CSI: Miami

TheCylient

Üye
12 Ocak 2006
218
1
CSI: Miami, ülkemiz televizyonlarında da severek izlediğimiz CSI adlı dizinin (Bizdeki adıyla “Kanıt Peşinde”), Miami versiyonu için yapılmış bir oyun. Daha öncesinden farklı isimlerle yapılmış iki ayrı CSI oyunu daha bulunmakta. 369 Interactive oyun firmasının yaptığı CSI: Miami, Ubisoft desteğiyle, CSI: Miami dizisindeki aynı karakterleri kullanıyor.

Hepimiz klişe dedektiflik hikayelerini biliriz. Bir malikanede cinayet işlenmiştir. Elinde büyüteci, ağzında piposu, damalı ceket ve şapkası ile bir adam gelir. Herkese birkaç soru sorar ve birkaç ipucu toplar. Sonunda da ne hikmetse katil hep uşak çıkar. Aslında CSI (Crime Scene Investigation), yani kanıt arama biriminin kuruluş ve amacı da bundan pek farklı değil. Tek farkı, daha modern bir şekilde çalışmaları ve her türlü olayı inceleyebilmeleri. Kanıtları toplamak ve incelemek için teknolojiyi kullanmayı bilirler. Olay yerinden parmak izi, DNA örneği gibi pek çok delili zarar vermeden toplarlar. Kanıtların gösterdiği suçluları adalete teslim ederler. Bu oyundaki hikayemiz ise bunun üzerine oturtulmuş. Kanıt arama birimine yeni katılan birini temsil ediyoruz. Olayları, mekanları ve kişileri inceleyip çözüme ulaştırmaya çalışıyoruz. Elbette yeni katılmış biri olarak tek başımıza çalışmak yerine bir partnerimiz oluyor. Zor durumlarda bize yardım ediyor. Morgda cesetleri inceleyen otopsi uzmanımız Alexx, laboratuarda kanıtları incelemede ve DNA örneği çıkarmada bize yardım edecek Valera, ofiste arama emri ve benzeri evrak işlerinde bize şeflik edecek Yelena da diğer yardımcılarımız.

İnsanlar her zaman ve her yerde peşlerinden izler bırakırlar. Özellikle de suç işlediklerinde, farkında olmadan çevrelerinde pek çok iz bırakmışlardır. Hatta bıraktıkları izleri yok etmeye çalışırken daha başka izler bırakırlar. Mesela yerde bir leke var, lekeyi yok etmek için bir bezle sildik diyelim. Peki ya bez kirlendi, onu da yıkadık. Bu seferde lavabo kirlendi. Lavaboyu da temizledik, peki ya kullandığımız fırça? Bezin ıslak veya deterjanlı olması? Hatta çoğu lekeler kolay kolay çıkmaz. Kısacası bunun sonu yok. Bu oyunda da amacımız, izleri takip edip suçluyu ya da suçluları tespit etmek. Çoğu zaman yapay izlere ya da izleri yok ederken bırakılan kanıtlara rastlayacağız.

Gelelim oyunun teknik detaylarına. Grafikler konusunda önceki oyunlara nazaran pek büyük çaplı bir yenilik görünmüyor. 3D olarak çizilmiş, ancak oyunda sadece 2D olarak görebildiğimiz alanlar hiç de fena gözükmüyor. Her bölümün ilk alanı nedense çok yapay çizilmiş. Bunun haricindeki kısımlar daha gerçekçi duruyor. Arka planda hareketli animasyonlara rastlamanız mümkün, fakat çok durgun olduklarından hareket edip etmediklerinin bile farkına varamıyorsunuz. Zaten tüm animasyonlar Flash ile yapılmış. Animasyonlar sürekli kendini tekrar ediyor. Karakterler de yine sabit hareketlerini sergiliyorlar. Grafik detaylarını açtığınızda karakterlerin doğal hareketleri ve ağız oynamaları son derece canlı gözüküyor. Ancak ne var ki hepsi ruhsuz birer robotu anımsatıyor. Söz gelişi, kadına “Eski kocanız öldü!” diyorsunuz, o da “Ya, öyle mi? Çok üzüldüm.” dercesine suratınıza bakıyor. En ufak bir mimik değişimi ya da bir heyecanlanma olmuyor. Ya da olayı tek başına çözebilecek yeni bir delil buluyorsunuz, çevrenizdeki arkadaşlarınız “İyi” demekten öteye gitmiyor. Oyunun grafikleri genel anlamda iyi gözüküyor, fakat biraz daha iyi bir canlandırma ile ruh katılabilirdi. Mikroskop ve bilgisayar görünümleri ise eskisine nazaran daha iyi resmedilmiş. Kullanımı da kolay, aradığınızı hemen bulabiliyor ve fazla zaman harcamadan karşılaştırma yapabiliyorsunuz. Grafiklerdeki en büyük artı ise videoları. Bölüm tanıtımları gerçek çekimlerle yapılmış. Canlandırma sahneleri ise bir o kadar etkileyici düzeyde.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.