[DEV KONU] Kitle İmha Silahları ve Diğer Silah Sistemleri

OniOz

Üye
14 Mar 2017
246
0
Satan no ie
Herkese merhabalar, bir önceki konum beğenilmiş bunun için ve aldığım tüm güzel geri dönüşler için teşekkür ederim :)

Bugün ilk konumda yalnızca değindiğim WMD ya da benim daha çok kullanacağım şekliyle NBC silahlarına bir göz atacağız.
Öncelikle NBC 'nin açılımı yani Nükleer, Biyolojik ve Kimyasal üzerine düşünecek olursak tüm silah sistemleri arasında en uzun vadede etkili (kalıtsal) ve en tehlikeli silah sistemleri olduğunu söylersek yalan olmaz.
Amerika'nın kalıtsal özelliğe sahip biyolojik ve kimyasal silahlara zaten bir yatkınlığı olduğunu biliyoruz (örn: Agent Orange - Vietnam) bir de bu listeye dünyanın en tehlikeli silah teknolojisi olan nükleer kuvvetleri de ekleyip "yenilmez" olma amaçlarını gerçekleştirmeye çok yaklaştıklarını söylemeye gerek yok galiba. Bu yazımda bu silah sistemlerinden alınan önlemlerden ve diğer silah teknolojilerinden bahsedip olası siber saldırı senaryolarını anlatacağım. NBC sistemleri 1900 lü yıllardan beri var olan kullanılan ve test edilen sistemlerdir. bu yüzden bu yazıda yer vereceğim bazı sistemler eski olabilir ancak yol göstermek için ideallerdir. Yeni sayılabilecek bir araç olan Nuclear Biological Chemical Recon Vehicle ile başlayalım.

(NBCRV) - M1135 Stryker aracı:

LlEG0b.jpg

jgjAp9.jpg

BU -kelimenin tam anlamıyla- canavarın içinde iki adet ekran bulunmakta zannediyorum 2 ayrı komuta bölgesi ya da bir tanesi iletişim geçerli olan bir ekran (en azından gördüğüm kadarıyla 2 adet ana ekran barındırıyor)

Bu da M1126 aracının içi:

lq94DE.jpg

Amerika'nın olası bir nükleer warfare için hazırladığı birkaç imajı sizlerle paylaşıyorum:

Burada radyoaktif güçlü bir silahın türleri ve verdiği hasarları kağıda dökmüşler. Askeri belgelere göre: 1MT, 2.000.000.000 pound TNT ye eşittir.

16rZEA.png

Burada ise bir NBC tehdit durumunda bir askerin kuşanma seviyeleri verilmiştir:

YQJEQ6.png

Bir saldırı anında her türlü zehirlenme ve zararlı maddeye karşı maruziyet yaşanabilir bu yüzden özellikle solunum çok önemlidir, radyasyon zehirlenmesi, kimyasal maddenin solunması veya bir patlama anında açığa çıkan zehirli gazların ciğerlerinizi parçalayarak ve zehirleyerek öldürmesi gibi olayların yaşanmaması için hayati önem taşır.

Aşağıda bazı biyolojik ve kimyasal durumlar için üretilmiş özel maskeler vardır:

4j8VXY.png

Aynı zamanda askerlere ve özellikle subaylara BTMS adı verilen tabur yönetim eğitimi de verilmektedir. Askerlerin ve bu silah yüklü araçların operatörlerine MRT adı verilen cihazlar ile füze atış talimleri için sanal bir ortam sağlanır bunun dışında daha kapsamlı ve özel olan TPT sistemleri bulunmaktadır, bu sistemler yeni ICC ve ECS operatörleri için MS1 ve MS3 konsolları üzerinden eğitim verir.

