Oyun Düşüp Yükselen FPS Sorunu

mustidj38

Katılımcı Üye
1 Şub 2011
286
0
KAYSERİ
Beyler Selamın Aleyküm benim bir problemim var bilgisayarım önceden hiç böyle yapmazdı bu tür problem ile hiç karşılaşmadım ama son 1 aydır aynı şeyi yaşamaktan cidden sıkıldım. Oyunlarda çok akıcı bir biçimde oynarken şimdi 10 saniye normal 25 saniye donarak oynuyorum lütfen yardımcı olun bu konu hakkında formatsız bir çözüm varsa söyleyebilirmisiniz.Format atmak benimde aklıma geldi ama üniversite dolayısıyla programlarımın şuanda durması gerekiyor.
Bu konu hakkında yardımcı olabilecek olan varsa bi yardım ederseniz sevinirim

PC ÖZELLİKLERİ:
İşlemci:intel core i5-8250u 1.60ghz 1.80 ghz 8 çekirdek
ram:8gb ram
görüntü kartı:nvidia 930mx
Marka Ve Model: Asus Vivobook Notebook

Moderatör tarafında düzenlendi:

Soulfly12

Katılımcı Üye
16 Mar 2017
366
1
İşlemci ve ekran kartının sıcaklık değerlerine bak genellikle ısındığı için drop yersin aşırı ısınma varsa servise gönderebilirsin veyahut ekstra Bi soğutucu yararlı olacaktır.

ѕeleɴια

Kıdemli Üye
18 May 2018
2,619
905
ZYZZ
Bilgisayarın gayet iyi ama sen iyi bakmıyorsun sanırım.
Bilgisayarına son zamanda yaptığın değişiklikler, ayalarlar var ise bunları sistem geri yükleme ile geri al. Son zamanlarda indirdiğin şeylerden kaynaklı da olabilir.
Bilgisayarının güzel bir temizliğe ihtiyacı var CCleaner ile yapabilirsin.
Temp klasörünün içindeki dosyaları sil.
Bilgisayarını oyun modunu aç kesinlikle
Driver booster yükle ve oyun modunu aç
ekran kartı güncellemesi yap
Timer Reset indir
oynadığın oyun için fps boost dosyası indirip fps inde yükselme sağlayabilirsin eğer daha kötü olursa yaptıklarını geri al
Bilgisayarını hızlandırmak için youtube da çeşitli ram işlemci ayarları var onları yap eğer daha yavaşlarsa sistem geri yükleme ile geri alabilirsin
Bilgisayarının işlemcisi yorulduğundan dolayı ısınıp yavaşlama yapabilir. Bunun için görev yöneticisinden işlemcini yoran şeyleri kapat. Ve oynadığın oyunu işlemcinin maximum perfermansa ayarla bu sayede işlemcinin büyük bir kısmı kendisini oyuna verecek ve daha iyi bir performans alacaksın
İyi forumlar..

hayalet18

Kıdemli Üye
3 Şub 2015
2,327
2
ERMENISTAN
mustidj38
1 üniversite programlarının kullandığın programların setupları ve keyleri crackları al , öyle format at
2 driverleri ve bios güncelle
3 leptop garanti yoksa, termal macun ve termal pad yenilerini koy, fanı yaglı kontak sprey ile temizle,
4 oyunları optımızasyon sorunları olabilir, en dusuk ayarlara cek oyle oyna, msı afterburner ile oyun ıcı ram işlemci ekran kartı hdd, yükte fan devır hızı, ısınma felan hepsıne bak

RageUnseen

Adanmış Üye
29 Ağu 2015
6,880
246
İstanbul
Kasa içi tozlanmış olabilir garantili değil ise içini açıp temizleye bilirsin ve kasanı kapalı bir yere koymamaya çalış. Oyun için VYSC-N çalıştır,yardımı olacaktır.

Ariss

Kıdemli Üye
8 Mar 2016
4,583
113
uzay
Klasik olucak dostum ama pc sağlam taratman lazım, notebook güç ayarlarından yüksek performans yapmalı bunlara ek olarak laptop un yerle temasını kesmen gerekiyor çünkü bilgisayarı çok ısındırıyor. Bunlara ek olarak driver güncellemesi yapman gerekmekte, bu kadar şeyle uğraşmak yerine dosyaların yedeğini alıp "sistemi geri yükleme" veyahut format atmayı denemelisin

mustidj38

Katılımcı Üye
1 Şub 2011
286
0
KAYSERİ
Ekran kartının sürücüsünü güncelle.

kardeşim sistemim full + full güncel durumda herşey profesyonel yazılımlı

İşlemci ve ekran kartının sıcaklık değerlerine bak genellikle ısındığı için drop yersin aşırı ısınma varsa servise gönderebilirsin veyahut ekstra Bi soğutucu yararlı olacaktır.

kardeşim işlemci sürekli olarak ısınma halinde durdugu yerde bile ısınıyor ama bilgisayarımı aldım alalı koruyucu fansız kullanmadım .

