Crack Me #2 - Çözümü // Ultra723 - Tersine Mühendislik Kulübü

Ultra723

Kıdemli Üye
14 Mar 2013
2,721
3
sitemap.xml
http://www.turkhackteam.org/tersine-muhendislik/1660397-crack-me-2-ultra723-tersine-muhendislik-kulubu.html isimli konuyu yapamayan arkadaşlar için basit bir dil ile çözüm yolunu anlatmaya çalışacağım :)

Arkadaşlar öncelikle DnSpy ile açtığımız vakit herhangi bir form ismi veya aradığınızı bulamadığınızı farkedeceksinizdir.

rO9rAV.png

ama orda büyük bir ipucu var halen farketmediyseniz, DnSpy'de ki .exe'mize seçerek yan taraftaki şifreleme türünü öğrenebilirsiniz

76vzlP.png

Sırada bu şifreleme türünü nasıl geçeceğimizi öğrenmemize kaldı, Bu şifreleme türünü ilk öğrendiğimde youtube üzerinden gayet güzel bir video bulmuştum ve gerekli işlemleride oradan öğrenmiştim, şimdilerde rahatlıkla yapabiliyorum tabi uzmanım demiyorum bazı konularda kendimce çözmeye çalışıyorum :)

Öncelikle DnSpy üzerinden dosyamıza yani heyo 'ya sağ tık yaparak açılan menüden

Lb3rBa.png

Go to <Module> .cctor'a basarak .exe'nin module 'sine gitmemiz gerekiyor şimdi ihtiyacımız olan ulaştığımız module dosyasının içerisinde .Free 'yi aratmamız [CTRL + F kullanılabiliyor biliyorsunuzdur...]

5DV54q.png

Bulduktan sonra gchandle.Free(); üzerine sağ click yaparak breakpoints koyalım ki program çalıştığında bu kısma gelince duraklatılsın

JQ2oYo.png

Bu kısmıda hallettikten sonra breakpoint'li haliyle exe'mizi Start butonuna basarak Debug Edelim

Start edince programın açılmasını bekleyeceksiniz fakat açılmayacak çünkü programımıza breakpoint bıraktığımız için duraklatıldı, şimdi yapmamız gereken şifrelenmiş exe içerisinde ihtiyacımız olan asıl exe'yi çekmemiz olmalı,

Alt kısımda göreceğim gibi Locals - Search ve Modules bölümleri mevcut Modules kısmına geçelim ve

lO1avJ.png

Ultra723_2.exe ve koi isimli uygulamalara sağ click kullanarak Save Module ile masaüstüne kaydedelim...

BL2p8M.png

Evet, Şimdi DnSpy üzerinden heyo'yu silelim ve masaüstüne kaybettiğimiz exe'leri DnSpy üzerine sürükle bırak yaparak kaynak kodlarına ulaşamaya çalışalım,

p6PZbJ.png

Birazcık uğraşıp inceledikten sonra ihtiyacımız olan exe'nin koi isimli exe olduğunu göreceksiniz şimdi tek yapmamız gereken Şifreye ulaşmak

kOvN9y.png

ve son olarak indirdiğimiz exe'yi açarak şifreyi deneyelim,

Rn37rZ.png

BİNGO !!! Gördüğünüz gibi Şifre Doğru :)

Anlatım tarzımı beğenmeyenler olabilir yada benim seçtiğim kelimelerden ötürü hatalarım olmuş olabilir, Affedin :)

bazr09

Üye
3 Haz 2017
158
0
Eline sağlık bunun dışında confuserEx çözmek içinde kolay yoldan ConfuserEx Dynamic Unpacker kullanılabilir.

Ultra723

Kıdemli Üye
14 Mar 2013
2,721
3
sitemap.xml
Eline sağlık bunun dışında confuserEx çözmek içinde kolay yoldan ConfuserEx Dynamic Unpacker kullanılabilir.

sürükle bırak otomatik unpack yönteminden bahsediyorsun sanırım, benim bu konuda amacım, program üzerinden değilde manuel olarak nasıl ulaşabiliriz onu göstermek, eğer istiyorsanız onun için de vaktim olduğundan ayrıca bir konu oluşturabilirim... :)

bazr09

Üye
3 Haz 2017
158
0
sürükle bırak otomatik unpack yönteminden bahsediyorsun sanırım, benim bu konuda amacım, program üzerinden değilde manuel olarak nasıl ulaşabiliriz onu göstermek, eğer istiyorsanız onun için de vaktim olduğundan ayrıca bir konu oluşturabilirim... :)

Evet confuserEx için geliştirilmiş bi unpacker bunu ogrenmek onemli tabi de tembeller varsa Modlanmamış confuserler için kolay bi yöntem oldugunu soylemek istedim :)

l4xx0rz

Katılımcı Üye
30 Eyl 2017
430
0
Yalova
Ellerine sağlık üşenmeyenler için güzel anlatım olmuş.
Ben genelde üşengeç olduğumdan sürükle bırak taktiğini daha çok seviyorum.

Ultra723

Kıdemli Üye
14 Mar 2013
2,721
3
sitemap.xml
Evet confuserEx için geliştirilmiş bi unpacker bunu ogrenmek onemli tabi de tembeller varsa Modlanmamış confuserler için kolay bi yöntem oldugunu soylemek istedim :)

Anladım, Teşekkürler :)

Ellerine sağlık üşenmeyenler için güzel anlatım olmuş.
Ben genelde üşengeç olduğumdan sürükle bırak taktiğini daha çok seviyorum.

Doğrudur açıkçası bende o şekilde kullanıyorum fakat biraz daha mantığını göstermeye çalıştım, belki diğer üye arkadaşlarda bi hevesle okuyup inceler diye :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.