d programlama dili nedir?

Kruvazör

Ar-Ge Ekibi Lideri
28 Mar 2020
1,758
38
2,605
Liman
D programlama dili, C++ dilinden daha yüksek seviyede ve hedef alınan işletim sistemiyle donanımlara göre uygulama yazılmasını kolaylaştıran bir "sistem ve uygulama" dilidir. D, C gibi sistem programlama dili olmasına karşın birçok üst düzey dilden özellikler almış olan kod okunabilirliği yüksek bir dildir.

syntax olarak C diline benzerlik gösterir
nesne yönelimli bir dildir
örneğin c# dilinde bulunan garbage collector sistemi bunda pek güvenilir değildir

uzun lafın kısası bana göre D programlama dili c# görünümlü c/c++ dir

22 Eyl 2021
57
10
23
D programlama dili, C++ dilinden daha yüksek seviyede ve hedef alınan işletim sistemiyle donanımlara göre uygulama yazılmasını kolaylaştıran bir "sistem ve uygulama" dilidir. D, C gibi sistem programlama dili olmasına karşın birçok üst düzey dilden özellikler almış olan kod okunabilirliği yüksek bir dildir.

syntax olarak C diline benzerlik gösterir
nesne yönelimli bir dildir
örneğin c# dilinde bulunan garbage collector sistemi bunda pek güvenilir değildir

uzun lafın kısası bana göre D programlama dili c# görünümlü c/c++ dir
Peki nasıl öğrenebiliriz kurs baktım fakat bulamadım

Kruvazör

Ar-Ge Ekibi Lideri
28 Mar 2020
1,758
38
2,605
Liman
Peki nasıl öğrenebiliriz kurs baktım fakat bulamadım

D dilinin pek popüler olmadığını düşünürsek kimsenin kurs çekmemesi normal, bildiğim kadarıyla sadece kitapları var.

22 Eyl 2021
57
10
23

Kruvazör

Ar-Ge Ekibi Lideri
28 Mar 2020
1,758
38
2,605
Liman
öğrenirseniz kendinize faydanız olur belki fakat D dilini duyan bilen kullanan kişi sayısının ülkemizde ve dünyada çok az olduğunu düşünüyorum çünkü dediğim gibi
C like dillerin birleşimi tarzı bir dil. C C++ C# dillerini öğrenmeniz daha faydalı olacaktır.
ayırca D dilinde bir sorun yaşarsanız çözümleri için bir community bulamayacaksınız diye düşünüyorum
ama popüler dillerde milyonlarca kişi çözüm paylaşıyor.
yani D dilini öğrenmek yerine daha popüler diller öğrenmek sizin için daha iyi olur.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.