Dijital Kale Özet

hantala

Kıdemli Üye
20 Tem 2007
3,279
33
HER YERDEYİM VALA:D
Dijital Kale Özet
Eserin Adı:Dijital kale
Yazarı:Dan BROWN
Basıldığı yer ve il:İstanbul-Haziran 2004
Kaçıncı baskı:3 Kaç sayfa:435
Türü:Roman
Olayın geçtiği yer ve dönemle ilgili açıklama: Romanda yaşanan olaylar üç ayrı ülkede geçiyor.İspanya’nın Sevilla,Amerika’nın Washington ve Japonya’nın Tokyo şehitlerinde olay geçiyor.
Romanda yer alan kişilerin karakter özellikleri: David Becker
biggrin.gif
ürüst,azimli bir insan ve ayrıca çok iyi bir öğretmen. Susan Fletcher:Akıllı sevecen ve analitik bir beyne sahip biri. Trevor Sthratmore
biggrin.gif
ürüst,vatansever,gururlu ve öngörülü bir kişiliğe sahiptir. Ensei Tankado:Akıllı,sadeliği seven,ahlaklı ve çok zeki biri. Greg Hale:Uzun boylu,kaslı,gür saçlı,abartmayı seven bir insan ama aynı zamandada akıllı biridir.

KİTABIN ÖZETİ: Amerika’da bulunan NSA adlı Ulusal Güvenlik Teşkilatı,dünyanın en etkili kuruluşlarından biriydi.Elli yıla aşkın bir süredir bütün dünyada elektronik istihbarat verilerini topluyor ve Amerika’nın gizli bilgilerini koruyordu.Amerikalıların sadece yüzde üçü bu kuruluştan haberleri vardı. Susan Fletcher bu kuruluşta çalışan nadir bayan elemanlardan biriydi.üstün matematik zekası ve analitik beyniyle,NSA tarafından genç yaşında çalışmak için davet edildi.Susan şifrelere duyduğu merak ve ilgi sayesinde kısa sürede yükselerek NSA’nın kıdemli elemanlarından biri haline geldi. David Becker,Georgetown Üniversitesi’ndeki en genç tam zamanlı profesör ve parlak bir yabancı dil uzmanı olan,akademik dünyada büyük üne sahip biriydi.Çeşitli dillere olan ilgisiyle ispanyolca,Fransızca,italyanca’nın yanı sıra 6 asya dilindede uzmanlaşmıştı.Bütün genç profesörler gibi David’in de üniversiteden aldığı aylık orta düzeydeydi.Bu yüzden de üniversitedeki işinin yanı sıra dil çevirmenliği yaparak fazladan para kazanmaya çalışıyordu.Susanla da bu işlerden birinde tanışmıştı.NSA çalıştığı bir şifre üzerinde David’in uzmanlık alanına giren yabancı bir dille karşılaşıyor ve bu yüzden David’i bu dili çevirmesi için davet ediyordu.David kanji yazı sistemini çevirerek onların şifreyi çözmesini sağladı.Bu başarının üzerine Susan,David’i tebrik etti ve bu vesileyle birbirleri ile tanıştılar.David ve Susan kısa sürede birbirine yakınlaştılar.Susan David’in hayatta sevip sevebileceği terk erkek olduğuna inanıyordu.Beraber gittikleri bir tatil sırasında David,Susan’a evlenme teklifi etti.Susan çok şaşırdı,sevinerek kabul etti.Kendi aralarında sözlenerek tatillerini bitirip görevlerinin başına geçtiler. Komutan Strathmore,NSA’nın müdür yardımcısıydı.Kendine güvenen başarılı,zeki ve kararlı bir insandı. NSA,insanların kullandıkları elektronik postaları inceliyor ve kendilerine yarayan bilgilere ulaşabiliyordu.NSA’nın bu bilgileri kullanmasındaki asıl amaç,ulusal güvenliği sağlamaktı.Ancak insanlar NSA’nın bu girişimini öğrendikleri zaman çok kızdılar ve e-maillerini korumak için şifrelemeyi geliştirdiler.İlk dönemlerde NSA bilgisayarları az haneli şifreleri deneme-yanılma yoluyla yani kaba-kuvvet saldırısı diye tabi...
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.