Doğru Tanıtım için İzlenmesi Gereken Yollar

PARVET

Üye
2 Ocak 2016
57
0
internet-reklam.png

Son yıllarda bildiğiniz üzere bir çok reklam modeli ve tanıtım şekli geliştirilmiştir. Doğru yolu izleyen site sahipleri mutlaka uygun fiyatlara sitelerini çok daha iyi duyurarak kısa zamanda istediği yere gelmiştir.

Öncelikle neden reklam vermeliyiz? Bir çok ankete göre şuanda başarıya ulaşmış bütün şirketler ve siteler kendi bütçelerine göre internet dünyası ya da farklı platformlarda kendini duyurmak için bu yola başvurmuştur. Bazı iş adamları karlarının %70 ini reklam bütçesine ayırır. Sebebi şudur doğru reklam size daha çok kar demektir.Reklam firmanızın isim ve kampanyalarının daha hızlı duyurulmasını sağlar. Böylece çok uzun vadede elde edeceğiniz geliri çok kısa zamanda elde etmeniz mümkündür. Bu bölüm için yazılacak çok konu olmasına rağmen reklamın gereğini hemen hemen herkezin bildiğini düşünerek kısa kesiyorum.

Gelelim konumuza doğru reklam nedir? Olduğundan daha az bütçe ile isminizi , firmanızı ve ürünlerinizi daha hızlı duyurma yöntemidir.

Doğru reklam nasıl uygulanır? Sadece sitenin hitine alexa pr değerleri veya google indexine göre reklam vermek doğru bir yöntem değildir. Sitenizin içeriğine uygun çok daha az hitli sitelerden gelişi güzel hite göre verilmiş yüksek hitli sitelerden daha çok hit elde edersiniz. Örneğin WS yi ele alalım. Bir aşk forumunun çoğunluğunun erkeklerin oluşturduğu ortalama 6000 hiti olan WS ye reklam vermek yerine çok daha ucuz fiyatlara günlük 400 500 hitli bayan sitelerine reklam vermesi çok daha fazla katkı sağlar. Arkadaşlar yanıldığınız bir noktada şudur. Websitenizin reklamını illa başka bir websitesinde yapacaksınız diye bir kaide yok. Örneğin ben bir Yalova sitesi açtı isem 10 tl ye küçük küçük 10 siteye 50 tl ye iyi denilebilecek 2 siteye reklam vermek yerine 100 tl ye el ilanı bastırıp 20 tl yede bir çocuğa Yalova'da dağıttırırsam çok daha ciddi ziyaretçi kaynağı sağlarım. Bunlar çok basit örnekler ama vurgulamak istediğim şudur. Alışılmış mantıkla hareket etmeyin. Çok önemli bir noktaya daha gelmek istiyorum. Sitenizin bir özelliği yoksa satış sitesi ise kampanyalarınız yoksa reklam vermeniz size fayda sağlamayacaktır. Bu kurtlar sofrasında ancak farklı , kararlı ve ilgili olursanız kazanırsınız. host sitelerini ele alalım. Sadece fiyat indirimleriyle kampanya başlıkları atıp reklam vermek yerine çok daha farklı hizmetler sunup fiyatlarıda aşşağı çekerek bunu vurgularsanız bu host firma bolluğunda çok daha etkili bir reklam sağlarsınız. Ben bir reklamcı olarak kampanyası olmayan veya rakip olduğu sitelere karşı bir farkı olmayan hiç bir sitenin veya firmanın çok pahalı bir reklamı olsada almam asla satmam. Reklamcılıkta basit bir mantık daha vardır. Malınızı siz alırmıydınız? Bu reklamı görseniz sizin için ilgi çekermiydi? Yapacağınız reklama önce sizin inanmanız gerekiyor. Yazacak çok şey var ama kaba olarak önemli noktalara deyinmek istedim. Doğru reklamlarda görüşmek üzere. Reklam konusunda kafasında soru işareti olanlar tabiki çekinmeden sorabilirler.

Şunu diyebilirsiniz sen kimsin bu sektörde başarın varmıki bize yol gösteriyorsun. Tabiki herkezin bunu sorma hakkı olduğuna düşünerek bunuda kısaca özetliyim. Yıllarca reklamcılık ve bir çok firmaya reklam danışmanlığı yaparak geçimini sağlamış biriyim. Bir çok uluslararası firma ile çalıştım şu sıralar aktif olarak reklam sektöründe olmasamda hala referanslarım sayesinde reklamcılıkla kalan vakitlerimde para kazanmaya devam ediyorum. İstenirse bir kaç referansımla görüştürebilirim. Neyse efendim umarım yararlı olur umarım biraz olsun bu konda gözünüzü açar ve reklamın ne kadar etkili olduğu anlaşılır. Reklam konusunda fikir almak isteyenler olursa çekinmeden sorabilirler. Kısa özet bir konu olsun diye açıp özetinin bile bu kadar uzun sürdüğü bir yazıyı okuduuğunuz için teşekkür ederim.

kaynak: TeknoKeyif.Net - Yeni Nesil Teknoloji Forumu

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.