Cpanel Nedir Nasıl Kullanılır? / SessizKalpler

SessizKalpler

Kıdemli Üye
17 Ocak 2016
4,911
21
.
Cpanel Nedir Nasıl Kullanılır? / SessizKalpler

cPanel-logo.png

Merhaba arkadaşlar ben SessizKalpler bu konumda ilk olarak kulağınıza daha önceden bir çok kez gelmiş olan Cpanel kavramının tanımını yapacağım sonra ise kurulum konusunda yardımcı olacağım izninizle anlatımıma başlıyorum ilk olarak direk olarak Cpanel’e geçmeden bilmediğinizi düşündüğüm bir kavram üzerinde duracağım. Kavramımız Hosting belki de bir çoğumuz biliyordur forum içerisinde ücretsiz host arayışı içinde olan kardeşlerimizi görmüyor değilim bu konudan sonra daha teknik bilgileriniz olacaktır. Hosting Geçen ki makalelerimde anlattığım Server’ın küçük bazen çok küçük parçalara ayrıldığı bölümüdür Web sayfası açmak istiyorsanız Hosting’e ihtiyacınız vardır hostingler sunucularda depo edilir. Sizin web sayfanız ise Hosting içerinde barındırılır. Peki neden direk olarak server içerisine barındırılmaz aslında bunun sebebi çok basittir Sunucular maddi açıdan yüksek pahalı olduğundan dolayı herkes sunucu sahibi olamaz fakat sunucunun bir parçasına çok az bir fiyat biçerek sahip olmak mümkündür. Kısa bir şekilde hostingin tanımını yapıp geçelim. Hosting, web sayfalarımızın barındırıldığı yani depo edildiği yerlere denmektedir.

Şimdi cpanel ile bağlantısına girişimizi yapalım. Teknik olarak bilgisi zayıf olan birinin alan yönetimi, sistem kurulumu, özelleştirmeler, yedekleme, e-mail yönetimi veritabanı vb. olayları düzenleyebilmesi için ya tek tek komut uygulaması değerlerde değişiklik yapması yada bu işlemleri yapabilecek bir script insanlar arasında kullanılan adı ile panele ihtiyacı vardır. Bu paneller arasında da ülkemiz içerisinde ve dünya genelinde kullanılan gerek kullanım kolaylığı gerek kurulum kolaylığı, kolay veritabanı yönetimi, geliştirilmiş özellikleri ile en çok tercih edilen panel Cpanel’dir internetten aldığınız hostingler içerisinde her ne kadar hosting şirketi tarafından ödenmiş olsa da eğer siz kuruyor iseniz lisans ücreti ödemek zorunluluğundasınız benim anlatacağım kurulum deneme sürümü olacaktır eğer siz isterseniz lisans anahtarı satın alıp tam sürüm yapabilirsiniz bu arada internette crack şeklinde mevcut mu derseniz evet bir çok yerde bulunmaktadır fakat karışılacağınız sorunları ne ben şöyleyim ne siz görün. O zaman kısa bir şekilde Cpanelin tanımını yapayım Hostingleri yönetmek için kullanılan Script yada diğer adı ile panel. Cpanel bilgileriniz aldığınız şirket tarafından verilir yada kurulum sırasında kendiniz tarafından belirlenmektedir. Gerekli bilgileri verdiğimize göre şimdi kuruluma geçelim.

Kurulumu ilk olarak sunucunuzun Linux olduğunu farz ederek anlatıma geçiyorum.
Kurulum sırasında tek yapmanız gereken verdiğim komutları yazmanız yazdığınız sürede gerekli kurulumları otomatik olarak kendisi yapmaktadır.

Öncelik olarak bilgilerinizi kullanarak putty yardımı ile ssh bağlantısı kurmanız gerekmektedir.

Ondan sonraki adımda “yum -y update” komutunu kullanarak işletim sisteminizin güncel olmayan dosyalarınızı güncelliyoruz.

Güncelleme işlemleri bittikten sonra “reboot” komutunu kullanarak işletim sisteminizi yeniden başlatmanız gerekmektedir.

“cd /home” komutu ile sunucumuzun ana dizinine geçiş yapıyoruz.

“wget http://httpupdate.cpanel.net/latest” komutunu kullanarak
http://httpupdate.cpanel.net/latest adresimizden gerekli dosyaları indiriyoruz.

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra “sh latest” komutu ile kurulum dosyamızı çalıştırıyor ve kurulumu başlatıyoruz.

Yukarda da dediğim gibi bu komutlardan sonra herhangi bir işlem yapmanız gerekmemektedir. Bütün işlemleri otomatik olarak yapmaktadır. Kurulum bittikten sonra gerekli bilgileri Ssh ekranına belirecektir. Evet bir konunun daha sonuna geldik başka bir konu da görüşmek üzer bu konu içerisinde Cpanel hakkında bilgiler verdik ve kurulum aşamaları konusunda yardımcı oldum. Konu tamamen herhangi bir alıntı yapmadan tarafımca yazılmıştır. İyi forumlar dilerim.

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.