Dövme Ve Din

kakas

Yeni üye
7 Haz 2016
31
0
Bazısı mekruh diyor,bazısı Peygamber Efendimiz Hadiste lanetlemişti diyor ne yapsam çok kararsızım kesin bir bilgiye sahip olan varmı?

Böyle bir forum değil biliyorum ama buradaki insanların diğerlerinden daha kültürlü,bilgili olduğundan eminim.

#By.KapTaN

Kıdemli Üye
14 Mar 2017
2,340
7
Teşkilat
Merhabalar,
Biliyorsunuz dövme derinin altına işleniyor. Derinin altına işlendiği için abdest (gusül abdesti veya normal abdest) alırken su temas etmiyor. Su temas etmeden abdest olur mu ?
Tabiki de fetva verecek kadar bilgili değiliz...
İyi Forumlar

Fanexsx

Katılımcı Üye
21 Ağu 2016
502
1
Anadoludan
Şimdi 2.2=4 onun için sana şöyle diyeyim gerçek lazerle yapıtırıcaksan Abdest geçmez ama çakma deri üstüne olanlardan yaparsan belki altını çiziyorum belki sıkıntı olmaz.

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
390
Ankara
Bazısı mekruh diyor,bazısı Peygamber Efendimiz Hadiste lanetlemişti diyor ne yapsam çok kararsızım kesin bir bilgiye sahip olan varmı?

Böyle bir forum değil biliyorum ama buradaki insanların diğerlerinden daha kültürlü,bilgili olduğundan eminim.

Mekruh değil, haramdır. Boya derinin içine nüfuz etmiştir, ondan "abdestin kabul olmaz" diyenlere bakma, bal gibi olur, derin suya direkt olarak nüfuz ediyordur. Yaptırırsan bir haram işlemiş olursun.

İslam dininde affedilmeyen sadece bir kaç günah vardır; mesela fasık olursan, yani önce dinden çıkıp, ardından müslümanların aleyhinde çalışırsan, o zaman katlin vaciptir, affedilmezsin. Kul hakkı hak sahibine aittir, affedilmez. Allah'a şirk koşmak bile, çok büyük günah da olsa, affedilir. Önemli olan fasıklık yapmamış, yani şirke düştükten sonra müslümanlara zarar vermemiş olmandır.

Dövme böyle bir günah değil, affedilir.. Ama yapmasan daha iyi be kardeş.. Ben üniversitede iken bir deri bir kemiktim, kaburgalarım sayılırdı. Şimdi 100 kiloyum. O zaman mesela bir güvercin dövmesi yaptırmış olsaydım koluma, şimdiye gerile gerile tavuk dövmesine dönüşecekti. "Kalıcı" bir şey yaptırmadan önce çok ama çok iyi düşün.

HzWinchester

Yeni üye
16 Mar 2018
20
0
Teksas
Öncelikle merhaba, kendi açımdan konuşucam öncelikle çoğu kişi su temas etmediği için gusul abdesti vs alınmadığını söylüyor su temas etmeyen deri çürümez mi ? zaten çoğu kişi sakalları uzatıp kendi kendine saçmalıyorlar ne yapacağımızı şaşırıyoruz, eğer yaptırmayı cidden düşünüyorsan detaylı araştır Kurani Kerim vs, yaptıracağın dövmeyi de ileriyi düşünerek yaptır günümüzde çoğu kişi elinin üstüne gül vs gereksiz şeyler yaptırıyor yaptıracağın dövmeyi iyi düşün Sağlıcakla.

GhostMagician

Katılımcı Üye
25 Ağu 2017
279
0
Öncelikle merhaba, kendi açımdan konuşucam öncelikle çoğu kişi su temas etmediği için gusul abdesti vs alınmadığını söylüyor su temas etmeyen deri çürümez mi ? zaten çoğu kişi sakalları uzatıp kendi kendine saçmalıyorlar ne yapacağımızı şaşırıyoruz, eğer yaptırmayı cidden düşünüyorsan detaylı araştır Kurani Kerim vs, yaptıracağın dövmeyi de ileriyi düşünerek yaptır günümüzde çoğu kişi elinin üstüne gül vs gereksiz şeyler yaptırıyor yaptıracağın dövmeyi iyi düşün Sağlıcakla.

Derimizdeki hücreler büyük oranla damarlardan kan yoluyla beslenir bu nedenle çürümez ve iğneyle yapılan dövme suyu geçirmez...İyi forumlar

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
390
Ankara
Derimizdeki hücreler büyük oranla damarlardan kan yoluyla beslenir bu nedenle çürümez ve iğneyle yapılan dövme suyu geçirmez...İyi forumlar

Derimiz hava ile temas etmezse çürür. Hatta daha da kötüsü, biz farkında bile olmasak da derimiz aracılığı ile de solunum ve boşaltım yaptığımızdan dolayı vücudumuz da zarar görür. Bundan dolayı derisinin büyük bir oranı yanmış kişiler bunun harici herhangi bir yaralanmaları olmasa da ölebilir.

İğne ile yapılan dövmede, boya derinin altına, epidermis tabakaları arasına enjekte edilir. Yani derinin üstünde bir şey kalmaz. Tabii deri üstünde bile olsaydı, su geçirmeyip hava geçiren bir çok madde vardır. Yani deri gene çürümezdi. Ama abdesti engellemez, o başka mesele. Derinin üstünde, suyu engelleyen bir şey yoktur.

By_ShaDoW2

Yeni üye
20 Eyl 2008
39
0
Muğla
Herkese Selamlar Arkadaşlar;

Forumda böyle bir konuya böyle bir ilgi ve böyle güzel açıklamalar, yorumlar, kaynaklar...
Bu forum sevilmez de hangisi sevilir <3 :yo :)

Kakas kardeşim, konu için her arkadaşımın yazdığına katılıyorum ve eklemek istiyorum;

Dövme için üretilen yeni mürekkepler nano sistemlerle üretilip, su geçiren cinse çevrildiği söyleniyor, günümüz teknolojisini biliyorsun zaten ama doğruluğu tartışılır.

Ancak mürekkep veya gusülden önce bir konu daha var ki, emanet edilen bedenimize iğnenin verdiği acıdır...
Bir Müslümanın zaruri haller veya sağlık durumu dışında kendi canına zarar vermesine bağlı hükümler hadislerle ortadadır... Bu konuyu buraya açacak kadar güzel kalbin var ki araştıracağına eminim. :)

Kaldı ki Müslüman ince düşünendir, dövme gösteriştir, aksi de var ama pek nadirdir :)

Ayrıca çok da güzel durmuyor kardeş, buradan göremiyorum ama eminim yakışıklı/güzel bir kardeşimizsin ki Allah seni sanal ortamdaki çöplükte bile sana yorum yapan böyle güzel insanlarla buluşturmuş :)

vesselâm... :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.