"E-Devlet DB'si Sızdırıldı" İddası

'Eşref

Özel Üye
17 Ara 2021
1,150
1,711
İnternette tonlarca sahte kimlik oluşturmak için araç web sitesi vb birçok materyal bulunmakta.Birisinin eline kimlik verilerinin geçmesi şu devirde hiçbir şeyi ifade etmiyor.En basitinden işe girerken bile tonla imza attığımı bilirim.Bu yüzden bu konulara çok takılmamak gerek.

batuproxr

Katılımcı Üye
6 May 2020
559
83
Türkiye Devleti'nin ana sistemlerinden bahsediyoruz yetenekli,deneyimli mühendislerinden yapılmış bir sistem yani bu sistemlere girilmesi neredeyse imkansıza yakın.

Yapılan iddialara bakılınca güncel telefon,güncel adres ve kimlik numaraları pasif bir şekilde kullanılırsa fazla bir zarar gelemeyeceğini görüyoruz.

Güncel sorunun aslına bakarsak bu dönemde isim soyisim ile az ücret karşılığı ile Yasadışı ve Çalıntı SİGORTA PANELİ,UYAP YETKİLİ PANELİ,ÖSYM YETKİLİ PANELİ vb. paneller aracılığı ile herkesin rahatça bilgilere ulaşılabileceğini görüyoruz.

Buradan anlayıp yapacağımız şey gerçek isim,soyisim,telefon numaramızı tanımadığımız kimseler ile paylaşmayacağız.

5237 sayılı TCK'nin 136. maddesinde “Verileri Hukuka Aykırı Olarak Verme veya Ele Geçirme” başlığıyla düzenlenen suçun madde metni şu şekildedir : Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır (TCK m.136/1).

kebelek87

Üye
8 Ara 2007
66
25
Çok güzel. Herkes bir kepçe daldırmış kazana. O zaman ben servis edeyim sizlere..

"ASILSIZDIR", "HAİNLERİN YALANI", "DEVLET SİSTEMİ HACKLENİR Mİ HİÇ" diye zırvalayan arkadaşlar ne yazık ki haklı değilsiniz. Çatır çatır herkesin her an her bir verisi çekilebilir durumda. Ben bizzat kendimi sorguladım, baya vesikalık fotoğrafım falan çıktı. Sigorta ile ilgili bilgilerim de var, sağlıkla alakalı veya adli sorgular da net bir şekilde görünebiliyor.

Şimdi Hacklenme konusunda iddiayı yalanlayan tarafta haklı, iddiayı ortaya atan da. Sistem hacklenmedi, insan hacklendi. Sorgu yaptığım sistemin alt yapısını koşturan puştlar onlarca devlet çalışanının hesap bilgileri ve cookie'lerine sahip. Bu sebeple teknik olarak hack, sonuçta riskler arasında insan faktörü de var ve bu faktör üzerinden ilerlenmiş. Ancak karşı taraf (resmi açıklama ) sistemin hacklenmediğini söylüyor, eee tamam bu da doğru.

Bu arada 2500$'ı olan varsa canınızın istediğini ölü olarak düzenleyebiliyorsunuz. 100$'a birini 7gün karantinaya aldırabiliyorsunuz... Bir çok böyle paketleri de var bu arkadaşların...

Neyse genel olarak özet bu, ileri geri konuşup bol keseden lütfen sallamayın :)

5 Nis 2022
156
46
Uzaydan
Mernis Adres Bilgilerini Parayla Satan Kişlleri Gördüm. Siz Neden Bahsedeysiniz loooooooo. Bir Mernis Adres Bilgisine 1500 Tl İsteyeni Gördüm. Sızdırılmadı. Birileride Bu İşin İçinde Demek Olur. Hiç Memuristanlılarda Suç İşlemezmi.

Adamlar Derki Devlet Memuruyum Alnımız Ak ve Pak Temiziz Dimi. Ne İnsanları Gördüm Bilseniz. Bu Bilgileri Sızdıran Memurlar Vatan Hainidir Bence.

Moderatör tarafında düzenlendi:

icehead

Uzman üye
19 Şub 2022
1,136
833
Herkesin bilgilerini internete servis ederseniz olacağı budur.
hacklenseler dahi halktan tepki almamak için asılsızdır diyecekler. bize asıl gerçeği zaman gösterecektir zamanla ne bilgiler var ne yok bileceğiz.
bazıları hacklenen dataların arasına fake bilgiler ekleyip sunuyor buda olabilir.
ama e devlet uygulamasından ben çok rahatsızım sanki %100 koruyabileceklerde herkesin özelini internete açıyorlar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.