Dns Nedir? Nasil Çalışır?

NightWolf

Emektar
27 Ara 2005
722
11
about:home
Domain name system (alan adi sistemi) aslinda bir veritabanidir. sistem makine isimlerini IP adreslerine, IP adreslerini ise makine isimlerine cevirir. bunun yanisira alanadi icin gerekli e-posta sunucusu adreslerini ve alanadi sunucu adresleri gibi bilgileri (resource records) saklar.

Dns ustlendigi gorev geregi hizli olmak zorundadir. Bu yuzden sorgulamalar 512 bayttan kucuk ise UDP uzerinden calisacaktir.

Dns sistemi yazarlari dns icin gerekli bilgileri RFC lerde tanimlamislardir. (1034 ve 1035).

Ornegin www.turkhackteam.org adresine karsilik gelen IP (IPv4) adresinin 91.19.179.7 olarak bulunmasi islemini dns ler yapar.

Bunun yani sira btturk.net alanadinin MX, NS, A kayitlari da yine dns sunucular tarafindan kayitta tutulmakta ve cevaplanmaktadir.

Internetin IP uzerinden calistigi ve alanadlarinin da ihtiyac oldugu dusunulecek olur ise dns ler herzaman kullanilacaktir.

Kisaca biz web gezginimize
www.turkhackteam.org adresini yazip bilisim ordumuzun sitesine girmek istedigimizde geri planda sessizce calisip bizi dogru sunucuya yonlendiren sistemdir veya bilgi [at] btturk.net e-posta adresine mail attigimiz zaman btturk.net alanadinin MX kayitlarini bize soyleyerek bizim e-posta sunucumuzun dogru e-posta sunucu ile konusmaya baslamasini saylayan yine dns tir.
 
Son düzenleme:
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.