Dosya Şifreleme

Gsliolan

Katılımcı Üye
19 Eki 2014
357
0
Merhabalar. Bildiğiniz üzere internette EXE,resim vb. dosyaları şifrelemeye yarayan programlar mevcut. Bu tarz programların çalışma mantığı nedir? Nasıl Şifreler? Daha doğrusu EXE gibi uzantıların açıldığında şifre sorması gibi işlemleri yaparken bu işlemi yapacak kodlar nereye nasıl yazılır EXE içinde? Umarım sorumu anlatabilmişimdir.

Gsliolan

Katılımcı Üye
19 Eki 2014
357
0
Ayrıca örnek vermek gerekirse diyelim ki elimde bir exe programı var ben bunun kaynak kodlarını şifrelemek istiyorum ki böylece bir başkası programımın kaynak kodlarını göremesin veya kırmakta zorlansın. Bunun için bir kaç program vardı sanırım. Bu tarz programın nasıl çalıştığını hedef EXE üzerinde ne işlem yaptığını ve nasıl yaptığını merak ettim. Bu tarz programı python üzerinden yapmaya kalksam neleri bilmem, neleri araştırmam gerekir konu başlıklarıda olur verirseniz sevinirim.

Merhaba,

Aes şifreleme algoritması tekniğine bir bakarsan anlarsın. Winrari şifreleme mantığı aes exe yi pek bilmiyorum dostum.

Evet bunları görmüştüm ama bunlar metinleri şifreliyor ? Exe,resim gibi programların kendisini nasıl şifrelerim? Mantığı bunun gibi midir?

Önerilerinizi inceledim fakat malesef soruma yanı olmadı.

evet bu şekilde şifreleniyor ama anlamsızca şeyler eklenerek değil. bağzı algoritmalara göre. sonuçta şifrelerken makinanın okuyamayacağı hale getirirsen, sende okuyamazsın.

peki makinanın anlayacağı şekilde programlar nasıl şifreliyor ? Ben bunu pythonla nasıl yazabilirim yani ? internette araştırabileme için bir konu başlığı vs. önerebilirmisiniz?

Bu arada yine söylüyorum programımı şifreleyecek başka program istemiyorum. Kendim şifreleme programı nasıl yazarım onu söylüyorum. Şifrelemeden kastım metin değil exe gibi programları şifrelemek.

Moderatör tarafında düzenlendi:

P4RS

Özel Üye
8 Ocak 2017
5,156
58
Ankara
Evet bunları görmüştüm ama bunlar metinleri şifreliyor ? Exe,resim gibi programların kendisini nasıl şifrelerim? Mantığı bunun gibi midir?

Muhtemelen bunun gibidir. Exe yi şifrelemek için internette ki araştırmam ve kullanıcıların yorumlarına göre smartassembly programını öneriyorlar. Birkaç tane daha önerdikleri var öğrenmek istersen konuya mesaj at görürüm ben :)

Gsliolan

Katılımcı Üye
19 Eki 2014
357
0
Muhtemelen bunun gibidir. Exe yi şifrelemek için internette ki araştırmam ve kullanıcıların yorumlarına göre smartassembly programını öneriyorlar. Birkaç tane daha önerdikleri var öğrenmek istersen konuya mesaj at görürüm ben :)

Evet biliyorum o programı kullandım benim amacım onun nasıl çalıştığını, hedef dosya üzerinde şifrelemeyi nasıl yaptığını öğrenmek :) Aynı zamanda bunun gibi pythonla bir program yazmak :)

Gsliolan

Katılımcı Üye
19 Eki 2014
357
0
Size Az önce yaptığım bir python projesini anlatıcam belki bu sorumu daha açık dile getirebilmemi sağlar.
python ile resim dosyasını "rb" modunda açtım. resim dosyasını byte şeklinde aldım. Bu byte kodlarının içerisine rastgele bir yerine çeşitli harfler vs. koydum ve yeni byte ile yeni png dosyası ürettim ve sonuç dosya hasarlı. :) 2. bir programla hasarlı dosyayı byte olarak okudum ve o eklediğim yerlerdeki harfleri,rakamları vs. çıkardım. elde ettiğim yeni bytrler ise ilk başta eklemeden önceki haliyle aynı oldu ve onu png olarak kaydettim. Ve resim açıldı. Yani Şifreleme mantığı bu şekildemi yani dosyanın byteını çeşitli şekilde şifrelemek mi? eee ozaman exe programları şifrelendiği halde nasıl çalışıyor?

Zenotron

Uzman üye
20 Şub 2016
1,872
0
2048
Size Az önce yaptığım bir python projesini anlatıcam belki bu sorumu daha açık dile getirebilmemi sağlar.
python ile resim dosyasını "rb" modunda açtım. resim dosyasını byte şeklinde aldım. Bu byte kodlarının içerisine rastgele bir yerine çeşitli harfler vs. koydum ve yeni byte ile yeni png dosyası ürettim ve sonuç dosya hasarlı. :) 2. bir programla hasarlı dosyayı byte olarak okudum ve o eklediğim yerlerdeki harfleri,rakamları vs. çıkardım. elde ettiğim yeni bytrler ise ilk başta eklemeden önceki haliyle aynı oldu ve onu png olarak kaydettim. Ve resim açıldı. Yani Şifreleme mantığı bu şekildemi yani dosyanın byteını çeşitli şekilde şifrelemek mi? eee ozaman exe programları şifrelendiği halde nasıl çalışıyor?
evet bu şekilde şifreleniyor ama anlamsızca şeyler eklenerek değil. bağzı algoritmalara göre. sonuçta şifrelerken makinanın okuyamayacağı hale getirirsen, sende okuyamazsın.

anonuser23532

Kıdemli Üye
9 Ara 2017
2,602
12

ConfuserEx github inceleyebilirsiniz.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.