dual boot olarak Linux yükledim Windowsa giremiyorum

kralkaral

Yeni üye
20 Haz 2019
14
0
Arkadaşlar merhaba ben bi halt yedim ve linuxu windowsun yanına kurdum
diskden bi bölme oluşturum usbden linuxu o bölmeye kurdum. Başlangıçta grub ekranı geliyor ama windows 10 seceneği yok bilgisayarımın biosuna önceden de giremiyordum. windows 10da iken yeniden başlata shifte basılı tutarak usb ile linuxu yükledim. ama şimdi windows seceneği olmadığı için windowsa giremiyorum lütfen yardım edin yalvarırım ne yapcagımı şaşırdım. önemli dosyalarım vardı windows da

kralkaral

Yeni üye
20 Haz 2019
14
0
baktım ama ne yapacağımı bilmiyorum hala. ek olarak şunu ekliyim hddyi çıkartıp çalıştırmayı denedim direkt olarak bios ekranı geldi. sıralamalarda 1. linux 2. Windows boot loader

windowsu 1. sıraya alıp kaydetip çıktım hdd takıp tekrar açınca pcyi yine aynı linux açıldı.

kralkaral

Yeni üye
20 Haz 2019
14
0
Grub menünüz güncellenmemiş anlaşılan sudo update-grub komutunu çalıştırıp çıktısını verir misiniz

tabi
Grub yapılandırma dosyası oluşturuluyor ...
Found background image: /usr/share/images/desktop-base/desktop-grub.png
Bulunan linux kalıbı: /boot/vmlinuz-4.19.0-kali5-amd64
Bulunan initrd kalıbı: /boot/initrd.img-4.19.0-kali5-amd64
Bulunan linux kalıbı: /boot/vmlinuz-4.19.0-kali4-amd64
Bulunan initrd kalıbı: /boot/initrd.img-4.19.0-kali4-amd64
bitti

leaks

Katılımcı Üye
29 Eki 2018
864
1
Anladığım kadarıyla menüde gözükmüyor, göstermek için GRUB'ın config dosyasını düzenlemeniz lazım. Şu dosyayı root yetkisiyle düzenlememiz lazım:

Kod:
/boot/grub/grub.cfg
Ancak öncelikle Windows'un UUID'ini almamız lazım:
Kod:
KONUM=sda3
NOT: üstteki komutu yazarken sda3'ü windows'un bulunduğu yerle değiştirin. (örnek: sda2)
Daha sonra,
Kod:
W_UUID=$(lsblk -o UUID,NAME | grep $KONUM | sed "s/├─$KONUM//")
Üstteki komutu girin.
Daha sonra ise altta yazdığım komutları girin:

Kod:
su -c [COLOR=#b83838]"echo \"

menuentry \"Windows 10\" {
     insmod ntfs
     insmod ntldr
     insmod part_msdos
     insmod search_fs_uuid
     search --no-floppy --fs-uuid --set=root [/COLOR][COLOR=#b04040]$W_UUID[/COLOR][COLOR=#b83838]
     ntldr /bootmgr
}

\" >> /boot/grub/grub.cfg"[/COLOR]

su -c  [COLOR=#b83838]"cat /boot/grub/grub.cfg | sed 's/Windows 10/\"Windows 10\"/' > grubCfg.yeni "[/COLOR]
 su -c [COLOR=#b83838]"cat grubCfg.yeni > /boot/grub/grub.cfg"[/COLOR]
[COLOR=#b83838]
[/COLOR]
[COLOR=#b83838]
[/COLOR]
yukarıdakileri yazın (aşağıda biraz daha kod var, hepsini kopyalamayı unutmayın). Daha sonra,
Kod:
su -c "grub-install /dev/sda"
Daha sonra sistemi yeniden başlatın.

kralkaral

Yeni üye
20 Haz 2019
14
0
Anladığım kadarıyla menüde gözükmüyor, göstermek için GRUB'ın config dosyasını düzenlemeniz lazım. Şu dosyayı root yetkisiyle düzenlememiz lazım:

Kod:
/boot/grub/grub.cfg
Ancak öncelikle Windows'un UUID'ini almamız lazım:
Kod:
KONUM=sda3
NOT: üstteki komutu yazarken sda3'ü windows'un bulunduğu yerle değiştirin. (örnek: sda2)
Daha sonra,
Kod:
W_UUID=$(lsblk -o UUID,NAME | grep $KONUM | sed "s/├─$KONUM//")
Üstteki komutu girin.
Daha sonra ise altta yazdığım komutları girin:

Kod:
su -c [COLOR=#b83838]"echo \"

menuentry \"Windows 10\" {
     insmod ntfs
     insmod ntldr
     insmod part_msdos
     insmod search_fs_uuid
     search --no-floppy --fs-uuid --set=root [/COLOR][COLOR=#b04040]$W_UUID[/COLOR][COLOR=#b83838]
     ntldr /bootmgr
}

\" >> /boot/grub/grub.cfg"[/COLOR]

su -c  [COLOR=#b83838]"cat /boot/grub/grub.cfg | sed 's/Windows 10/\"Windows 10\"/' > grubCfg.yeni "[/COLOR]
 su -c [COLOR=#b83838]"cat grubCfg.yeni > /boot/grub/grub.cfg"[/COLOR]
[COLOR=#b83838]
[/COLOR]
[COLOR=#b83838]
[/COLOR]
yukarıdakileri yazın (aşağıda biraz daha kod var, hepsini kopyalamayı unutmayın). Daha sonra,
Kod:
su -c "grub-install /dev/sda"
Daha sonra sistemi yeniden başlatın.
Windows secenegi geldi fakat hata yaziyor.

kralkaral

Yeni üye
20 Haz 2019
14
0
Nasıl bir hata? Buraya atabilir misiniz?
Bu arada önemli dosyalarım var demişsiniz, korkmayın onlara GNU/Linux'tan erişilebilir. Linux'un NTFS dosya sistemi desteği de var.

Hata: '/boot/grub/x86_64-efi/ntldr.mod dosyasi bulunamadi.
Hata: `ntldr' komutu bulunamıyor.
Devam etmek icin herhangi bir tuşa basin...

Önceden de secenegi getirmeye çalıştım bikac kod yazdim bakarak netten o da hata veriyor o da şu şekilde

Hata: disk `hd0, msdoss1' bulunamadi

Sizin verdiğiniz kodlar ikisinden birine hata verdi önceden yaptığım hangisi anlayamadığım için ikisinide yazmak istedim.

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.