Aşağıda bir ECS eğitim TPT'si bulunmaktadır:

0RLprB.png

NBC sistemleri denilince yalnızca saldırı değil bu durumlara karşı dayanıklı araçlar ve bunları algılamak için kullanılan radarlar da düşünülmelidir. Radyasyon ölçüm cihazları dışında radyolardan da veri alınır. Bunun için M8 adı verilen ve M43 ve M42 birimlerinden oluşan bir sistem kullanılır, sisteme göre NATO'nun vs. radyo yayınları M43 biriminden dinlenilir ve bazı kilit kelimeler -mesela "gas, gas, gas" gibi- M43 birimi tarafından yakalanarak report edilir, ardından M42 alarm verir. (eski sistem olsa gerek ama bence hala kullanılıyordur)

STANAG NBC adı verilen 3 adımlı reporting sistemi aşağıdadır:

lq9Npr.png

Şimdi ise biraz daha genel bilginin ardından diğer silah sistemlerine, bu silahları üreten şirketlere ve bizlerin olası saldırı senaryolarına yer verelim.

MLRS yani Multiple Launch Rocket Systems (M270A1) ile başlamak isterim. Birçoğumuzun televizyonlarda gördüğü bir birimden birçok füzenin fırlatıldığı sistemler bunlardır bunun dışında buna çok benzeyen bir diğer çoklu füze fırlatma platformu ise PATRIOT PAC-3'tür ancak PAC-3'ün füzeleri daha uzun menzilli ve daha büyüktür.

PAC-3:

y6RJ3M.png

Biraz da askeri donanımdan ziyade iletişim birimlerinden bahsedelim. Kısaltması SMART-T olan "Secure Mobile Anti-Jam Reliable Tactical - Terminal" genelde bir araç üzerinde taşınılır (aracın adı HMMWV), kendisi için yerdeki anti-jam özellikli uydu da denilebilir. Jammerlardan etkilenmeyen ve AEHF (Gelişmiş Aşırı Yüksek Frekans) uydusudur. Askeri raporlara göre -sesli bir iletişimde- saniyede 1.544 milyon bit veri gönderebiliyor. İletişimini DoD Milstar iletişim Uydusu ile sağlamaktadır.
Üretiminde görev alan şirketler:
AEHF Düzeneği: Raytheon
Mühendislik: Lincoln Labs
Hardware: Teledyne ve Martin Diesel
Yönetim ve Teknik Destek: JANUS Research ve Booz Allen Hamilton

JTRS (Joint Tactical Radio Systems) adı verilen birimler hakkında ayrı bir yazı yazmayı da planlıyorum ve ayrıca amerikanın bu sistemler için ayrı bir birimi de vardır. Ancak kısaca bahsetmek gerekirse JAMMER özellikli bir iletişim aygıtı denilebilir. (aynı zamanda MIDS sistemleri denilen bir birimle de iç içedir.)
Üretiminde görev alan şirketler:
ViaSat
Data Link Solutions

Bunun dışında askeri bilgisayarlar tahmin edebileceğiniz üzre normallerden farklı olmalıdır. Genelde radar haritalama vb. sistemler için kullanılır. Bu bilgisyar şirketlerinden bir tanesinin adı MILTOPE, bir laptop 12.000 $ :) Bunun dışında şirketin server, el tipi cihaz vb. ürünleri de bulunmaktadır, tabii ki hepsi askeri alan için özel üretilmiş birimler.

-----

Bu konunun ilk yazısıydı diğer askeri sistemlerle ilgili olan yazımda daha çok siber konulara ve alanlara gireceğim. Askeri alanlar dışında daha çok merak edilen Santraller ile ilgili olan yazı da en kısa sürede sizlerle olacaktır. Eriştiğim ilk askeri sistemi burada paylaşacağım :) Zamanım kısıtlı olduğu için daha fazla yazmadım kusura bakmayın.

HERKESE İYİ GÜNLER DİLERİM

Konunun TAMAMI bana aittir resimleri ise elimdeki ilgili belgelerden derlemiş bulunmaktayım.

Bu konunun basi olan ilk konumu okumayi unutmayin :) iyi gunler dilerim https://www.turkhackteam.org/siber-guvenlik/1789595-siber-terorist-olmak-4.html#post8553929

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.