Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Nedir ?

ATABÖRÜ

Kıdemli Üye
30 Tem 2017
3,359
7
Ötüken
WDqEWL.jpg

Elektrik ve elektronik mühendisliği nedir; elektrik ile elektronik ve haberleşme mühendisliği’nin birleşiminden oluşan karma bir mühendislik dalıdır. Tanım yapacak olursak elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımı ve aynı zamanda elektronik aletlerin, iletişim sistemlerinin ve bunların proje ve çalışmalarının geliştirilmesi ve de uygulamaya dökülerek denetlenmesi ile ilgilenen bir mühendisliktir. Bu alanda eğitim alan ve mezun olan kişilere de elektrik ve elektronik mühendisi denir.

Bir elektrik ve elektronik mühendisiliği nedir ve görevleri;

•Doğal veya yapay kaynaklardan elektrik üretimini sağlamak.

•Yapım merkezinden tüketim merkezine kadar enerjinin iletimini sağlamak,bunu sağlayacak plan ve projeleri hazırlamak.

•Analog ve dijital ortamlı sistemlerin yapımı, bakım, onarımı, işletilmesi ve geliştirilmesini sağlamak.
Tıbbi elektronik cihazların tasarım, güvenlik ve bakımıyla ilgilenmek

•İletişim ve haberleşme sistemlerinin geliştirilmesi, iletişim cihazlarının üretim, bakım, tanıtım, teknik satış hatta reklamlarıyla ilgilenip ve bunlar için gerekli iş gücü ve maliyeti hesaplamak.

zMjYVY.jpg

Elektrik ve Elektronik Mühendisi Nedir ve Hangi Koşullarda Çalışır?
İki mühendisliğin birleşimi olan bölüm mühendisi ister büro isterse şantiyelerde çalışabilmekte.

•Elektrik santralleri, laboratuvarlarda,

•Plan ve projeler için ofislerde,

•Biyomedikalde ilerleyerek tıbbi cihazlar için hastanelerde,
Elektrik üretim, iletim ve dağıtım için açık hava sahalarında çalışır.

•İş bulma konusunda çift alan şansına sahip mezun mühendisler Telekom, Trt, Tek, Türk Kablo, Viko, Siemens vb. özel ve resmi kurumlarda çalışabilir.

vP6RXA.jpg

Elektrik ve elektronik mühendisi nasıl bir eğitim alır?

İlgili sınavla bölümü kazanmış mühendis adayları Mühendislik Fakülteleri veya Teknoloji Fakülteleri’nde derslik ve laboratuvarlarda 4 senelik (hazırlık hariç) bir eğitim alır.

İlk sınıfta Elektrik Elektroniğe Giriş, Programlama, Malzeme Bilgisi dersleri ile alanına ilk adımı atar adayımız. Yanında temel lise bilgilerini geliştirerek Fizik, Kimya ve Matematik görür. İkinci sınıfta alan laboratuvarlarında başlayan macerası ilk deneyimi baskı-devreyle devam eder ve Elektrik Ölçme, Güç Elektroniği, Elektrik Devreleri, Elektrik Makineleri, Elekromanyetik Dalga Teorisi, Mikrobilgisayarlar vs. derslerle devam eder ve yaz stajları ile de mesleğine biraz daha yaklaşır mühendis adayı.

Kimler elektik ve elektronik mühendisliği okuyabilir ?

Yeterli puan alabilen ve bölümünden mezun olabilen herkes olabilir fakat meslek seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar olduğundan bireyin mesleki alana ve çalışma ortamlarına ilgisi olmalı.

Kimler elektik ve elektronik mühendisliği okuyabilir ?

Yeterli puan alabilen ve bölümünden mezun olabilen herkes olabilir fakat meslek seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar olduğundan bireyin mesleki alana ve çalışma ortamlarına ilgisi olmalı.

7DaPql.jpg

•Sayısal ve analitik düşünme yeteneğine sahip olmak,

•Fiziksel niceliklere ve elektronik alana ilgili, hem zihnen hem bedenen elektriksel devreler ve elektronik alana yatkın olmak,

•Plan, tasarım konusunda kabiliyetli olmak,

•Özgün düşünme yeteneği ile icat etme tutkusuna sahip olmak,

•Disiplinli ve kurallı çalışabilen saha çalışması yapacak olanlar için insan ilişkisi iyi olan ve takım ruhuna sahip olan kişiliğe sahip olmak (teknikerler, diğer mühendisler, işçiler, teknik ressamlar vb. ile çalışma ortamı olabileceğinden bu önemli bir özellik)

•Yapılmamışı denemekten korkmayan, risk alabilen biri olmak gerekir.

Ve bir mühendisin içinde bir şeyler üretme, icat etme tutkusu olmalı ki yerinde saymasın, mesleğinin gerektirdiklerini uygulasın.

Son düzenleme:

0M42

Üye
8 Şub 2015
98
33
Elektronik mühendisliği günümüz teknolojisinde artık çöp bir meslektir, devir yazılım devridir.

KoyuAdam

Kadim Üye
5 Şub 2012
5,873
14
Elektronik mühendisliği günümüz teknolojisinde artık çöp bir meslektir, devir yazılım devridir.

Çöp demek doğru olmaz günümüz mühendislik bölümlerinin çoğu yazılımla iç içedir. Yazılımla iç içe olmazlarsa zaten hayatta kalmaları mümkün değil.

0M42

Üye
8 Şub 2015
98
33
Bu gün elimdeki telefonu yere düşürdüğüm de bozuluyorsa! ve ben tamir ettirmek istediğimde sadece yazılımı güncellenip tekrar çalışır duruma geliyorsa elektroniğin, en azından bildiğimiz elektroniğin artık ölmeye başladığının bir göstergesidir.

Geleceğe göre şekillenmek lazım 20 sene önce elektronik çağın mesleğiydi çağ ilerledikçe teknoloji gelişiyor sistemler değişiyor.

Bu gün 5 dil bilen kodlama yapan asla aç kalmaz yerine göre aranılan el üstünde tutulan kişi kıvamında olur.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.