Yük altı CPU sıcaklığı artıyorsa frekans düşürüp drop yaratıyordur. V-Sync açıp 40-60 arası bir değere sabitlemeyi dene.

vsync açtığım zaman yine fps 'e etki etmezmi ? ama dediğin drop olayı olabilir kardeşim bu drobu nasıl kaldırırım?

Bilgisayarın gayet iyi ama sen iyi bakmıyorsun sanırım.
Bilgisayarına son zamanda yaptığın değişiklikler, ayalarlar var ise bunları sistem geri yükleme ile geri al. Son zamanlarda indirdiğin şeylerden kaynaklı da olabilir.
Bilgisayarının güzel bir temizliğe ihtiyacı var CCleaner ile yapabilirsin.
Temp klasörünün içindeki dosyaları sil.
Bilgisayarını oyun modunu aç kesinlikle
Driver booster yükle ve oyun modunu aç
ekran kartı güncellemesi yap
Timer Reset indir
oynadığın oyun için fps boost dosyası indirip fps inde yükselme sağlayabilirsin eğer daha kötü olursa yaptıklarını geri al
Bilgisayarını hızlandırmak için youtube da çeşitli ram işlemci ayarları var onları yap eğer daha yavaşlarsa sistem geri yükleme ile geri alabilirsin
Bilgisayarının işlemcisi yorulduğundan dolayı ısınıp yavaşlama yapabilir. Bunun için görev yöneticisinden işlemcini yoran şeyleri kapat. Ve oynadığın oyunu işlemcinin maximum perfermansa ayarla bu sayede işlemcinin büyük bir kısmı kendisini oyuna verecek ve daha iyi bir performans alacaksın
İyi forumlar..

kardeşim bilgilendirmen için çok teşekkür ederim sana yalnız bilgisayarım ful güncel sürüme sahip bios 'da güncelli dediğin üzere her türlü game booster bulunmakta ve profesyonel anahtar girili yani program satın alınmış şekilde. ccleaner yüklü pro sürüm disk birleştirme ve benzeri herşey yapıldı yapılmayan şey yok dediğim gibi ben elektronikciyim bilgisayardan iyi derecede anlarım ama ilk defa bu tarz bişey başıma geldi garantisi oldugu için sökemiyorumda o yüzden sadece bu şekilde yapabilmem gerekiyor

mustidj38
1 üniversite programlarının kullandığın programların setupları ve keyleri crackları al , öyle format at
2 driverleri ve bios güncelle
3 leptop garanti yoksa, termal macun ve termal pad yenilerini koy, fanı yaglı kontak sprey ile temizle,
4 oyunları optımızasyon sorunları olabilir, en dusuk ayarlara cek oyle oyna, msı afterburner ile oyun ıcı ram işlemci ekran kartı hdd, yükte fan devır hızı, ısınma felan hepsıne bak

herşeyim güncel kardeşim garantisi var o yüzden açamıyorum zaten açabilsem komple söküp temizliğini yapıp kapatıcam dediğin programı indirip bakıcam

Kasa içi tozlanmış olabilir garantili değil ise içini açıp temizleye bilirsin ve kasanı kapalı bir yere koymamaya çalış. Oyun için VYSC-N çalıştır,yardımı olacaktır.

cevap için teşekkür ederim deneyeceğim.

Klasik olucak dostum ama pc sağlam taratman lazım, notebook güç ayarlarından yüksek performans yapmalı bunlara ek olarak laptop un yerle temasını kesmen gerekiyor çünkü bilgisayarı çok ısındırıyor. Bunlara ek olarak driver güncellemesi yapman gerekmekte, bu kadar şeyle uğraşmak yerine dosyaların yedeğini alıp "sistemi geri yükleme" veyahut format atmayı denemelisin

kardeşim cevabın için çok teşekkür ederim öncelikle pc her türlü malwarebytes trojan ve benzeri virüsler için tarattım.yerle temasa gelince hiç yere konulmadı alındıgından beridir. hep fanıyla birlikte kullanıldı. driver ve herşeyim güncel.

Moderatör tarafında düzenlendi:

mustidj38

Katılımcı Üye
1 Şub 2011
286
0
KAYSERİ
Hangi oyunu oynadığını ve pc'nin oyunda iken ortalama ısısını yaz buraya.

merhaba kardeşim öncelikle cevap için teşekkür ederim yalnız şuan sadece chrome 2 sayfa açık birisi tht birisi youtube aşağıda ise 2 tane metin2 isimli oyun açık şuan sıcaklık değeri CPU:85 GPU:84 Anakart:84 derece Fan Dönüş Hızı 1766rpm. metin2 fazla özellik gerektiren bir oyun değil biliyorsunuzdur diğer dediğim oyunlarda ise bu şekilde devam ediyor.oyun oynarken görev yöneticisinden bir çok şey sonlandırmama rağmen böyle devam ediyor. önceden mesela gta v isimli oyunu rahatlıkla oynarken şimdi başlıktaki gibi 10 saniye donmadan 25 saniye donarak oynuyorum herşey güncel bu arada.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.