E-Spor cafe için fikir alışverişi

Farazi1

Katılımcı Üye
19 Nis 2016
726
1
Öncelikle Selamın Aleyküm arkadaşlar, abiler ve kardeşlerim.

Yıllardır çalışıyorum ve artık bir sonuca varamayacağımı anladım bu hayat böyle sürmez diyip krediler ve birkaç birikmiş param ile artık kendi işime girişmek niyetine girdim
Aklımda E-spor üzerine bir internet kafe açma fikri var fakat bütcem gerçekten çok sınırlı(600-800) arası

Şimdi Benden çok daha tecrübeli olan sizlerden fikir alışverişi yapmak niyetindeyim tabi yardımcı olmak isterseniz :)

Bu yıl sonuna kadar bir kafe açmayı planlıyorum ama şöyle bir sorunumuz var bütçe kısıtlı ve en az 30 pc ile başlama niyetinde olduğum için seçenekler biraz daralıyor
Lokasyondan bağımsız olarak sizin fikrinizi soruyorum
Şimdi aklımda 2 tür sistem geçiyor
1. R5 5600 veya 5600x -GPU 3060 3060ti -- 144 hz monitör
2. R5 3600 -1660 super 240 veya 280 hz monitör

Aslında alışılmışın dışına çıkarak e spor odaklı oldugum için cs-valorant-lol gibi oyunlarda +250 fps alabileceğim sistem monitörlerimi ve akıcılıgı ön plana çıkaracaktır
diğer husus ise insanlar ücreti karşılıgında oldugu zaman her zaman en iyisini talep etmeleri beni biraz şüpheye düşürüyor aslında 2. sistem ile tüm güncel oyunlar rahatlıkla oynanabilir ve rekatbete dayalı oyunlar bariz bi avantaja sokabilir fakat ıhh 1660 mıymış diyip burun kıvırmalar da olabilir
Diğer yandan ise oooo 3060 varmış tarzında bi durumda olabilir

Özet ile bu işe aşina veya işin içinde olan dostlar yardımcı olabilir mi fikir edinelim

aynı zamanda ssd ve hdd almayı düşünmüyorum server üzerinden bağlanma fikri cazip geliyor ne de olsa en az 30 adet ssd den tasarruf edeceğiz

Sizin fikirleriniz nedir

S.A.B.E.R!/

Basın&Medya Ekibi Deneyimli
14 Mar 2017
4,186
579
26
Sakarya
Merhaba, günümüz de bu çok riskli bulunduğunuz yer de, hali hazırda büyük bir kitleye sahip cafe varsa (ki vardır) sizin şansınız çok az olacaktır.
360 hz-i713700k-rtx 3080ti benzeri bir sistem yapmanız lazım bunları bölge, bölge ayırmanız lazım.
Green zone
Blue zone
Yellow zone
Black zone
X zone
gibi.......
En düşük sistemden en yükseğe çıkartın ki her bütçeye uygun olsun şimdi bütçe demişken günümüzde bu çok zor.
En düşük ücret 1 saati 20 tl olacak sadece sabit bir kişi 20 tlden 4 saat otursa 80 tl 1 ay gelse 2,400 tl para yapar adam bunun yerine taksitle pc alır ki çoğu kişi şuan bu şekilde yapıyor bence girmeyin bu işe artık internet cafe falan yeni olarak gereksiz kalanlar da zaten en eskiler ve çoğu kurumsal misal ata game gibi

