Donanım Donanıma ayrılan ram sorunu

LahmacunBey

Uzman üye
30 Tem 2016
1,582
3
Fırın
Merhabalar 16 gb ramim mevcut daha 3 ay öncesine kadar 16 gbnin 16sını da okuyan sistem sebebini bilmediğim şekilde 8 gbsini donanıma ayırmış
amd ryzen işlemcim var

işlemci soğutucusunu gevşetmeyi denedim
msconfig ayarını denedim
ramlerin yerlerini değiştirmeyi denedim
ramleri temizlemeyi denedim
ama malesef hiçbiri bir işe yaramadı bilgisayar ramleri okuyor ama 8 gbsini donanıma ayırıyor yardımcı olursanız sevinirim son çarem burası

'CaptainKanka

O Şimdi Asker!
14 Eki 2012
1,683
34
1,263
localhost/admin.php
paylaşılan 8 gb ram dahili ekran kartınız tarafından kullanılır ve boşaltılamaz. başlat dxdiag yazıp enterlayın. Sonra çıkan panelden ekran sekmesine tıklayın ve fotoğrafını burada paylaşın. Eğer dahili ekran kartı tarafından kullanılıyorsa emin olalım.
ek olarak
bu linktekileri uygulayabilirsiniz

LahmacunBey

Uzman üye
30 Tem 2016
1,582
3
Fırın
paylaşılan 8 gb ram dahili ekran kartınız tarafından kullanılır ve boşaltılamaz. başlat dxdiag yazıp enterlayın. Sonra çıkan panelden ekran sekmesine tıklayın ve fotoğrafını burada paylaşın. Eğer dahili ekran kartı tarafından kullanılıyorsa emin olalım.
ek olarak
bu linktekileri uygulayabilirsiniz

ayrıca görev yöneticisinde donanıma ayrılmış 8 gb yazıyor

baya bi araştırdım biosdan internal graphic ayarlarını yapıyorlar chipset üzerinden fakat ben biosu güncellememe rağmen chipsette öyle bir ayar görünmüyor bizzat aynı marka ve model anakart bioslarına baktım ama herşey aynı ama chipsetteki ayar sekmesi aynı değil

'CaptainKanka

O Şimdi Asker!
14 Eki 2012
1,683
34
1,263
localhost/admin.php
baya bi araştırdım biosdan internal graphic ayarlarını yapıyorlar chipset üzerinden fakat ben biosu güncellememe rağmen chipsette öyle bir ayar görünmüyor bizzat aynı marka ve model anakart bioslarına baktım ama herşey aynı ama chipsetteki ayar sekmesi aynı değil
windows updATE normalde açık mı? yeniden format atıp hizmetllerden onu kapatıp kullanın yüksek ihtimal update ile gelen verilerde çakışmalar olmuş olabilir.

'Halaskâr

Kıdemli Moderatör
4 Ara 2020
1,198
2
1,091
Midgard
Merhabalar 16 gb ramim mevcut daha 3 ay öncesine kadar 16 gbnin 16sını da okuyan sistem sebebini bilmediğim şekilde 8 gbsini donanıma ayırmış
amd ryzen işlemcim var

işlemci soğutucusunu gevşetmeyi denedim
msconfig ayarını denedim
ramlerin yerlerini değiştirmeyi denedim
ramleri temizlemeyi denedim
ama malesef hiçbiri bir işe yaramadı bilgisayar ramleri okuyor ama 8 gbsini donanıma ayırıyor yardımcı olursanız sevinirim son çarem burası
sisteminiz linux mü yoksa windows mu acaba?

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.