Ders notu satmak yasalmı ?

Gewaltig

Yeni üye
9 Eki 2013
49
0
Arkadaşlar ders notları var bunun için web sitesi hazırlayıp satmayı düşünüyorum bunun yasal yönden bir sakıncası varmı ? yani direk bilgileri alıp kargoyla satabilirmiyim ? fatura o bu şu vergi falan oluyormu ?

Esxi

Katılımcı Üye
21 Haz 2013
951
0
Sıfırdan web site kodlanacaksa isteğe özel yazılım yazabilirim, skype: enesdgr - benimdep aryaa ihtiyacım var.

PHP-MYSQL-HTML-CSS-JS hakimim.

mhhck

Kıdemli Üye
13 Nis 2009
3,597
3
K.IRAK
Bilgi anonim ise yani yasal sahipleri yoksa (kitap döküman vs alıntı değil ise) ki bunu kendin editleyip baştan sona yazarsan senin olur ,, her hangi bir yasa dışı olayı olmaz

Satabilirsin

Vergiye gelince ,, takma o kadar ,, alt tarafı not satıyorsun istersen aracı şirket ile sat mesela gittigidiyor ,,

Selametle

djcapkin

Özel Üye
18 Ağu 2008
8,219
57
Türkiye
Kazandiğin Her Paradan Devlete Vergi Vermek Zorundasin ;)

Fakat Sitenin Çok Büyük Çapta Olmayacaksa Herhangi Bir Sorun Yaratmaz Fakat Gelir Düzeyi Yüksek Bir Site Olursa Muhasabeci Bİle Tutman Gerekebilir ;)

muhendisbey

Katılımcı Üye
29 Eyl 2013
290
0
sana şöyle söyleyeyim bunu bir işe dönüştürmeyi istiyorsan şirket kurman gerekli para kazanmaktan bahsettiğin için söylüyorum çünkü bende4 5 ay önce bu işi uluslararası yapmak için bir kaç girişimde bulundum öğrenciyken böyle biriş için yeteri kadar zaman ayıramıyacagımı anladım detay içine detay giriyor....

mhhck

Kıdemli Üye
13 Nis 2009
3,597
3
K.IRAK
Belirli bir kalıbı olmadığı için satman yasa dışı değil...

Şirket filan kurman gerekmez face sayfası kursan dahi yeterli olur

Vergiye gelince dediğim gibi belirli bir kalıbı olmadığı için ve öğrenciler arası serbest ticaret olduğu için :D vergi söz konusu değil

PurposeLess

Katılımcı Üye
14 Kas 2009
786
0
İstanbul
Onu Bunu Bilmem Ama Türkiyede Satsan Bile Alan Olmaz Çünkü Üniversitelerde Arkadaş Ortamı Kurup Çok Rahat Notları İsteyebilirsin Kendimden Biliyorum Tanımadığım Kişilerle Ders Notu İsteyip Alırken Tanışıyorsun Güzel Bir Ortam Var Yani Çok Mantıksız Bir Düşünce

mhhck

Kıdemli Üye
13 Nis 2009
3,597
3
K.IRAK
Onu Bunu Bilmem Ama Türkiyede Satsan Bile Alan Olmaz Çünkü Üniversitelerde Arkadaş Ortamı Kurup Çok Rahat Notları İsteyebilirsin Kendimden Biliyorum Tanımadığım Kişilerle Ders Notu İsteyip Alırken Tanışıyorsun Güzel Bir Ortam Var Yani Çok Mantıksız Bir Düşünce

Merak etme her üniversite aynı değil üstelik arkadaş grupları da ihanet edebiliyr

Bizim arkadaş not sata sata daha ilk vizelerde ilk telefonunu aldı :D

ekrem1806

Katılımcı Üye
14 Eyl 2008
743
1
vergi vermek zorundasın diyen arkadaş verginin alınması için devamlılık arz etmesi lazım. ve üçük esnaflara yönelik istisnalar var sen çık arabayla bağırmadan sebze meyve sat vergi alıyolarmı :)
vergi vermene falan gerek yok kardeş. eger kendi tuttuğun notlar ise satabilirsin. ama telif hakları olan kitap vs şeylere bulaşma derim cezası büyük onların

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.