Drivedroid ile [USB BELLEĞE] persistent Ubuntu kurulumu

Thanders

Üye
8 Ocak 2017
230
0

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Drivedroid ile nasıl telefon-tablet gibi akıllı bir cihazımımız kullanarak telefon-tabletin hafızasına persistent Ubuntu kurulumunu anlatacağım.

1. Drivedroid kurulumu

Bu linki kullanarak sizlere vereceğim apkyı android cihazınıza kurun.

LİNK:

https://yadi.sk/d/TfOYsh-f3JnTfw

Virus Total : https://www.virustotal.com/en/file/...b2d7f8e0a34071c9d8deb99e/analysis/1496486912/

2.Ubuntu’yu kuracağımız image dosyasını oluşturma

1) Sağ alt köşede kırmızı “+” simgesine tıklıyoruz.

2) “Create blank image” yazan bölüme tıklıyoruz.

3) “Filename” yazan kısma istediğiniz ismi yazabilirsiniz, ben “Ubuntu”yu tercih ettim

4) “Size” yazan kısma ne kadar yer ayıracağımızı yazacağız. Hemen sağında bulunan “MB” kısmına tıklayarak boyut cinslerini görebilirsiniz. Ben 26 GB verdim.

5) “Filesystem” yazan kısma dokunmayın, “None” olarak kalsın.

6) Sağ üst kısımda olan “Create” yazan kısma tıklayarak dosyamızın oluşmasını bekleyelim.

Biraz zaman alabilir.

3. Başka bir usb’ye Ubuntu’nun iso dosyasını yazma

Ben Rufus 2.1 sürümünü kullandım.

Resmi sitesinden sizde aynı versiyonunu indirirseniz sorun çıkmayacaktır.

Forumumuzda eskide olsa kullanımı anlatan bir konu var.

LİNK:

http://www.turkhackteam.org/resimli-program-anlatimi/1343426-rufus-kullanimi-resimli-anlatim.html

Muhtemelen çalıştırdığınızda size gerekli dosyaları yüklemek için izin isterse izin verin.

Güncel sürümü de yüklemek isteyebilir size kalmış bir şey ama ben benim kullandığım sürümle devan etmenizi öneririm.

Technopat’da da bir rehber var ikisinide okursanız sizin için iyi olur.

LİNK:

https://www.technopat.net/sosyal/konu/uefi-windows-8-1-usbye-yazma.90572/

4. Ubuntu’yu oluşturduğumuz image dosyasına yazma

İmage dosyamız ve usbmiz hazırsa kuruluma geçelim.

Ben güncel sürüm olan 17.04 Desktop sürümünü tercih ettim.

Onun dışında zaten Ubuntu’nun kurulum sihirbazı çok büyük değişiklik göstermiyor başlıkları takip ederek diğer sürümlerde de aynı sonucu elde edebilirsiniz.

1) Usb belleğinizi çalıştığından emin olduğunuz bir porta bağlayın ve bilgisayarınızı kapatın.

2) Bilgisayarı tekrar açın ve bios ayarlarına girin. Ok tuşlarını kullanarak “BOOT” yazan kısma gelin.Usb belleğin adı yazan kısmı en üste getirin kayıt edin ve çıkın.Bios rehberi zaten alt kısımda yazıyor.Biosunuz dediğim gibi bir yapıya sahip değilse internetten bios modelinizi araştırarak bilgi edinebilirsiniz.

3) Yavaş yavaş Ubuntu çalışmaya başladı. O güzel mor arka plan üzerinde ubuntu yazısını gördük.

Biraz daha sabredelim ki arayüze atsın bizi. Ve işte geldi önümüzde şuan “Try Ubuntu” ve “İnstall Ubuntu” var. AMAN dikkat biz “Try Ubuntu”yu seçeceğiz. Yani Live olanı.

Şimdi arayüze attı bizi.

4) Şimdi tabletimizi-telefonumuzu alıp Drivedroidi açıyoruz.oluşturduğumuz image dosyasının üzerine tıklıyoruz ve “Drive able” kısmını seçiyoruz. Seçtikten sonra image dosyamızın yanında üzerinde “KİLİT OLAYAN” bir usb sembolü çıkmış olması lazım.Eğer böyleyse devam edebiliriz.

