CORS Güvenlik Açığı Nedir? Nasıl Sömürülür?

Mr0Wido

Yeni üye
21 Nis 2021
11
1
İstanbul
Yaptığım taramalarda, hedef sitede CORS güvenlik açığı tespit ediyorum fakat ne olduğuna, nasıl sömürüldüğüne dair çok az kaynak var ve bulduğum kaynaklarıda anlayamadım. CORS hakkında bilginiz varsa paylaşırsanız çok makbule geçer.

Çözüm
Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Ayrıntılı olarak Portswigger'da incelenmiş.
Lab'larda bulunan çözümlerden anlam çıkaramassanız youtubda videolu çözümleri var. Bana çok yardımcı oldular.

xKemikkiran

Katılımcı Üye
22 Haz 2020
470
225
Zararlı yerlerde - Aydın
merhaba Cors un güvenlik açığı olduğunu zannetmiyorum çünkü fazla bir kaynak yok eğer açık olsaydı elbet bir kaynak olurdu. Ayrıca
CORS:
Cross-Origin Resource Sharing (Kökenler arası kaynak paylaşımı) anlamına gelen CORS, web tarayıcısı tarafından yönetilen ve ek HTTP başlıkları kullanılarak, bir kökende çalışan web uygulamasının, farklı bir kökende yer alan web uygulamasına erişim izni kontrolünü sağlayan mekanizmadır. Web uygulaması, internet tarayıcısı üzerinden farklı bir kökene (protokol, domain ve port) herhangi bir istek gönderirse cross-origin HTTP isteği oluşturmuş olur.

iyi forumlar, iyi günler

'The Wolf

Kıdemli Üye
22 Nis 2021
4,043
2,565
Tanrı dağı
Yaptığım taramalarda, hedef sitede CORS güvenlik açığı tespit ediyorum fakat ne olduğuna, nasıl sömürüldüğüne dair çok az kaynak var ve bulduğum kaynaklarıda anlayamadım. CORS hakkında bilginiz varsa paylaşırsanız çok makbule geçer.
Web geliştiriminde JS çağrıları gerçekleştiren her geliştirici hayatının belirli bir bölümünde aşağıdaki CORS hatası ile karşılaşmıştır:
Bu hatayı hemen stackoverflow‘da incelediğimizde, tarayıcının güvenlik kaynaklı nedenlerden dolayı ilgili isteği engellediğini görebiliyoruz. Peki CORS’un tam olarak işlevi ve amacı nedir?

CORS Nedir?

Cross-Origin Resource Sharing (Kökenler arası kaynak paylaşımı) anlamına gelen CORS, web tarayıcısı tarafından yönetilen ve ek HTTP başlıkları kullanılarak, bir kökende çalışan web uygulamasının, farklı bir kökende yer alan web uygulamasına erişim izni kontrolünü sağlayan mekanizmadır. Web uygulaması, internet tarayıcısı üzerinden farklı bir kökene (protokol, domain ve port) herhangi bir istek gönderirse cross-origin HTTP isteği oluşturmuş olur.

Örneğin, http://domain-a.com üzerinde yer alan bir web uygulamasının JavaScript tarafından ajax isteği göndererek, http://domain-b.com‘a erişmesi bir cross origin isteğidir.

Mr0Wido

Yeni üye
21 Nis 2021
11
1
İstanbul
Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Ayrıntılı olarak Portswigger'da incelenmiş.
Lab'larda bulunan çözümlerden anlam çıkaramassanız youtubda videolu çözümleri var. Bana çok yardımcı oldular.

Çözüm

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.