Farazi1

Katılımcı Üye
19 Nis 2016
726
1
Merhaba, günümüz de bu çok riskli bulunduğunuz yer de, hali hazırda büyük bir kitleye sahip cafe varsa (ki vardır) sizin şansınız çok az olacaktır.
360 hz-i713700k-rtx 3080ti benzeri bir sistem yapmanız lazım bunları bölge, bölge ayırmanız lazım.
Green zone
Blue zone
Yellow zone
Black zone
X zone
gibi.......
En düşük sistemden en yükseğe çıkartın ki her bütçeye uygun olsun şimdi bütçe demişken günümüzde bu çok zor.
En düşük ücret 1 saati 20 tl olacak sadece sabit bir kişi 20 tlden 4 saat otursa 80 tl 1 ay gelse 2,400 tl para yapar adam bunun yerine taksitle pc alır ki çoğu kişi şuan bu şekilde yapıyor bence girmeyin bu işe artık internet cafe falan yeni olarak gereksiz kalanlar da zaten en eskiler ve çoğu kurumsal misal ata game gibi
Evet hocam dediğiniz durum da benim kafamı karıştıran noktalardan birisi fakat kendi bölgemden örnek vererek konuşmak gerekirse sağlam denebilecek 3-4 kadar kafe var ve hepsi full çekiyor. Bulunduğum bölge öğrenci ağırlıklı bir bölge ve onlarla rekabet etmek adına soğuk socak servisi de yapmayı düşünüyorum örneğin her masaya ilk çay iktam sonraki her bardak için 5 lira gibi makul bir ücret ve içeride yemek yiyebilecekleri bir bölge de olacak. Alışılmışın dışına çıkarak sadece tost değil de soğuk sandviçler, hamburger ve kumru satışı da düşünüyorum. Personel gideri de olmayacağı için onların karı da bana kalacak tek kafamı kurcalayan durum ise herşeyin dışında aylık 10 bin kadar ekstradan kredi ödemem olacak.

Bilmiyorum okyanusun içinde kaybolmuş durumdayım tüm vatandaşlarımız gibi😔

Grimner

Adanmış Üye
28 Mar 2020
6,322
4,782
çıkarak sadece tost değil de soğuk sandviçler, hamburger
Bu fikir kar getirebilir hocam.
dışında aylık 10 bin kadar
Bunun çokta sorun çıkartacağını düşünmüyorum, bu tarz işletmeler full çektikleri için yüksek geliri oluyor.
Bizim buradaki dandik kafeler bile 50 bin civarı rahat kazanıyor.
Masrafları çıkarttığınız da 30 bin civarı kalıyordur diye düşünüyorum.
10 bin krediye gitse size yine 20 bin kalır.

Farazi1

Katılımcı Üye
19 Nis 2016
726
1
Bu fikir kar getirebilir hocam.

Bunun çokta sorun çıkartacağını düşünmüyorum, bu tarz işletmeler full çektikleri için yüksek geliri oluyor.
Bizim buradaki dandik kafeler bile 50 bin civarı rahat kazanıyor.
Masrafları çıkarttığınız da 30 bin civarı kalıyordur diye düşünüyorum.
10 bin krediye gitse size yine 20 bin kalır.
Aça günümüz şartlarından giderler öngörülemez şekilde değişebiliyor ve çok kısıtlı bir bütçe ile bu işe başlamak riskli geliyor. Dekorasyon konusunda kendime güveniyorum içecek ve kafe içerisinde cs go- valorant - dota- lol turnuvaları düzenleyip kazanan yakıma gerek ekipman herek çeyrek altın ödülü vermeyi planlıyorum. Bu ise fazlasıyla reklamımı yapmaya yeter ve 5 kişilik 5 adet takım olduğunda potansiyrl olarak hemen hemen her gün gelecek 25 müşreti demek. Yani onlara ayda bir bir çeyrek altın veya klavye mouse versem de benim fazlasıyla karım olacaktır.
Bu şekilde farklı fikir ve görüşlere açığım yenilikçi olmak istiyorum

Aynı zamanda az bilgisayar koymam hem avantaj sağlayacak( kimse birbirinin monitörünün dibine girerek veya kulaklığındaki sesi duyarak oynamak istemez)
Aynı zamanda oyuncu sayım az olacak k burada bir handikap oluşuyor

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.