5) Ara kablo yardımıyla telefon-tabletimizi bilgisayara bağlıyoruz.

6) Terminal (Uçbirim)’i açarak “sudo gparted” yazıyoruz. Biraz bekletiyor. Açıldığı zaman sağ üstde “/dev/sdX” tarzı bir şey yazıyor olması lazım(X değişebilir). Oraya tıklıyoruz. Küçük bir liste açılıyor. İmage dosyamıza ne kadar GB verdiysek ordan görebiliriz boyutları hemen sol kısımda yazıyor. Emin olmak için seçin ortada duran büyük çubuk gri ve üzerinde “unallocated” yazıyorsa doğru yerdeyiz demektir. Benimki “/dev/sdc” gözüktü bu ismi unutmayın sizinkinde ne gözüktüğü önemli değil.Bir kenara not edin.

7) İnternete bağlandıktan sonra masaüstüne dönerek “İnstall Ubuntu” yazan yazılımı çalıştırıyoruz. Ve o klasik arayüzle karşılaşıyoruz.

8) “Preparing to install Ubuntu” yazan kısımla yani ilk pencereyle karşılaşıyoruz ben seçmeme taraftarıyım çünkü daha sonra elimizle de indirebliriz 3. parti yazılımları yani tamamen size kalmış.

9) “İnstallation tpye” yazan kısımdayız burası ÇOK önemli dikkat etmemiz gereken bir nokta.

Gördüğünüz gibi indirme çeşitleri sunuldu.

Ilk sırada diski temizle-sil ve Ubuntuyu kur(Erase disk and install Ubuntu” biz bunu

“Something else” yazan yeri seçiyoruz ve “Continue” diyoruz.

10)Önümüze disk listesi geldi. Bakın en aşağıda bizim image dosyamız var benimki “/dev/sdc”ydi sizinki başka bir şey olabilir önemli değil bir yere not alın demiştim, işte burada lazım.

“/dev/sdc” nin üzerine iki kez tıkladıktan sonra bir uyarı metni geliyor bellekteki tüm veriler silinecek diye “Continue” diyerek devam edelim. Fark ettiyseniz “/dev/sdc”nin altında “freespace” adında bir şey çıktı ve “Size kısmında MB cinsinden boyutu yazıyor. “free space” yazan kısmın üstüne gelerek iki kez tıklıyoruz. “Create partition” ksımı çıktı.Size yazan kısımda ne kadar yer vereceğiniz var burada isterseniz swap alanı oluşturabilirsiniz ama 26 GB az bir yer olduğu için ben oluşturmadım.Oluşturmak isteyenler ne kadar vermek istiyorlarsa “size” yazan bölüme girip “Use as” kısmından “Swap area”yı seçebilirler. Ardından yine aşağıda kalan “free space” yazan yere çift tıklayıp “size” belirleyip “Use as” kısmına “Ext4 journaling file system” seçip “Mount point” yazan yere “/” seçerek devam edebilirler. Benim gibi yapmak istemeyenler direk ikinci aşamayı yani swap belirlemeden Ext4 belirlliyip “mount point” yazan kısma “/” seçebilirler.

Daha sonra yine bura ÖNEMLİ “Device fo boot loader installation” yazan kısıma “/dev/sdc” seçmelisiniz DİKKAT ÇEKİYORUM “/dev/sdc1” DEĞİL direk “/dev/sdc” olmak zorunda.

11) Artık kalan kısımlar normal kurulum tek farklı olan yer ordaki kuracağımız disk yeriydi.

Bundan sonra neredesiniz isminiz ne gibi sorulara cevap vererek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

12) Kurulum bitince yeniden başlatmak yerine bilgisayarı kapayın ve drivedroidden img dosyasasına tıklayarak Eject edip tekrar Drive able seçerek tekrar başlatabilirsiniz.

Drivedroid yerine başka bir usb de kullanabilirsiniz.

İŞİNİZE YARADIYSA TEŞEKKÜR ETMEYİ UNUTMAYIN.

Son düzenleme:

Thanders

Üye
8 Ocak 2017
230
0
Dostlar, konu anlaşılır değil mi? Ne teşekkür eden var ne yorum yapan var.Eğer bir eksik var ise söyleyin, ben de düzeltiyim.

Teşekkürler.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.