anda bize sorulan cookie sorusuna olumlu cevap verdiğimizde sitede hesabimiz bile olmasa sepete ekledigimiz ürün bidahaki ziyaretmizde karşımıza çıkar.

Cookie türleri nelerdir ?
Session cookies
Bir forumda bilgilerimizi girdigimizde ve işlemin uzadıgı taktirde geri hatırlayan cookiedir.

Secure cookies
Güvenli çerezler olduğu taktirde kulanılır.

Third-party cookies
Genelde bu çerezler reklam amaçlı kullanılan cookiedir. Mesela bir sitede kitapa bakıyoruz bu cookie sayesinde başka yerlerde kitap reklamları görebiliriz.

Persistent cookies
Bu cookie kalıcı olarak adlandırabilecegimiz bir çerez tipidir. Bu cookie de genelde ayarlar,tercihler,kullanıcı bilgileri gibi bilgiler kaydedilir (Genel ziyaret bilgileri).

HttOnly cookies
Bu çerez sayesinde güvenlik nedeniyle oluşturulan baglantı protokolününe (https) baglantı izni veriliyor.Bu protokol sadece HTTP veya HTTPS olarak belirneip izin veriliyor.

Zombie cookies
Silinmeyen bir cookie türüdür,silinse bile sistemde herzaman kayıtlıdır.

Konunun devami gelecektir ve fransızcaya çevirilecektir,ilk konum hattalarım var ise büyüklerimde küçklerimde uyarır.Her türlü eleştiriye açığim.Emek verip yazdım,sizde begeniyi eksik görmeyin.Devami gelecektir,saygı ve sevgi ile TURKETHEM

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.