E-Ticaret Yapmış Birisinden Öneriler

PARS29

Üye
8 Ocak 2017
54
0
GÜMÜŞHANE
Bu işte en önemli konu öncelikle hepsiburada ve N11 gibi sitelerde mağaza açmak. Bunun içinde sizden istenen en az 6 aylık bir firmanız olmasıdır. He benim çok güzel bir alan adım var, ben bununla iş yaparım diyorsanız, yine yanılırsınız. Öncelik insanların güvenini kazanmak. O yüzden paranızı boşuna e-ticaret scriptleri alarak heba etmeyiniz..

Yaklaşık 2 sene kadar bu işle uğraştım. 40 bin kazandıysam 20-25 bin falan masraf yaptım. İşte vergisi, muhasebesi, damga vergisi, geçici vergisi, osu busu falan. Bunun içinde bakurda yok arkadaşlar. Çünkü sigortalı çalışıyorum. Ek olarak yapıyordum.

İlk olarak xml tedarikçileri (bayiler) ile tanıştıktan sonra, bende bulduğum alan adının çok iyi olduğunu düşünüp bu işe atıldım. Tedarikçilerden xml i almak yetmiyor. Bu xml i sitenizin scriptine uyarlamanız gerekiyor. Bunuda eğer bu işte tecrübeli değilseniz veya iyi bir programcı değilseniz kendiniz çok zor yaparsınız. Bende bunu editleyip uyarlayan bir firma buldum. Tedarikçilerden aldığım her xml i editlemesi ve siteme uyarlaması için 250 tl verdim. (Bu tecrübesizlik ve sektörü bilmemek). Zaten bayilerden xml almak içinde en az 500 tl ile 1500 tl gibi ücretler ödedim maalesef. Yaklaşık 5 ay içerisinde sattığım ürün sayısı 20-30 falandı. Onlarında 5-10 tanesinde tedarikçiler sıkıntı çıkardı. (Geç gönderme falan gibi.) Yani çok çok araştırın diyorum.

Daha sonrası ise N11 ve Hepsiburada da mağaza açmayı araştırdım. Firmam 6 ay sonrasında her ikisinede kabul edildi. (Bu arada şahıs firması) Her ikisinde de mağaza açtım. Baktım satışlar yükselmeye başladı. Günde 10 tane ürün satttığımda, çok iyi gidiyor diye düşünüyordum. Ay sonu geldiğinde yok stopaj, yok geçici vergi, bilmem ne vergisi falan benim elime geçen kar, 100-200 tl gibiydi.

Muhasebecini iyi seçeceksin. Bende öyle yaptım tanıdık birisini buldum. Adam çok uğraştı. Ordan kaçtı burdan kaçtı. Olmadı. Başka firmalardan fatura kesti yine olmadı. E-ticarette faturasız iş yapmanız çok zor. (Tabi diğer Amazon tarzı falan sitelerden bahsetmiyorum. Şirket ile bu işi yapmanızdan bahsediyorum.) Her ürüne fatura kesmek zorunda kalıyorsunuz. Yoksa N11 ve hepsiburada sizi öpüyor arkadaşlar.. Zaten satış fiyatı üzerinden aldıkları %15-25 komisyon oranları ile sizleri ayrı bir öpüyorlar ve buda üzerine cabası oluyor.

Baktım ki vergi o şu bu elime geçen aylık 300-400 tl falan oldu. Uğraştığıma değmiyordu. Başka şeyler araştırdım. Malı tedarikçiden göndermek değilde stoklayıp öyle satmayı düşündüm. Ve bir tane tedarikçiden en çok nelerin satıldığını öğrendim. Eğer stoklarsam bana bunları daha az maaliyet ile vereceğini söyledi. Madem bu işe girdik, yapalım dedim. Aldım ürünleri.

Yalnız bu ürünleri aldıktan sonra garantide vermeniz lazım. Ben ürünleri piyasanın en az fiyatından satmaya başladım. İlk 1-2 ay satışlar süper gidiyordu. Aylık yan gelir olarak 2500-3000 tl kazanmaya başlamıştım. Daha sonra fiyatları düşürdüğüm için rakip mağazalar ürünleri satın alıp, yok şu eksik, yok bu kırılmış deyip ürünleri geri göndermeye başladılar. (Yani içerisinden parça çaldılar, ürünleri kırdılar ve gönderdiler.) Bende aldığım yere iadesini yaptığımda bana bu şekilde olmaz, devamlı kırık ve eksilmiş ürünleri bize gönderiyorsunuz dediklerinde, jeton düştü.

Rakip firmaların isimlerini araştırıp buldum. Mahkemeye verdim. Ama elde var 0 . Müşteri her zaman haklı! Buda yetmedi, muhesebeci aradı. Aylık bilmem kaç paralık satış yaptığın için defterin bir üst sınıfa geçti. Vergi arttı. Muhasebe ücretide arttı dedi. Neyse devam ettim yılmadım. Sene sonu geldi. Yıllık vergi dediler, gelen vergi 5000 tl ye yakındı. Mecbur verdik. Sonra yeni yıl başlangıcı ve geçen seneden kalan vergi falan dediler 3000 e yakında öyle verdik. Tabi bunların dışında muhasebe masrafları, stopaj, geçici vergi, damga vergisi falan yok. Onlarda 400-500 tl falan.

Yinede yılmadım. Sonra araştırdım ve bazı yerlere üye olmam gerektiği yazıyordu. Bunun içinde esnaflar odası ve ticaret bilmem ne odasına üye olmalıymışız yoksa çok büyük cezası vermış. Dedim olalım. Gittim benden her biri için istenen para 1000 tl falandı. O zaman dedim ki bu iş yapılmaz. Yada devleti kandıracaksın ki yapılsın. Bende o riski alamadım ve işi sonlandırdım.

Şimdi devlet diyor ki, iş yapın sizi destekliyelim. Ticaret yapın destekliyelim. Koskeb e başvurdum olmadı. Diğer yerlere başvurdum yine olmadı. 2 senede 10 bin tl kazanmak için bu kadar yoğun mesaiyi yapmaya değer mi? Ürünleri paketle kargoya ver. O şu bu.

Yani bu işe yatırım yapmadan önce bir kez daha düşünün.

REYNMEN

Katılımcı Üye
21 Ağu 2017
371
0
127.0.0.1
Elinize sağlık fakat şunu söylemeliyim ki bu iş Amazon'da daha basit ve kazançlı bizzat kendim yaptığım için söylüyorum

3Josluk

Üye
13 Ocak 2018
68
0
Böyle bir yazıya ihtiyaç vardı sizde o ihtiyacı karşıladınız.
Anlamadığım konu şu ürünleri nasıl temin ettiniz?

kobra852

Üye
9 May 2007
70
0
Kral valla helal olsun güzel detaylı açıklamışsın sırf şu ülkedeki vergiler yüzünden kaçıp gidesim var :D

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.