Çözüldü dolandırılma vakası

qphoenix

Üye
23 Nis 2019
220
19
merhabalar dostlar,
direkt konuya gireyim, birkaç gün önce abim bilindik bir websitesi üzerinden yaptığı bir alışverişte dolandırıldı. Savcılığa suç duyurusunda bulunucaz. Sorum şu ben bu şahısın ip adresini alırsam ek fayda sağlar mıyım? veya bir nevi hack uyguladığım için benim başım belaya girer mi?

Moderatör tarafında düzenlendi:
2 Nis 2019
1,653
10
3
Geçmişten...
merhabalar dostlar,
direkt konuya gireyim, birkaç gün önce abim bilindik bir websitesi üzerinden yaptığı bir alışverişte dolandırıldı. Savcılığa suç duyurusunda bulunucaz. Sorum şu ben bu şahısın ip adresini alırsam ek fayda sağlar mıyım? veya bir nevi hack uyguladığım için benim başım belaya girer mi?

Yani ipucu toplamak davanın çözülmesinde katkısı olabilir ama bir yandanda suç olabilir bilemeyeceğim valla :D sen yine yapma belki suçsuz durumundan suçlu olursun belli olurmu :D :D

qphoenix

Üye
23 Nis 2019
220
19
Ⱨ₳₵₭ĐɆⱤ₮;9146142' Alıntı:
Yani ipucu toplamak davanın çözülmesinde katkısı olabilir ama bir yandanda suç olabilir bilemeyeceğim valla :D sen yine yapma belki suçsuz durumundan suçlu olursun belli olurmu :D :D

teşekkür ederim, milleti tutuklatalım derken kendi başımızı da yakmayalım :)

boole

Ar-Ge Ekibi Proje Yöneticisi
12 Nis 2019
735
201
.Net Core
merhaba
sorun çıkmaz ama bunu yapış şekilinede bağlı şimdi adamı ürkütürsen bir ton incir berbat olur. eğer bir web sitesi ise gerekli kanıt ve delileri hazırlayıp sunmanız yeterli olacaktır ip vs bulunur.

MrAlphaPvP

Üye
26 Haz 2020
152
2
Tahtalı Köy
merhabalar dostlar,

Başka bir bilgesiyardan örneğin internet cafeden saldır kimse bulamaz açığı ararsız kafede yaparsın . Ama dava açtıysanız gerek yok

DeSTuRSuZz_

Kıdemli Üye
10 Ara 2015
3,577
4
Eğer bilindik olan yer Trendyol gibi bir yer ise, firmaya başvurmanız daha iyi olur. Mahkeme işleriyle uğraşmazsınız, sizin yerinize bilindik bu yer uğraşır. Trendyol gibi büyük firmalar kullanıcılarını mağdur etmemek için ellerinden geleni yaparlar. Size ödemenizi geri verip, satıcıyı sistemden banlarlar. Hatta maddi kaybınızdan yakınıyorsanız beraber dava açabiliyorsunuz diye biliyorum. Sonuçta o büyük firmanın da adı kötüleniyor.

qphoenix

Üye
23 Nis 2019
220
19
merhaba
sorun çıkmaz ama bunu yapış şekilinede bağlı şimdi adamı ürkütürsen bir ton incir berbat olur. eğer bir web sitesi ise gerekli kanıt ve delileri hazırlayıp sunmanız yeterli olacaktır ip vs bulunur.

müşteri gibi yaklaşıp fake siteyle ip adresini alıp satın almaktan vazgeçtiğimi söylemeyi düşünüyordum ama benim de başım belaya girebileceği için vazgeçtim.

Başka bir bilgesiyardan örneğin internet cafeden saldır kimse bulamaz açığı ararsız kafede yaparsın . Ama dava açtıysanız gerek yok

savcılığa ip adresini verdiğimde bana nerden bulduğumu sorarlarsa? ki büyük ihtimalle sorarlar.

Eğer bilindik olan yer Trendyol gibi bir yer ise, firmaya başvurmanız daha iyi olur. Mahkeme işleriyle uğraşmazsınız, sizin yerinize bilindik bu yer uğraşır. Trendyol gibi büyük firmalar kullanıcılarını mağdur etmemek için ellerinden geleni yaparlar. Size ödemenizi geri verip, satıcıyı sistemden banlarlar. Hatta maddi kaybınızdan yakınıyorsanız beraber dava açabiliyorsunuz diye biliyorum. Sonuçta o büyük firmanın da adı kötüleniyor.

evet aslında bir yandan da lara için üzülüyor çünkü 2 ay sırf bu ürün için çalışıp para biriktirdi. birkaç yerden de borç aldı, mağdur oldu.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.