Disk Yazma Korumalı' Hatası Çözümü/Bilgi Teknolojileri Klulübü/BLUEWHALE

BLUEWHALE

Üye
1 Mar 2019
179
0
Ƭ☪
Merhaba arkadaşlar bugün ki konumda Disk Yazma Korumalı Hatası'nın çözümünü ele aldım umarım yardımcı olabilmişimdir...

Öncelikle bu sorun hakkında biraz bilgi vermek istiyorum ... Bazı bilgisayarlar'da harici diskler veya flaş bellekler de 'disk yazma korumalı' hatası alırız. Bu hatayı aldığımızda diskin içindeki herhangi bir dasyanın ismini dahi değiştiremeyiz.
Bazı programlar tarafından bu hale getirilen diskleri şimdi sizlerle beraber kurtaracağız.

Adım1 : başlangıç kısmına sağ tıklayıp 'komut istemi(yönetici)'seçeneğini seçiyoruz.
karşınıza aynı şekilde bu panel(cmd) çıkacaktır.

9ADq85.png

Adım2: 'diskpart' yazıp enter'a basıyoruz.

dGhXrD.png

Adım3: Öncelikle bu kısımda bilmeniz gerekn en önemli şey işlem yapacağınız diskin kaç GB olduğunu iyi bilmenizdir nedenini birazdan öğreneceksiniz.
Ve ikinci kodumuzu yazıyoruz: 'list disk' ve karşımıza böyle bir ekran çıkıyor.

EtnwFV.png

Bende şuan harici bir disk bulunmadığı için sadece bir seçenek çıktı ama harici disk varsa eğer oda çıkıcaktı. Resimde gördüğünüz gibi disk0,disk1 şeklinde ve karşısında kaç GB olduğunu gösteriyor. fazla bekletmeden diğer adımımıza geçelim =>

Adım4: şimdi doğru disk'i seçtiğinizden emin olarak kodu yazın: select disk 0,1,2,3
yani hangi numara olduğunu siz biliyorsunuz. Ben mecburen 'select disk 0' yazıyorum.

VohiNS.png

Görmüş olduğunuz gibi kolay bir şekilde tamamladık şimdi ise asıl kodumuza geçelim.

Adım5: kod: 'attributes disk clear readonly'
Kodu yazdıktan sonra diskimizi bir kere bilgisayardan çıkartıp tekrar takıyoruz.
sonuç aldığınızı göreceksiniz..

Peki yazma korumasını aktif etmek için ne yapmalıyız?

Pek tercih edilmese de olası bir durumda yazma koruması eklemek isteyen arkadaşlar için bunu da söylemek istedim.

adımlar çok basit : 4. adıma kadar hiç değiştirmeden aynı kodları yazarak 5. adıma geçiş yapıyoruz. VE 'attributes disk clear readonly' kodundaki 'clear' kısmını 'set' ile değiştiriyoruz.
yani : 'attributes disk setreadonly' aynı şekilde kodu yazdıktan sonra diski bir kere çıkartıp tekrar takıyoruz ve koruma aktif hale geliyor

PicsArt_05-23-12.08.00.gif

Son düzenleme:

coldplus

Katılımcı Üye
10 Ara 2017
428
1
Vaybe 1 hafta önce 32 gblık hafıza kartını sırf disk yazmaya korumalı diye ve çözümü bulamadım diye kırıp atmıştım. Kırdığıma pişmanım şuan. Konu için eline sağlık.

xPien

Yeni üye
20 Mar 2019
25
0
Bir ara 3 saatimi internetteki bütün yöntemleri deneyerek geçirmiştim.
Şu Diskpart, listdisk tarzı bir şeyde yapmıştım ama readonly komutunu hiç kullanmamıştım.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.